Haberler

MEVLANA 736'NCI VUSLAT YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Mevlana’nın 736’ıncı Vuslat Yıldönümü sebebiyle düzenlenen ‘Şeb-i Aruz ve Gönülden Gönüle Sema Gecesi’nde semazenler izleyenleri büyüledi.

Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) gerçekleştirilen ve İstanbul’dan ünlü sanatçıların da katıldığı gecede Mevlana’nın eserleri seslendirilirken, sema gösterileri ise ilgiyle izlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ‘Şeb-i Aruz ve Gönülden Gönüle Sema Gecesi’ne eski Kültür bakanlarından Agah Oktay Güner, Türk Sanat Müziği Sanatçısı Kutlu Payaslı, Tiyatro Sanatçısı Semih Sergen, Mehmet Rasim Mutlu, 22. dönem AK Parti Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu ve Tasavvuf Musikisi eserleriyle beğeni toplayan Turhan Erdiren de katıldı.

 

“Yabancılar Mevlana’yı daha çok önemsiyor”

Gecenin açılış konuşmasını yapan eski Kültür bakanlarından Agah Oktay Güner, Mevlana’nın hayatından kesitler anlattı. Anadolu topraklarında yaşamış ve insanlık tarihi açısından önemli eserleri geride bırakmış Mevlana’nın yabancılar tarafından daha çok önemsendiğini altını çizen Güner, “Bugün Amerika’da 16 tane Mevlana Enstitüsü var. İngiltere’de 7 – 8 tane, Belçika’da Hollanda’da da Mevlana enstitüleri kurulmuş. Biz ise Konya’da yeni kurduk. Bu çok acı bir durum” dedi.

Toplumun giderek hoşgörüden uzaklaştığına değinen Güner, “Trafik kazalarında dünyanın en başarılı memleketiyiz. Kazaların en önemli nedeni de “ben geçeceğim” hırsıdır. Keza kadına karşı işlenen suçlar insanın başını döndürüyor. Günümüzde hoşgörüye öyle sefil, öyle aç ve öyle O’na muhtacız ki…” diye konuştu.

 

Musiki ve Sema ile anıldı

Konuşmanın ardından sahne alan Türk Sanat Müziği sanatçısı Kutlu Payaslı da Mehmet Rasim Mutlu Çağdaş Tasavvuf Musikisi Topluluğu eşliğinde “Nat’ı Mevlana’ eserini seslendirdi. Usta tiyatro sanatçısı Semih Sergen’in Mesnevi’den bölümler okuduğu gecede, Tasavvuf Musikisi eserleriyle beğeni toplayan Turhan Erdiren ise okuduğu ilahilerle davetlilere duygusal bir gece yaşattı. Bayan semazenlerin ilahiler eşliğindeki sema gösterileri de beğeniyle izlendi. Mehmet Rasim Mutlu, Mevlana’nın aynı zamanda önemli bir bilim adamı olduğunu örneklerle anlattığı geceye, 22. dönem AK Parti milletvekili Faruk Anbarcıoğlu da okuduğu şiirlerle ayrı bir renk kattı.

Yaklaşık 4 saat süren etkinlik Mehmet Rasim Mutlu Çağdaş Tasavvuf Musikisi Topluluğu’nun konseriyle sona erdi. Program, davetliler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, programın sonunda etkinliğe katılan sanatçılara günün anısına plaket verdi.

Tarih: 18.12.2009 | Okunma sayısı:8107

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir