Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

MİNİBÜS VE DOLMUŞLARA DOĞAL ÇÖZÜM

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, halkın kesintisiz ulaşımını ağlamak için sürdürdükleri hafif raylı sistem çalışmaları tamamlandığında, Kestel’deki bir vatandaşın Görükle ve Mudanya’ya yolculuğu aksamadan konforlu bir şekilde ulaşabileceğini bu nedenle de dolmuş ve minibüs gibi diğer araçlara ihtiyaç duymayacağını söyledi.

 

Başkan Altepe, Olay TV’de yayınlanan Hasan Boztürk’ün sunduğu Parantez programına konuk oldu. Ulaşımdan, spor yatırımlarına ve yaklaşan referanduma kadar bir çok konu hakkında açıklamalar yapan Başkan Altepe, özellikle kentin doğu bölgesine taşımacılık yapan ve kaldırılması yönünde zaman zaman tartışmaların yaşandığı minibüslerin, zaman içinde kendiliğinden dikey hatlara yöneleceğini ve raylı sistem güzergahında trafiğin önemli ölçüde rahatlayacağını belirtti.

 

“Deneme seferleri 31 Temmuz’da”

Raylı sistem ağını Kestel, Görükle, Mudanya ve yakın bir gelecekte de Terminal bölgesine kadar uzatmayı amaçladıklarını dile getiren Başkan Altepe, kesintisiz ulaşım için raylı sistemin büyük önem taşıdığını kaydetti. Görükle etabındaki çalışmaların hızla sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, bu hattaki ilk 3 istasyonda deneme seferlerinin 31 Temmuz’da başlayacağını ve gerekli konroller yapıldıktan sonra da bu istasyonların sisteme dahil edileceğini vurguladı. Yıl sonuna kadar da bu hat üzerindeki tüm istasyonları tamamlayacaklarına dikkati çeken Başkan Altepe, önümüzdeki yılın ortasına kadar da Mudanya etabının tamamlanacağını belirtti.

 

Kestel hattının köprüleri Bakanlıktan

Bu dönem programda olmamasına rağmen 8 kilometrelik Ketsel hattı ile ilgili projeleri de hazırladıklarını ifade eden Başkan Altepe, bu hat üzerindeki 3 köprünün genişletilmesiyle ilgili de önemli bir mesafe alındığını hatırlattı. Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Bursa Milletvekillerinin de gayretleri ile Ulaştırma Bakanlığı’nın bu hat üzerindeki köprüleri genişletmeyi kabul ettiğini ve gerekli yatırımı programa aldığını kaydeden Başkan Altepe, “Ulaştırma Bakanlığı, gerekli talimatları Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne verdi. Çalışmalar başladı. Hedefimiz altı ay içinde burada da inşaata başlamak ve başladıktan sonra 1,5 yıl içinde bu hattımızı da tamamlamak” dedi.

 

Minibüs ve dolmuşlara doğal çözüm

Kentin doğu yakasına yolcu taşıyan ve kamuoyunda kaldırılmaları yönünde zaman zaman tartışmaların yaşandığı minibüslerle ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Altepe, “Raylı sistemin Görükle, Mudanya, Kestel ve yakın bir gelecekte de Terminal hatlarını devreye aldığımızda, vatandaşlar minibüs, dolmuş gibi araçlara ihtiyaç duymayacak. Çünkü Kestel’den binip, hem konforlu hem de ekonomik bir şekilde Görükle ve Mudanya’ya ulaşabilecek. Başka araçlara ihtiyaç duyulmayacak. Diğer araçlar da mecburen raylı sisteme dikey hatlarda yolcu taşıyacak. Şehri boydan boya geçen, batıdan doğuya uzanan hatlar olunca başka ulaşım araçları kullanılmayacak. Böylelikle sistem kendiliğinden çözülmüş olacak” diye konuştu.

Kent içi ulaşım ağına entegre edilecek tramvay hatlarıyla ilgili çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Altepe, ilk olarak Cumhuriyet Caddesi’nde uygulanacak nostaljik tramvay hattı ile ilgili çalışmaların kısa zaman içinde başlayacağını vurguladı. Başkan Altepe, bu hat ile birlikte cadde üzerindeki binaların cephelerinin sağlıklaştırılacağını, tekel binasının kaldırılarak yerine meydan yapılmasıyla da Kayhan, Reyhan, Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin tüm güzelliğiyle ortaya çıkacağını belirtti.

 

“Velodrom’da yıkımlar 1 ay içinde başlıyor”

Atatürk Stadyumu’nun yenilenmesi çalışmalarında son aşamaya gelindiğini ve 10-15 gün içinde çim serme işleminin tamamen biteceğini kaydeden Başkan Altepe, artık tamamen Velodrom’a yapılacak yeni stadyum projesine yoğunlaştıklarını vurguladı. Stadyumun yapılacağı alanda bulunan Oyak Renault ve Nilüfer Spor Kulübü ile Atıcılık İhtisas Kulüplerinin tahliyesi ile ilgili işlemlerin devam ettiğini açıklayan Başkan Altepe, “Tahliye işlemleri tamamlandıktan sonra 1 ay içinde bölgede yıkımlara başlıyoruz. Gerekli zemin çalışmalarını yaptıktan sonra da ihaleye çıkacağız. En kısa sürede ilk kazmayı vurup, 1,5 yıl içinde de 44 bin kişilik yeni stadyumu Bursa’ya kazandırmak istiyoruz” dedi.

Bursaspor’un kullandığı Özlüce Tesisleri’nin geçtiğimiz dönem Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını hatırlatan Başkan Altepe, yine Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönem de Vakıfköy tesislerini baştan sona yenilediklerini, Türkiye genelinde hiçbir kulübün Bursaspor’un imkanlarına sahip olmadığını kaydetti. Bursaspor’un şampiyon olarak bu imkanları hak ettiğini ifade eden Başkan Altepe, sadece Bursaspor’un değil kentteki tüm amatör spor kulüplerinin markalaşması ve milli takımlara daha fazla oyuncu gönderebilmesi için bu dönem sonuna kadar 100’e yakın projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti.

 

“Referandumla Türkiye’nin önündeki engeller kalkacak”

AK Parti il ve üç merkez ilçede yapılan yönetim değişikliği ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Başkan Altepe, şunları söyledi:

“Önemli bir döneme giriyoruz. Önümüzde referandum var sonrasında da seçim ortamına giriliyor. Bu süreçte Genel Merkez, teşkilatlarla ilgili revizyona gitmek istedi. Teşkilatlara hareket gelmesi ve çok daha aktif bir çalışma isteniyor. Çünkü insanlar geçmişi çok çabuk unutuyor. AK Parti 8 yıl önce iktidara geldi ve çok işler yaptı. Türkiye 8 yılda nerelerden nerelere geldi. Bunlar unutuluyor ve bunların insanlara hatırlatılması gerekli. Hatırlatılmasında da teşkilatlara önemli görevler düşüyor. Bu değişikliğin Bursa’mız için hayırlı olmasını diliyorum. Referandum Türkiye’nin önündeki engellerin kaldırılması, demokratikleşme ve sivilleşme için büyük önem taşıyor. Aslında bu bütün partilerin programında var ancak iş uygulamaya gelince her nedense iktidar-muhalefet kavgasına dönüştürülüyor. Referandumla, gelişmekte olan Türkiye’nin önündeki engellerin kalkacağı unutulmamalı. Halkımızın referandumda ülkenin geleceği açısından güzel bir sınav vereceğine inanıyorum.”


3380-minibus-ve-49873.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 22 Temmuz 2010 Saat 10:59

Okunma Sayısı: 12740

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları