Haberler

MUDANYA ÇEVRE YOLU 26 YIL SONRA HAYATA GEÇİYOR

Font Boyutu

24 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

MUDANYA ÇEVRE YOLU 26 YIL SONRA HAYATA GEÇİYOR
- MUDANYA BELEDİYESİ’NİN 1984 YILINDA PLANLARA İŞLEDİĞİ ANCAK BİR TÜRLÜ HAYATA GEÇİRİLEMEYEN MUDANYA-BURSA ÇEVRE YOLU İÇİN DÜĞMEYE BASAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KAMULAŞTIRILAN BİNALARDA YIKIMLARA BAŞLIYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, SADECE KENT MERKEZİNDE DEĞİL TÜM İLÇELERDE TRAFİĞİ SORUN OLMAKTAN ÇIKARACAK ÖNEMLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.
- MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HASAN AKTÜRK, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YATIRIMLARI SAYESİNDE TRAFİK SORUNUNA KÖKLÜ ÇÖZÜMLER ÜRETİLDİĞİNİ KAYDETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya Belediyesi’nce 1984 yılında planlara işlenmesine rağmen bir türlü hayata geçirilemeyen Mudanya-Bursa Çevre Yolu için düğmeye bastı. Yol üzerinde kalan 20 binadan 17’sinin sahipleriyle anlaşma sağlandı. Kamulaştırmanın ardından önümüzdeki günlerde yıkım çalışmalarına başlanacak.

Bursa’da ulaşım sorununu raylı sistem ve kavşak düzenlemelerinin yanında alternatif yeni yollar açarak çözüme kavuşturmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, merkeze bağlı ilçelerde de ulaşım yatırımlarına hız verdi. Bursa’nın sahille buluşma noktası olan bu nedenle de özellikle yaz aylarında trafik ve otopark sorununun had safhaya ulaştığı Mudanya’daki sorun da çevre yolu projesiyle çözüme kavuşturulacak. Mudanya Belediyesi tarafından 26 yıl önce 1/1000 ve 1/5000’lik planlara işlenen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Mudanya-Bursa Çevre Yolu için devreye giren Büyükşehir Belediyesi, yol üzerinde kalan 20 binanın kamulaştırılması için çalışmalara başladı. Bu binalardan 17’sinin sahibi ile anlaşmaya varılırken, işlemlerin tamamlanmasının ardından yıkım çalışmalarına başlanacak.

“Mudanya’ya da nefes aldıracağız”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ve AK Parti ilçe Başkanı Kadir Kahraman ile birlikte Mudanya-Bursa Çevre Yolu üzerinde incelemelerde bulundu. Çevre yolunun Mudanya için hayati önem taşıdığını belirten Başkan Altepe, “Özellikle yaz aylarında buradaki trafik sorunu içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Trafiğin nefes alması için bu yolun bir an önce hayata geçmesi gerekir. Bu amaçla hemen çalışmalara başladık. Batı- doğu istikametinde trafiğin yükü bu yola aktırılacak. Bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından kamulaştırdığımız binalarda yıkımlara hemen başlayacağız” diye konuştu.

“Yolu bir türlü açamadık”
Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ise 1984 yılında yine kendi belediye başkanlığı döneminde çevre yolunu planlara işlediklerini hatırlatarak, “Ancak yolu bir türlü açmak mümkün olmadı. İlçe merkezinde özellikle yaz aylarında trafik yoğunluğu çok artıyor ve önemli sorunlar yaşıyoruz. Bu dönem Büyükşehir Belediyemizin fedakarlığı sayesinde önemli bir mesafe kat ettik. Kamulaştırma büyük ölçüde bitti ve hak sahiplerinin birçoğu paralarını bile aldı. Büyük vasıtaların yükünü de çekebilecek olan bu yol batı- doğu yönünde önemli bir rahatlama sağlayacak. Destekleri nedeniyle Başkanımız Recep Altepe’ye teşekkür ediyoruz” dedi.
Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, kamulaştırmaların 2 milyon 700 bin TL’ye mal olduğunu ve yolun asfaltlanmasının da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını da sözlerine ekledi.
Bu arada Mudanyalılar, yıllardır hayata geçirilemeyen çevre yolu için çalışmaların başlatılmasından dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 24.11.2010 | Okunma sayısı:11232

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu