Haberler

Mobil eğitimde sertifika heyecanı

Font Boyutu

 1 AĞUSTOS 2017

BASIN BÜLTENİ

BUMEP VE BENMEP KURSİYERLERİNİN SERTİFİKA HEYECANI
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN TAM DONANIMLI OTOBÜSLERLE MAHALLELERDE EV HANIMLARINA YÖNELİK OLARAK DÜZENLENEN ÜCRETSİZ BURSA MOBİL EĞİTİM PROJESİ (BUMEP) İLE 2 BİN 100 KURSİYERE, BURSA ENGELSİZ MOBİL EĞİTİM PROJESİ (BENMEP) KAPSAMINDA İSE 300 KURSİYERE KATILIM BELGELERİ TÖRENLE VERİLDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’nın farklı mahallelerinde tam donanımlı otobüslerle özellikle ev hanımlarına yönelik olarak düzenlenen ücretsiz Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) ile 2 bin 100 kursiyere, Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) kapsamında ise 300 kursiyere katılım belgeleri törenle verildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk odaklı hizmetlerinden Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) ve Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP), binlerce insana nitelikli iş gücü kazandırmaya devam ediyor. Özellikle ev hanımlarının bilgiye daha rahat ulaşmaları ve çocuklarının eğitimine katkı sağlayabilmeleri hedefiyle gerçekleştirilen BUMEP eğitimlerinden faydalanan 2 bin 100 kursiyer ile Türkiye’de ilk kez engelli vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen BENMEP eğitimlerine katılan 300 kursiyer, törenle katılım belgelerine kavuştu. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürlüğü koordinasyonunda sürdürülen Bursa Mobil Eğitim Projesi’nin (BUMEP-BENMEP) 2016-2017 eğitim dönemi yılsonu katılım belgeleri dağıtım töreni Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirildi. Tören öncesinde Orkestra Şube Müdürlüğü sanatçıları tarafından konser verildi. Program, BUMEP ve BENMEP projesinin tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

“Özel dizayn edilen otobüslerde eğitim veriliyor”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUMEP ile BENMEP’in ücretsiz bilgisayar ve internet eğitimlerinin verildiği gelişim ile eğitim programı olduğunu söyledi. Projeyle mahalle mahalle vatandaşların ayağına gidilerek bilgisayar ve internet konusunda eğitim verildiğini söyleyen Başkan Altepe, “Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) ülkemizde kadınların eğitimlerine yeni bir soluk getirdi. Büyükşehir Belediye’miz tarafından ülkemizin kalkınmasında, toplumun gelişiminde kadınların rolünün önemine inanarak 2011 yılında Bursa’da eğitim hizmetlerine başladı. Ülkemizin geleceği için kadınlarımıza ve annelerimize büyük görevler düşüyor. Millet olarak daha bilgili ve çalışkan olmak zorundayız. Şehirlere de çok görev düşüyor. Bursa olarak güçlü Türkiye olma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bursa Mobil Eğitim Projesi kursiyerleri, hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknolojiyi ve interneti eğitimler sayesinde daha etkin kullanarak, kişisel gelişimlerine, kültürel ve sosyal yaşamlarına katkıda bulunuyor. Projede özel bilgisayar dersliği haline getirilmiş, dizaynları değiştirilmiş ferah ve kullanışlı otobüslerde, kendi branşında eğitimli, tecrübeli ve tamamı kadınlardan oluşan eğitmenler görev yapıyor. BUMEP ile Bursa’nın her noktasında ücretsiz bilgisayar ve internet eğitimleri veriliyor” diye konuştu.

Gündelik yaşamın ihtiyacı olan konular
Başkan Altepe, bugüne kadar Bursa’nın 12 farklı ilçesinde 428 farklı mahallede eğitimler verildiğini hatırlatarak, “2011 yılından bu yana 33 bin 454 kursiyere katılım belgeleri verildi. Eğitimlerimiz 2017 yılının Nisan ayından itibaren 12 eğitim aracı ile devam ediyor. Verilen ücretsiz eğitim programı içerisinde bilgisayarın kullanım alanları, internete giriş, e-posta gönderimi, microsoft word, excel ve powerpoint programlarının genel uygulamaları anlatılıyor. Ayrıca günlük hayatta kullanımları zorunlu hale gelen e-devlet, e-okul, mhrs (merkezi hekim randevu sistemi), güvenli internet konuları da inceleniyor. Kursiyerlerin ilgi duydukları sosyal medya uygulamaları ve günlük yaşantılarında ihtiyaçları olan bilgilere daha kolay ulaşım sağlamaları için eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Aralık’tan Nisan’a 2 bini aşkın kursiyer
BUMEP’e 16 yaş üzeri tüm kadınların katılabildiğini anlatan Başkan Altepe, “Bugün Aralık 2016 ile Nisan 2017 tarihleri arasında eğitim alan 2 bin 100 kursiyere daha katılım belgesi veriyoruz. Engelsiz Mobil Eğitim Projesi’nde ise 300 engelli kardeşimiz eğitim aldı. Böylece sadece son 6 ayda toplam 2400 vatandaşımız bu kurslardan yararlandı. Bugüne kadar toplam 2 bine yakın engelli kardeşimiz eğitimlerden geçti. Belediyecilik sadece su, yol, kanalizasyon, altyapı yapmak değildir. Toplumun ihtiyaçlarını gidermek gerekir. Bizler de üzerimize düşen görevi yapacağız. Belge alan vatandaşlarımız arasında Mudanya, Gürsu ve Gemlik ilçelerinin mahallelerinde eğitim alan kursiyerler de bulunuyor” şeklinde konuştu.
Programda, kursiyerler de mahallelerine bu hizmeti getiren Başkan Altepe ile ekibine teşekkür etti. Törenin sonunda Başkan Altepe, kursiyerlere katılım belgelerini vererek, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Programda ayrıca, kursiyerler arasında yapılan çekilişle şanslı kursiyerlere akıllı telefon, tablet, laptop ve mini bilgisayar gibi hediyeler verildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 01.08.2017 | Okunma sayısı:2204

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu