Haberler

MUDANYA'DA NEFES KESEN TATBİKAT

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından Mudanya İskelesi’nde gerçekleştirilen sualtı arama ve kurtarma tatbikatı vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
İtfaiye teşkilatının 86. kuruluş yıldönümü nedeniyle her yıl 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında kutlanan ‘İtfaiye Haftası’ etkinlikleri, Mudanya’da yapılan tatbikat ile devam etti. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından Mudanya İskelesi’nde gerçekleştirilen sualtı arama ve kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.
İtfaiye Daire Başkanlığı Gruplar Baş Amiri Özcan Bayrak ile Sualtı Arama Kurtarma Ekip Başı Mehmet Dönemci nezaretinde yapılan, denizde boğulan bir kişinin kurtarılışı ile ilk sağlık kontrolünün yapılışının canlandırıldığı tatbikat, Mudanyalıların ilgisini topladı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Sualtı Arama ve Kurtarma Timi’nin (BİSAK) 1998 yılında faaliyete başladığını hatırlatan Özcan Bayrak ve Mehmet Dönemci, kurulduğu günden bu yana ekibin 56 ciddi müdahalede bulunduğunu söyledi.

Boğulma ihbarları da 110’a yapılıyor
Özellikle yaz aylarında sıklıkla yaşanan boğulma olaylarına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Özcan Bayrak, vatandaşları, özellikle çocuklarını göletlere ve su birikintilerine sokmamaları konusunda uyardı. 2009 yazında Bursa’da Gemlik Körfezi ve Mudanya sahillerinde ortalama 10 boğulma vakasına müdahale edildiğini bildiren yetkililer, İtfaiye teşkilatı bünyesinde 5’i eğitmen 7’si öğrenci olmak üzere 12 dalgıçın aktif olarak görev yaptığını ve tatbikatın da bu dalgıçlar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Vatandaşların boğulma gibi vakalarda da yangınlarda olduğu gibi ‘110’ numaralı telefonu ücretsiz arayabileceğini kaydeden yetkililer, tatbikatın başarılı bir şekilde sonuçlanmasının mutluluğunu yaşadı.
Kurtarma çalışmalarını gerçek sanan bazı vatandaşların meraklı bakışlarla izledikleri tatbikatta, dalgıç itfaiyecilerin başarılı performansı da halktan tam not aldı. İtfaiyeciler de İtfaiye Haftası sebebiyle mutluluklarını paylaşarak, çalışma azimlerini artıran Mudanya halkına ve desteği ile teşkilata güç katan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.

Tarih: 26.09.2009 | Okunma sayısı:5702

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir