MOBİL UYGULAMALIRIMIZ

BURSA CEPTE ANDROID ve IOS UYGULAMASI

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, bilgi teknolojilerine bağlı yaşanan değişimlere ayak uydurarak, teknolojik altyapısını da gün geçtikçe yeniliyor. Gerek belediyecilik hizmetlerinin sunumu, gerekse vatandaşın hizmetlere daha kolay erişiminin sağlanması amacıyla bugüne kadar mobil web sitesi, sms sorgulama sistemleri ve e-belediyecilik uygulamalarını hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, tablet bilgisayar kullanımının artması ve andoid işletim sistemli cep telefonlarının yaygınlaşması üzerine Android ve IOS Mobil Uygulamasını hayata geçirdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kurumsal  Mobil Uygulaması apple store ve google play store´da yayınlandı.

Turizme katkı
Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki yazılım uzmanları tarafından hayata geçirilen uygulama ile vatandaşlar artık android işletim sistemine sahip tabletleri ve cep telefonları ile Güncel haberler, duyurular, etkinlikler, ihaleler, e-yayınlar, projeler, meclis kararları,borç sorgulama, seyahat kartı, evrak, hal fiyatları, mezar yeri, istek şikayet bildirimi ve sorgulaması ve Bursa Büyükşehir Belediyesi´ne ait kurumsal bilgilere istedikleri her yerden rahatlıkla ulaşabilecek. Uygulama belediyecilik hizmetlerine erişimi kolaylaştırmanın yanında Bursa’nın turizm potansiyelinin geliştirilmesine yönelik de önemli katkılar sağlıyor. Uygulamada Heykel, yeni stadyum içi ve dışı ve Osmangazi metro istasyonunu gibi noktaların canlı görüntülerini de izleme olanağı sağlıyor. Uygulama sayesinde yakında Emirsultan, Yeşil, Kent meydanı, Ulucami gibi tarihi ve turistik mekanların görüntüleri de canlı olarak paylaşıma açılacak. Böylelikle Bursa’nın tarihi mekanları, dünyanın herhangi bir köşesinden izlenebilecek.

Uygulama;
Android için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bursacebinizde.mob 
IOS cihazlar için https://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=605727811&mt=8 
adreslerinden  akıllı telefonlara yüklenebiliyor.

ENJOY BURSA IOS UYGULAMASI

/Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 dilde Iphone-Ipad tabanlı olarak hazırlanan mobil uygulama ‘Enjoy Bursa’ ile Bursa’nın tarihi ve turistik mekanlarını keşfetmek artık çok daha kolay.

Bursa’yı açık hava müzesi haline getirmek amacıyla 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimari örneği yapılara kadar her alanda yoğun bir çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, kentin turizm pastasından aldığı payı artırmak amacıyla tanıtım çalışmalarına da ağırlık verdi. Dijital devrimin yaşandığı günümüzde harita, broşür, katalog gibi argümanların yerini cep telefonu ve tablet uyumlu programlar alırken, Büyükşehir Belediyesi de Bursa’nın tarihi ve turistik mekanlarını dijital mecraya taşıdı. Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasına ışık tutmak, yerli ve yabancı turistlere Bursa ile ilgili detaylı bilgi sunmak amacıyla Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 dilde iphone -ipad tabanlı hazırlanan ‘Enjoy Bursa’ adlı mobil uygulama ile Bursa’yı keşfetmek artık çok daha kolay hale geldi.

Bursa’yı yeniden keşfedin
Uygulama; ‘keşfet’ özelliği ile şehirdeki mekanları bulunduğunuz konuma olan uzaklıklarına göre keşfetme imkanı sunarken, birbirinden güzel fotoğrafları incelemeye imkan sağlıyor. Bunun yanında ‘dinle’ özelliği ile mekanlar hakkındaki bilgileri dinleyerek de bilgi sahibi olmak mümkün. ‘Rotalar’ başlığından size uygun olan rotalardan birini seçebilir, bulunduğunuz konumdan diğer mekanlara nasıl gideceğinizi gösteren yol haritasıyla gezi planınızı rahatça belirleyebilir, ‘Eski Bursa’ başlığında ise mekanların eski fotoğraflarını ve harita üzerindeki konumlarını görüntüleyebilirsiniz. ‘Zaman tüneli’ özelliği ile Bursa´nın geçmişten günümüze geçirdiği değişimi inceleme imkanı bulurken, ‘Bursa Şehir Rehberi’ sayesinde yeşil Bursa’nın tarihi, lezzet durakları ve konaklama seçenekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Beğendiğiniz mekanları Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda veya elektronik posta yoluyla sevdiklerinizle paylaşma imkanın sunan uygulama, şehirdeki hava durumunu güncel olarak takip etme olanağı da sağlıyor. Karekod uygulaması ile tarihi mekanlardaki kare kodları okutarak hızlıca ilgili mekanın bilgilerine ulaşmak da mümkün. IPAD ve iphone akıllı cihazlara sahip kullanıcılar Appstore´dan ‘Enjoy Bursa’ uygulamasını yükleyebilirler.
Öte yandan android mobil cihazlar için ´3 Boyutlu Mobil Turizm Atlası´ projesi de son aşamaya geldi. Kullanıcılar, mekanlara ait fotoğraf, video, 3 boyutlu model, konum bilgisi ve 360 derece panoramik fotoğraflarla zenginleştirilmiş içeriğe android tabanlı mobil cihazlarından ulaşabilecekler. Haziran ayında bitirilmesi hedeflenen bu projelerle Bursa´nın turizm pastasından aldığı payın daha da artırılması amaçlanıyor.

Uygulamayı indirmek için :https://itunes.apple.com/us/app/bursa/id787239855?mt=8

 

BURSA 3 BOYUTLU MOBİL TURİZM ATLASI PROJESİ

/Bursa 3 Boyutlu Mobil Turizm Atlası Projesi 2013 yılı Haziran ayında Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile karşılıklı sözleşme imzalanarak başlatılmıştır.
Proje kapsamında Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda (cep telefonu, tablet bilgisayar vb.) çalışan turizme yönelik bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama sayesinde Bursa’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler kentin sahip olduğu tarihi, kültürel mekanlar ile doğal güzellikleri konunun uzmanları tarafından hazırlanmış rotalarla bilinçli bir şekilde gezebilecek, gezerken bulundukları mekan hakkında tanıtıcı bilgilere ulaşabilecek, bulundukları konuma yakın olan eczane, hastane, ibadethane, alışveriş merkezi, resmi kurum binaları gibi önemli yerlere de yine akıllı telefonları veya tablet bilgisayarları aracılığıyla rahatlıkla ulaşarak bilgi alabileceklerdir.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BEBKA tarafından ortaklaşa yürütülen projede, konularında uzman danışmanlarla birlikte gerçekleştirilen toplantılar sonucunda mobil turizm atlasında yer alan, Bursa’da turizm açısından önemi olan 100 adet tarihi, kültürel ve doğal mekan belirlenmiştir. Bu mekanlar 3 farklı rota altında listelenmiştir.

Bu rotalar:
- Kent İçi Tarihi Yaya Aksı
- Manevi Şahsiyetler Rotası
- Müzeler Rotası’dır.


Kullanıcılar bu rotalardan herhangi birini seçerek o rotada bulunan mekanların listesini görüntüleyebilir, mekanların harita üzerindeki konumunu görebilir, rotada bulunan herhangi bir mekanı seçerek o mekana ait 3 boyutlu model, fotoğraf, video görüntüsü, 360 derece panoramik fotoğraf, sesli ve yazılı tanıtım metinlerini inceleyebilmektedir. (Not: video görüntüleri ve 360 derece panoramik fotoğraflar her mekanda bulunmamaktadır.)
Projenin yazılım altyapısı City Surf platformu üzerinde geliştirilmiş olup mobil turizm atlası Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.
Uygulamanın en kısa yol bulma, mesafe ölçme, QR kod okuma, konum belirleme, Google üzerinden arama yapma özellikleri bulunmaktadır.

Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.citysurf.bursaatlas
 

 

 BURULAŞ KENT İÇİ ULAŞIM MOBİL UYGULAMASI

Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=tur.burulas

IOS: https://itunes.apple.com/tr/app/bursa-tur/id882959914?l=tr&mt=8

mobilBursa Büyükşehir Belediyesi BURULAŞ A.Ş. tarafından geliştirilen bu uygulama ile toplu taşıma vasıtalarını kullanarak yolculuk yapmak artık çok kolay. Bu uygulama vasıtasıyla;
• Bir noktadan başka bir noktaya dilediğiniz toplu taşıma araçları ile ne kadar sürede, nasıl gidilebileceğini öğrenebilirsiniz.
• Dilerseniz konum algılama ile bulunduğunuz yerden başlamak suretiyle seyahatinizi planlayabilirsiniz.
• Zaman seçimleri sayesinde istediğiniz gün ve saat için seyahat planı yapabilirsiniz.
• Seyahat planınızla ilgili aktarım duraklarını, yolculuk süresini ve mesafesini öğrenebilirsiniz
• Yolculuğunuzu haritada çizdirebilirsiniz.
• Bulunduğunuz noktaya en yakın durak, POI ya da BuKart bayilerini listeleyebilirsiniz
• Haritada yürüme güzergahı çizdirilebilirsiniz.
• İstediğiniz durağa ait otobüs güzergah bilgilerine, varış saatlerine ulaşabilirsiniz.
• Seçtiğiniz duraktan geçen hatları görebilirsiniz.
• Hatların duraklarını listeleyip, güzergahını çizdirilebilirsiniz.
• Duraklar arası yürüme mesafesi ve duraklarda bekleme süresini seçebilirsiniz.
Uygulama size belirtilen kriterler doğrultusunda mümkün olan en optimum 5 çözümü sunacaktır. Uygulamanın ürettiği çözümü beğenmediniz mi? Arama kriterlerini değiştirerek yeni sonuçlar üretebilirsiniz.
Ayrıca karşılaştığınız sorularla ilgili uygulamamızdaki şikayet bölümünü doldurun, şikayetiniz bize ulaşsın.

 

 

 

 

 

/BURSA 3D KENT REHBERİ ANDROID UYGULAMASI

İndirin

Bursa Büyükşehir Belediyesinden Vatandaşa yeni bir mobil hizmet Bursa 3 Boyutlu Kent Rehberi

Genel Özellikler
* CitySurf Globe üzerinde çalışmaktadır.
* Şehre ait tarihi ve kültürel yerlerdeki 3boyutlu modeller ve binalar hakkında bilgi alın ,
* Yer Adı girerek arama yapın ve o noktaya uçarak yaklaşın, 
* Adres arayın Cadde ve sokakları izleyin,
* Hastane, alışveriş merkezleri, kamu binaları gibi önemli yerleri görüntüleyin tıklayıp detaylı bilgi alın,
* GPS inizi kullanin ve konumunuzu izleyin,
* 3D Harita üzerinden mesafe ölçün,
* Sayısal Pusula ile Yönünüzü tayin edin,
* Seçilen 2 nokta arasında en kısa ve mesafeyi bulun yol tarifi alın,
* Bursa Büyük Şehir belediyesine konum tabanlı istek ve önerilerinizi iletin,
* Kendi Haritalarınızı oluşturun (Benim Katmanlarım) başkaları ile paylaşın.


Projede Kullanılan Katmanlar
* Sınırlar
* Yollar
* Binalar
* Önemli Yerler
* Hava Fotoğrafları
* Adres (numarataj)

Gerekenler:
- OpenGL 3D Acceleration. (Real Hardware GPU)
- 64MB Java VM for best performance.

 

MOBİL WEB SİTESİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, mobil belediyecilik uygulaması da 14 Haziran Pazartesi gününden itibaren aktif hale geliyor. İnternet erişimli cep telefonları ile mobil.bursa.bel.tr adresine giren vatandaşlar, güncel haberler, güncel duyurular, kent içi ulaşım, evrak takibi, güncel ihaleler, istek-şikayet, acil telefonlar, hal fiyatları, nöbetçi eczaneler ve güncel etkinlikler menülerine günün 24 saati ulaşarak, kent ve belediye gündemini takip edebilecekler.

 

İNTERAKTİF SMS SİSTEMİ 

Mobil iletişim çağına ayak uydurarak SMS Belediyeciliğini başlatmış bulunmaktayız. Vatandaşlara daha hızlı ve etkileşimli hizmet vermek için SMS sistemimiz devrededir. Vatandaşlar gerekli kelimeleri yazıp 4730 numaralı telefona kısa mesaj göndererek SMS Hizmetinden yararlanacaktır.

Not: 4730 Numaralı hattımız sadece kısa mesaj (SMS) sistemine açıktır. Bu numaraya çağrı yapılmamalıdır.

 

BORÇ SORGULAMA

·         BBB BORC yazın. (Örn: BBB BORC)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Borç bilgileriniz telefonunuza gelsin.

NOT: Sistemimize kayıtlı olan GSM numaranızdan sorgulama yapabilirsiniz.

 

EVRAK SORGULAMA

·         BBB EVRAK boşluk Evrak Numarası boşluk Evrak Yılını yazın. (Örn: BBB EVRAK 7464 2010)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Evrağınızın hangi birimde ve ne aşamada olduğu bilgisi telefonunuza gelsin.

 

ŞİKAYET BİLDİRME (Hizmet Masası)

·         BBB SIKAYET boşluk Şikayet Açıklamasını yazın. (Örn: BBB SİKAYET Acemler üst geçit yenileme çalışması ne zaman bitecektir? Şimdiden ilginize teşekkür ederim.)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Şikayetiniz kayıt altına alındıktan sonra Şikayet Numarası kısa mesaj olarak gönderilecektir.

·         Şikayetiniz değerlendirildikten sonra çözüm açıklaması telefonunuza gelsin.

 

ŞİKAYET SORGULAMA (Hizmet Masası)

·         BBB SIKAYETSOR boşluk Şikayet Numarası boşluk Şikayet Yılını yazın. (Örn: BBB SIKAYETSOR 255 2010)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Şikayetiniz ile ilgili çözüm açıklaması telefonunuza gelsin.

 

CENAZE DEFİN YERİ SORGULAMA

·         BBB DEFIN boşluk cenazenin T.C. Kimlik Numarasını yazın. (Örn: BBB DEFIN 12345678912)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Cenazenizin defnedildiği yer bilgisi telefonunuza gelsin.

 

HUZUREVİ SAKİNİ SORGULAMA

·         BBB HUZUREVI boşluk huzurevi sakininin T.C. Kimlik Numarasını yazın. (Örn: BBB HUZUREVI 12345678912)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Huzurevi sakininin kaldığı yer bilgisi telefonunuza gelsin.

 

KURUM KAYDI SORGULAMA

·         BBB KURUMKAYDI boşluk Kayıt Numarasını yazın. (Örn: BBB KURUMKAYDI 2345)

·         4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.

·         Kurum kaydınızıngeçerli olduğu son tarih bilgisi telefonunuza gelsin.

 

SEYAHAT KARTI SORGULAMA

 

•  BBB SEYAHATKARTSOR boşluk T.C. Kimlik Numarasını yazın. (Örn: BBB SEYAHATKARTSOR 12345678912) 
•  4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.
•  Seyahat kartının durum bilgisi telefonunuza gelsin. 
 

HATIRLATMA MESAJLARI

• Kütüphane üyeliğinizin bitiş tarihi bir gün öncesinden size hatırlatılacaktır.

• Kütüphaneden ödünç alınan kitabın iade tarihi bir gün öncesinden size hatırlatılacaktır.
• Son ödeme tarihi yaklaşan borcunuz bir gün öncesinden size hatırlatılacaktır.
• Seyahat kartının vize tarihi bir gün öncesinden size hatırlatılacaktır.
• Seyahat kartının bulunması durumunda bir gün öncesinden size hatırlatılacaktır.
• Seyahat kartının cezasının bitiş tarihi size hatırlatılacaktır.

NOT: Sistemimize kayıtlı olan GSM numaranıza hatırlatma mesajı gelecektir.

 

TAZİYE MESAJI

·         Mezarlık Şube Müdürlüğü’ne cenaze kaydınızı yaptırdıktan sonra cenaze yakını olarak telefonunuza Belediye Başkanı Adına taziye mesajı gelecektir.

NOT: Sistemimize kayıtlı olan GSM numaranıza taziye mesajı gelecektir.

SMS SİSTEMİNE KAYDOLMA

·         Borç sorgulama ve borç hatırlatma hizmetlerinden faydalanmanız için Bursa Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı Gelirler Şube Müdürlüğüne GSM numaranızı kaydettirmeniz gerekmektedir.

·         Kütüphane üyeliği bitiş tarihi hatırlatma hizmetinden faydalanmanız için Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kütüphane Şube Müdürlüğüne GSM numaranızı kaydettirmeniz gerekmektedir.

 

SU BORCU SORGULAMA

• BBB SUBORCU boşluk Abone Numarası yazın. (Örn: SUBORCU 123456)

• 4730 numaralı telefona kısa mesaj gönderin.
• Su borç bilgileriniz telefonunuza gelsin. 
 

NOT: Turkcell, Vodafone ve Avea hattı kullanıcıları 4730 kısa mesaj servis ücretini kendi GSM operatörü tarifesinden öder. Bu mesajlara ait fatura kendisine ait olan GSM numarasına diğer konuşma ve servis ücretleri ile birlikte GSM operatörü tarafından gönderilir. Aboneye dönüş mesajları belediyeye Toplu SMS tarifesi üzerinden belediyeye fatura edilir.