Haberler

MUDANYA’DA DA TARİH CANLANIYOR

Font Boyutu

23 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

MUDANYA’DA DA TARİH CANLANIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİR DÖNEM MUDANYA EKONOMİSİNİN CAN DAMARI OLAN ESKİ ZEYTİN HALİNİN BULUNDUĞU ALANI İLÇE TURİZMİNE KAZANDIRMAK AMACIYLA KENTSEL TASARIM ÇALIŞMALARINI BAŞLATTI.
- BAŞKAN ALTEPE, BURSALILARIN SAHİLLE BULUŞMA NOKTASI OLAN MUDANYA’NIN DAHA YAŞANILABİLİR BİR KENT OLMASI İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI BAŞLATTIKLARINI SÖYLEDİ.
- MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HASAN AKTÜRK, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YATIRIMLARI İLE İLÇEDEKİ YAŞAM KALİTESİNİN DAHA DA ARTACAĞINI VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında hazırlanan Mudanya Tahirağa Hamamı çevresi (eski zeytin hali) kentsel tasarım projesinin startını verdi.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını merkeze bağlı 7 ilçede de yoğun olarak sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Mudanya’da bir dönem ekonominin merkezi olan eski zeytin halinin bulunduğu alanı turizme kazandırmak için çalışmalara başladı. Yaklaşık 820 metrekarelik alan üzerindeki eski dükkanların tamamı yıkılırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bölgede devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ve AK Parti İlçe Başkanı Kadir Kahraman’ın da katıldığı inceleme gezisinde çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Altepe, hayata geçirecekleri kentsel tasarım projesiyle ilçeye önemli bir değer katacaklarını söyledi.

Özgün kimlik korunacak
Başkan Altepe, 660 metrekarelik taban alandan oluşan 27 adet dükkan ile 1350 metrekarelik meydanın özgün kimlik korunarak yeniden halkın kullanımına açılacağını kaydetti. Bursa’nın sahile açılan kapısı olması nedeniyle Mudanya’ya büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Tahirağa Hamamı, eski zeytin hali ve Tekki-i Cedit Camii’nin bulunduğu bu alan ilçenin nabzının attığı en önemli bölge. Bu bölgeyi ağaya kaydırmak, yeniden canlandırmak için çalışmaları başlattık. Tarihi yapıların özgün kimliği korunacak ve güzel bir meydan kazandıracağız. Burası yeniden Mudanyalıların buluşma noktası haline gelecek. Nisan ayında bitirmeyi hedeflediğimiz bu projenin ilçe turizmine hareket katacağına inanıyorum” dedi.

Yaşam kalitesi artıyor
Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ise, özellikle Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan 10’un üzerinde büyük proje ile ilçedeki yaşam kalitesinin de artmaya başladığını vurguladı. İlçeye verdikleri destekler nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür eden Aktürk, “İlçemiz, sosyal ve ekonomik yönden ileriye dönük, insanların vazgeçemeyeceği bir yerleşim birimi haline geliyor” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 23.11.2010 | Okunma sayısı:8012

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu