Haberler

Mudanya Büyükşehir ile kalkınıyor

Font Boyutu

31 OCAK 2014

BASIN BÜLTENİ

Mudanya Büyükşehir ile kalkınıyor
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mudanya İlçesi’ndeki mahalle ve köylerin muhtarlarıyla bir araya geldi.
- Başkan Altepe, artık tüm kentte yatırımcı kuruluşun Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olduğunu söyleyerek, “Mudanya’da kırsal kalkınma ile örnek olacağız” dedi.
- Başkan Altepe, Mudanya’nın turizmin, ticaretin merkezi olması ve kırsal kesimin gelişmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin Mudanya’nın yanında olduğunu söyledi.
- Başkan Altepe: “Üreticimiz kazansın, tarım ve hayvancılık gelişsin diye tüm çalışmalarımızı planlıyor, gerekeni yapıyoruz.”

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mudanya İlçesi’ndeki mahalle ve köylerin muhtarlarına, Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma hamlesini anlattı.

Bursa’ya yatırımlarıyla çağ atlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent merkezi ile birlikte gelişen Mudanya İlçesi’nde de mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya geldi. Mudanya Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıya, muhtarlar yoğun ilgi gösterdi.

“Bursa’da hizmet bitmez”
Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da Mudanya’nın yanında olduğunu anlatan Başkan Altepe, yeni yasayla merkez ilçeler kadar köylerin de yatırımlardan nasibini alacağını söyledi. “Bursa’da hizmet bitmez” diyen Başkan Altepe, Mudanya’nın Bursa’nın vitrini olduğunu ifade ederek, ilçenin eksiklerinin zamanla giderilmeye devam edeceğini söyledi.
Başkan Altepe, Mudanya’nın turizm ilçesi olması için gereken katkının sağlanacağını söyleyerek, “Mudanya, Büyükşehir Belediyesi ile daha da gelişip kalkınacak. Bu dönemde bu ilçeye yapılan yatırımlar görülüyor. Bundan sonra da ilçenin her alanda kalkınması için gerekeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Konuşmasında yurtdışı gözlemlerini de paylaşan Başkan Altepe, “Herşeyin en iyisi Türkiye’de yapılıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalarla örnek oluyoruz. Yerel yönetimler güçleniyor. Yerel yönetimler, bizim göreve ilk geldiğimizde çok kısıtlıydı. En ufak adımda kaymakamdan, validen izin alınıyordu. Bir okula, camiye, spor kulübüne yardım edilse başkanlara zimmet çıkıyordu. Artık bunlar değişti. Belediyeler her alanda çalışmalar yapacak. Bütçemizin yüzde 10”u kırsal kesime yani köylere yapılacak. Artık şehrimiz bir bütün olarak kalkınacak ve kırsala dönüş başlayacak” diye konuştu.

“Kent merkezinde ne varsa ilçelerde de olacak”
Başkan Altepe, kent merkezindeki kapalı yüzme havuzundan sosyal ve spor tesislerine kadar her yatırımın ilçelere de daha çok taşınacağını vurgulayarak, “Bizler belediyecilik konusunda kırsalda yapılacaklar konusunda da hazırlıklıyız. Bu dönemde belediyecilik anlamında Bursa konuşuluyor, tüm haberlere hizmetlerimizle konu olduk. Biz hep hizmetlerle anıldık. Restore edilen tarihi eserlerden, Bursa surlarına, kongre ve kültür merkezleri, tarihi eserlerin işlevlendirilmesi gibi pek çok faaliyet örnek gösteriliyor. Türkiye önemli bir ülke, dünya bizden çok şey bekliyor” şeklinde konuştu.
Yerelin değerinin yerel yönetimler tarafından bilindiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Belediyemizin gelirinin diğer bazı kentlere oranla çok yüksek olmamasına rağmen, en iyi hizmetleri yapmaya devam ediyoruz. Yerli tramvaydan teleferiğe, stadyumdan sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerine kadar Bursa’da bugüne kadar yaptığımız tüm yatırımlar, belediyecilik vizyonumuzu gösteriyor” dedi.

“Mudanya turizm ve ticaretin merkezi olacak”
Artık belediyelerin çok güçlü bir yapıya kavuştuğuna işaret eden Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da da Mudanya’da da en güzel hizmetleri verdik. Yollar, yüzme havuzu, şu anda ihale aşamasında olan sahil düzenlemeleri, Mütareke binası restorasyonu, su kanalizasyon, arıtma tesisleri, dere ıslahları, spor alanlarının düzenlenmesi ve Türkiye’ye örnek olan gönüllülerle yoluna devam eden hayvan barınağı gibi tüm hizmetlerde Büyükşehir Belediyesi’nin emeği var” şeklinde konuştu.
Mudanya’da yapılacak yatırımlara desteğin süreceğini anlatan Başkan Altepe, “Mudanya’da yapılacak hizmetler belli, sahillerle ilgili çalışmalarda izinleri yeni alabildik, yeni yeni başlıyoruz. Mudanya’nın gerçek anlamda turizmin, ticaretin merkezi olması ve kırsal kesimin gelişmesi için Büyükşehir ve ilçe belediyesiyle birlikte çalışacağız. Hayvancılığın, meyvecilik ve sebzeciliğin gelişmesi için Büyükşehir olarak bugüne kadar yapılan yatırımları katlayacağız. En güzel hizmetler için dünyanın en iyi örnekleriyle çalışıyoruz. Her dalda çalışıyoruz. Bursa zeytininin marka olması konusunu gündeme getireceğiz, sağlıklı üretimler için laboratuvar kuracağız, işlenmiş ürünlerle ilgili ve üretimdeki verimliliğin sağlanması konusunda faaliyetlerimizi yapacağız. Yıllardır konuşulanlar Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılacak. Tüm öneriler değerlendirilecek ve her alanda gelişme ve kalkınma Büyükşehir ile birlikte olacak” diye konuştu.

Hizmetler artacak
Mudanya Belediye Başkanı Masan Aktürk de Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleriyle Mudanya’ya değer kattığını vurgulayarak Başkan Altepe’ye teşekkür etti. İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir ise İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi döneminde kıt kaynaklarla çok iyi işler yaptıklarını hatırlatarak, bundan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin daha geniş imkanlarla daha iyi hizmetlere imza atacağını vurguladı. Bursa Muhtarlar Derneği Başkanı Nedim Serbestol ise çalışmalarından ve muhtarlara desteklerinden dolayı Altepe’ye teşekkür etti. Mudanya Muhtarlar Derneği Başkanı Ziya Kalafat da Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, “Yapılanlar yapılacakların teminatıdır. Muhtar arkadaşlarımız endişe etmesinler. Hizmetleriyle başkanımız yanımızda, bizler de onların yanındayız” dedi. AK Parti Mudanya Belediye Başkan Adayı Arif Bayrak’ın da katıldığı toplantı, muhtarların sıkıntılarını ve sorularını Başkan Altepe’ye iletmesinin ardından günün anısına fotoğraf çekimiyle sona erdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 31.01.2014 | Okunma sayısı:4795

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu