Haberler

'MUHARREM VE AŞURE' KONFERANSI

Font Boyutu

Bursa Kent Konseyi Gönül Dostları Kadın Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ‘Muharrem ve Aşure’ konulu konferansta, Muharrem ayının İslam tarihindeki önemi anlatıldı. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüseyin Algül, Muharrem ayının sadece İslamiyet’te değil tüm vahiy dinlerde ayrı bir önemi olduğunu söyledi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Başkanlık Binası Büyük Salon’da yapılan konferansa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin eşi Hüsniye Altepe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, 22. Dönem AK Parti Milletvekili Niyazi Pakyürek ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferans öncesi Karabaşi Veli Kültür Merkezi semazenlerinin ney dinletisi ve sema gösterisi davetliler tarafından beğeniyle izlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin eşi Hüsniye Altepe, etkinliğe ayrı bir renk katan semazenlere çiçek hediye etti. Konferans öncesi Kent Konseyi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, 25 çalışma grubu, 6 ofis ve 4 meclisle Bursa’yı Türkiye’ye tanıtacak etkinliklere imza attıklarını söyledi. Toplumun her kesimine hitap eden faaliyetler gerçekleştirdiklerini dile getiren Kent Konseyi Başkanı Pala, Kent Konseyi’nin bir Bursa markası olma yolunda hızla ilerlediğini ifade etti.

“Hürmetli ay; Muharrem”
Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüseyin Algül de konferansında Muharrem ayının sadece İslam tarihinde değil tüm vahiy dinlerde ayrı bir yeri olduğuna vurgu yaptı. Muharrem ayının Kuran’da ‘hürmetli, saygılı’ ay olarak belirtildiğini ifade eden Prof.Dr. Algül, bu ayın, ilahi bereket ve feyzin, coştuğu ve bollaştığı bir ay olduğuna değindi.

“Oruç farz değilken Muharrem ayında oruç tutuluyordu”
Muharrem ayı ve Âşure Günü’nün, Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da mukaddes sayıldığını ifade eden Prof.Dr. Algül, “Peygamberimiz Medine'ye hicret buyurduktan sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi. "Bu ne orucudur?" diye sordu. Yahudiler, "Bugün Allah'ın Musa'yı düşmanlarından kurtardığı Firavun'u boğdurduğu gündür. Hz. Musa, şükür olarak bugün oruç tutmuştur" dediler.
Bunun üzerine peygamberimiz, "Biz, Musa'nın sünnetini ihyaya sizden daha çok yakın ve hak sahibiyiz" buyurdu ve o gün oruç tuttu, tutulmasını da emretti. Daha o dönemde Ramazan ayında oruç tutmak farz değildi. Ramazan orucu farz oluncaya kadar geçen dönemde Müslümanlar da Muharrem ayında oruç tutuyorlardı” diye konuştu.

“10 peygambere 10 değişik ikram”
Muharrem ayının 10’uncu günü olan Aşure gününün Allah katında da çok seçkin bir yeri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Algül, bu günde Cenâb-ı Hak’kın on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiğini belirtti. Algül, “Allah, Hz. Musa'ya Âşure Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. Hz. Nuh gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşure Gününde demirlemiştir. Hz. Yunus, balığın karnından Âşure Günü kurtulmuştur. Hz. Âdem'in tövbesi Âşure Günü kabul edilmiştir. Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur” dedi.

Kerbela karanlığı

Aşure sofralarında birlik ve dayanışmaların yaşandığı bu ayda, ders ve ibret alınması gereken olayların da yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Algül, Hazreti Muhammet’in torunu Hazreti Hüseyin’in, 61. hicret yılının Muharrem'ine ait 10. gününde Kerbelâ'da hunharca şehit edildiğini kaydetti.
Konferansın ardından günün anısına 22. Dönem AK Parti Milletvekili Niyazi Pakyürek, Prof.Dr. Hüseyin Algül’e çiçek hediye etti. Daha sonra konferansa katılan davetlilere aşure ikram edildi. 

Tarih: 02.01.2010 | Okunma sayısı:5586

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir