Haberler

MOLLA FENARİ SEMPOZYUMLA ANILACAK

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarihi ve kültürel mirası koruma ve yaşatma çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor.

Bursa’da 15. yüzyılda yaşamış modern bilim alimi olan Molla Fenari’nin ilmi kişiliği ve yaşamı, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından 4-6 Aralık tarihlerinde Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek “Molla Fenari Sempozyumu”nda ele alınacak.

Uluslar arası düzeyde gerçekleştirilecek olan sempozyuma 8 ayrı ülkeden 15’e yakın bilim adamı katılarak Molla Fenari’nin bilime yönelik yaptığı hizmetleri konuşarak, kamu oyu ile paylaşacak.

Genel koordinatörlüğünü Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tevfik Yücedoğru’nun yapacağı

sempozyumda, Molla Fenari’nin ilmi kişiliği çeşitli yönlerden ele alınacak. Ayrıca Molla Fenari’nin astronomi, matematik, fiziki bilimleri, mantık, ve dini alandaki yetkinliği de gün yüzüne çıkarılacaktır.

Tayyare Kültür Merkezi’nde 4 Aralık Cuma günü saat 09.00’da Devlet Bakanı Faruk Çelik, Vali Şehabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla düzenlenecek Molla Fenari Sergisi ile açılacak olan sempozyum 6 Aralık Pazar günü sona erecek.

Tarih: 02.12.2009 | Okunma sayısı:5228

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir