Haberler

MİSİ TURİZMDEN HAK ETTİĞİNİ ALACAK

Font Boyutu

 5 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

MİSİ TURİZMDEN HAK ETTİĞİNİ ALACAK
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARİHİ GEÇMİŞİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİYLE, ŞEHİR İÇİNDE KALAN DEĞERLERDEN BİRİ OLAN MİSİ KÖYÜ’NÜN TURİZM NOKTASI HALİNE GELMESİ İÇİN GEREKEN ÇALIŞMALARIN YAPILACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA –
Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentteki altyapı, ulaşım ve kentsel dönüşüm yatırımlarını sürdürürken, tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalara da ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda tarihi Misi Köyü’nü (Gümüştepe Mahallesi) ziyaret eden Başkan Altepe, Misi’nin turizmden hak ettiğini payı alabilmesi için gerekli yatırımların sırasıyla gerçekleştirileceğini belirtti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Genel Sekreter Seyfettin Avşar, Projeler Koordinatörü Aziz Elbas ve AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Alpaslan Yıldız ile birlikte doğası ve tarihi özellikleriyle bilinen Misi Köyü’nü (Gümüştepe Mahallesi) ziyaret etti. Misi Köyü Muhtarı Yakup Gülgen’den, bölgedeki eksikler ve ihtiyaçlarla ilgili bilgiler alan Başkan Altepe, yerel yönetim olarak bu bölgeye önem verdiklerinin altını çizdi.

Öncelikli yatırım dere ıslahı
Cumalıkızık gibi Misi Köyü’nün de kent içinde yaşayan bir tarih olduğunu ifade eden Başkan Altepe, Nilüfer ilçesinde kalan bu bölgenin eski yaşantıyı en güzel şekilde temsil ettiğini söyledi. Özellikleri korunan bölgede daha önce farklı kurumların ve ilçe belediyesinin de çalışmalar yaptığına dikkati çeken Başkan Altepe, “Biz de şimdi başta Misi’nin ortasından geçen derenin ıslahıyla çalışmalara başlayacağız. Köydeki binaların cephe düzenlemeleri, restorasyon çalışmalarıyla bölgenin kültürel mirasını ortaya çıkarcağız. Misi’nin önemli bir turizm noktası haline gelmesi için çeşmelerinden, mezarlıklarına kadar tüm değerleri gözler önüne serilerek korunacak” dedi.

Misi turizme yöneliyor
Yapılacak çalışmalarla Misi’nin turizmden hak ettiği payı almasının sağlanacağını dile getiren Başkan Altepe, “Öncelikle su yataklarının ıslahı, sivil mimarlık örneği binaları restorasyonu, cephe düzenleme çalışmaları ve her alandaki eksikliklerin giderilmesiyle Misi artık turizme yönelecek. Gerek Bursalıların gerekse kente gelerek doğal ve kültürel değerlerle içi içe olmak için tercih ettikleri bir mekan haline gelecek” diye konuştu.
Misi’nin yeni adıyla Gümüştepe olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, bu bölgeyi herkes eski ismi Misi olarak bildiğini, bu ismin korunmasıyla ilgili çalışmaların da sürdüğüne işaret etti.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 05.11.2010 | Okunma sayısı:12366

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu