Haberler

MUDANYA'YA NOSTALJİK LOKOMOTİF

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi mirası yaşatan projeleri kapsamında restore ederek hizmete açtığı Mudanya İstasyon Binası’nda yapının 100 yıl önceki işlevini, sergilediği 1906 yapımı lokomotifle yaşatıyor.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya İstasyon Binası’nda sergilediği 1906 yılı yapımı lokomotifle geçmişin köklü tarihini günümüze taşıdığı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Bir zamanların Bursa demiryolu hattında gar ve gümrük hizmeti veren Mudanya İstasyon Binası, bahçesinde sergilenen 103 yıllık lokomotifle asırlar önce taşıdığı misyonla bütünleşti. Mudanya İstasyon Binası’nın restore edilerek, sosyal tesis olarak hizmete açıldıktan sonra Bursa’nın bir tarihi mirasının daha ortaya çıktığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, sadece yapılarla değil tarihi bilginin de yaşatılması gereğinin üzerine vurgu yaparak, bu amaçla binanın bahçesine kentte 100 yıl önce demiryolu taşımacılığının yapıldığını ifade eden 103 yıllık lokomotifin sergilendiğini bildirdi. Mudanya İstasyon Sosyal Tesisi, ziyaretçilerini tarihi atmosferi ve eşsiz deniz manzarasının yanı sıra asırlık lokomotifle de geçmişin nostaljik keyfini aynı anda yaşatacak.

 

Mudanya’nın tarihi mirası aydınlanıyor

Lokomotifin getirilişini gören Mudanyalılar, projeleriyle ilçelerinin tarihi geçmişini hatırlatmasından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ettiler. Cengiz Perperik isimli emekli bir vatandaş, Mudanya’nın tarihi geçmiş olarak sadece mütareke binası ile anıldığını, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin göreve başlamasından dolayı restore edeceğini duyurduğu Hasan Paşa ve Tahir Ağa Hamamı ile eski hal alanının yanı sıra hizmete açtığı istasyon binası ile ilçelerinin tarihi yüzünü de gün ışığına çıktığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Tarih: 11.09.2009 | Okunma sayısı:6365

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir