Haberler

MERİNOS AKKM’DEN AÇIKLAMA…

Font Boyutu

23 Temmuz 2011 tarihli Meydan Gazetesi’nde çıkan “Merinos AKKM BTSO’ya doğru” başlıklı haber içeriğindeki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin (Merinos AKKM) Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na (BTSO) devri ile ilgili konular, 12 Temmuz 2011 ve 22 Temmuz 2011 tarihlerinde Vali Yardımcısı Sayın Mustafa Karslıoğlu başkanlığında yapılan toplantılarda hiç konuşulmamıştır. Yanlış anlaşılma ve yanlış yorumlara neden olunmaması için bu açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür.

Merinos AKKM’nin bir başka kuruma devri ile ilgili hiçbir ihtiyaç olmadığı halde neden böyle açıklama yapıldığı anlaşılamamıştır.

Merinos AKKM’de Türkiye’ye örnek çalışmalar yapılıyor…
Merinos AKKM başarılı bir şekilde profesyonelce işletiliyor ve yönetiliyor…
Merinos AKKM vasıtasıyla kent ekonomisine çok önemli katkılar ve girdiler sağlanmaya başlandı…
Merinos AKKM’de bir yılda 700’e yakın etkinlik yapıldı ve 500 bin kişi hareketi oluştu…

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Haziran 2010’da resmi olarak işletmeye açılan “Atatürk Kongre Kültür Merkezi” (Merinos AKKM) Türkiye’de ilk ve tek örnek olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Binted tarafından işletilmekte ve yönetilmektedir.

Merinos AKKM, Recep Altepe başkanlığındaki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim anlayışı sonucunda atılan cesaretli adımlarla, belediye iştiraki olan şirket tarafından Türkiye’ye örnek bir “BURSA MODELİ” olarak işletiliyor ve yönetiliyor. Merinos AKKM’de oluşturulan işletmecilik sonucunda bir yıl içinde yaklaşık 500 bin kişi hareketi oluşmuş, 283 günde 657 etkinlik yapılmıştır. Sadece belirli kesimlere değil, herkese ve her kesime açık tutulan işletme anlayışı ile yerel, ulusal ve uluslararası yüzlerce etkinlik yapılabilmiştir. “Atatürk Kongre Kültür Merkezi”nde yapılan yüzlerce ulusal ve uluslararası etkinlik neticesinde kent ekonomisine çok önemli katkılar ve girdiler sağlanmaya başlanmıştır.

Merinos AKKM yönetimi, “Uluslararası Kongre Merkezleri Birliği”ne (AIPC-International Associction of Congress Centers) üye olma sürecini başlatmış ve bu süreç tamamlanarak AIPC üyeliği gerçekleştirilmiştir.

Merinos AKKM’de İSO 9000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alınmıştır.

Merinos AKKM’de sempozyum, kongre, seminer, panel, konferans, sergi, fuar, bale, opera, tiyatro, konser, yemek, kokteyl, ziyafet gibi çok farklı ve çeşitli etkinliklere başarıyla ev sahipliği yapılmıştır. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 220 trilyonluk bir harcama ile Merinos Parkı’nda yapılmış olan “Atatürk Kongre Kültür Merkezi”, belediye şirketi tarafından Türkiye’ye örnek bir şekilde başarılı olarak işletilmekte ve yönetilmektedir.

Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan ve büyük ilgi gören www.merinosakkm.com adresli internet sitesinin yanında ayrıca çeşitli dillerde AKKM’yi tanıtan broşür ve kitaplar yayınlanmaktadır.

Merinos AKKM yönetimi ulusal ve uluslararası ilişkileri geliştirmekte, uluslararası kurumlara üyeliklerin yanı sıra ulusal ve uluslararası fuarlar ve kongrelere de katılmaktadır.

Uluslararası kongrelerin Bursa’ya getirilebilmesi konusu sadece Merinos AKKM’nin meselesi olmayıp, tüm Bursa’nın sorunudur. Bursa’ya uluslararası kongre getirilebilmesi için hızlı ulaşım, kaliteli konaklama, gezi, eğlence gibi imkanlar ve hizmetlerin sağlanabilmesinin yanında müthiş bir rekabet ortamının içinde bulunan kongre sektörü aktörlerinin ve taraflarının ikna edilmesi, dünyadaki ve ülkemizdeki rakip kongre merkezlerine karşı üstün gelinmesi gerekiyor. İşte bu görev başta turizm sektöründe bulunanların ve tüm Bursa’nındır. Turizm sektörünün öncüleri olan otelciler, organizatörler, operatörlere gerçekten önemli görevler düşüyor.

Merinos AKKM Etkinlik Sayıları ( Son bir yıl )
Kullanan Kurum Sayısı - 253
Kullanılan Gün Sayısı - 283
Yapılan Etkinlik Sayısı - 657
Katılımcı Kişi Sayısı - 500 bin

Merinos AKKM Etkinlik Çeşitlerinden Bazı Örnekler;
Bursa Su Sempozyumu
İş Kadınları Zirvesi
Teknoloji Tasarım Sergisi
Türkiye Kent Konseyleri Bursa Buluşması
Kent Konseyleri Sempozyumu
Türkçe Olimpiyatları
İMKB Kongresi
UTEG – Ulusal Temiz Enerji Kongresi
The Fiber Society / Lifli Materyaller Kongresi
Uluslararası Diş Hekimleri Kongresi
Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu
Uluslararası Hocazade Sempozyumu
Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği
UİB – Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı
Balkan Ülkeleri Medya Forumu
Türk İslam Şehirleri Sempozyumu

Cumhuriyet Resepsiyonu
Anadolu Ateşi
Pinokyo – Alice
Barbaros Bale - Harem Bale – Otello
Lüküs Hayat - Komedi Dükkanı

Senfoni Konserleri
TSM Konserleri
THM konserleri
Tasavvuf Konserleri
Fotoğraf ve Obje Sergileri
Eğitim Seminerleri
Mezuniyet Toplantıları
Busmek Sergileri
Milli Eğitim Proje Şenlikleri ve Sergileri

Konserler – Konferanslar – Seminerler – Paneller
Sempozyumlar – Fuarlar - Sergiler – Tiyatrolar

Satranç Turnuvaları - Banka Toplantıları - Sanayici Toplantıları
Sektörel Toplantılar - Büyük Davetler - Ödül Geceleri

Mehmet Semih PALA
İnşaat Mühendisi
Merinos AKMM Genel Koordinatörü


13 TEMMUZ 2011 tarihli basın açıklamasındaki toplantıda yapılan konuşmalar şöyle…

BURSA KONGRE TURİZMİNE HAZIRLANIYOR
- ULUSLARARASI KONGRELERİN BURSA’YA GETİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI.
- BURSA’NIN SAHİP OLDUĞU TURİZM POTANSİYELİNİN DAHA İYİ DEĞERLENDİRİLMESİ AMACIYLA KURULMASI PLANLANAN KONGRE BÜROSU’NUN KURULMASI İLE İLGİLİ HAZIRLIK TOPLANTISI, KENTİN TURİZM SEKTÖRÜ AKTÖRLERİNİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Bursa’nın sahip olduğu turizm potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi amacıyla kurulması planlanan Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun değerlendirildiği toplantı, kentin turizm sektörü aktörlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Almira Otel’de Bursa Valiliği’nin öncülüğünde yapılan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen toplantıya, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu İcra Kurulu Üyesi Dr. Özen Dallı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Genel Koordinatörü Mehmet Semih Pala, seyahat acenteleri, organizasyon firmaları, otel işletmeleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), tarihi çarşı dernekleri, turist rehberliği derneklerinin temsilcileri katıldı.
Kentin kongre potansiyelinin pazarlanabilmesi amacıyla Bursa’da kurulması planlanan kongre ve ziyaretçi bürosunun tüm yönleriyle ele alındığı toplantı hakkında konuşan TUGEV İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu İcra Kurulu Üyesi Dr. Özen Dallı, “Toplantıda kongre ve turizm hakkındaki birçok konuyu görüştük. Ben de İstanbul deneyimlerimden yararlanarak Bursa’da kongre faaliyetlerinin hızlandırılması ile Kongre ve Ziyaretçi Bürosu kurulması hakkında görüşlerimi sundum. Arzumuz bu kadar turizm potansiyeli olan Bursa’da faaliyetleri biraz daha canlandırmaktır. Daha fazla yerli ve yabancı turistin buraları ziyaret etmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz” dedi.
Bursa’nın Bizans’tan sonra Osmanlı Hanedanlığı’na da merkezlik yaptığını, Cumhuriyet döneminde sürekli geliştiğini, şimdi ise büyük bir sanayi merkezi olduğunu hatırlatan Dr. Dallı, “Böyle bir merkeze bir yurt dışı bağlantısı kurulması, daha fazla insan getirilmesi için projeler oluşturulmalıydı. Buradaki yetkililer de bunları düşünüyor. Toplantıda bunları da konuştuk. Kongre sektörü, dünya genelinde turizm sektörünün parlayan bir segmentidir. Dünyada seyahat eden insanların yaklaşık 10’da biri, dünya turizm gelirlerinin yaklaşık 3’te biri bu sektörden kaynaklanıyor. Kongre turizmi, Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunabilecek yabancıların ülkemize gelmesi için cazip bir sektördür. Böyle bir potansiyeli bulunan Bursa da merkez haline gelmesin? İstanbul, İzmir, Antalya gibi birçok Anadolu şehrinin yanında bu potansiyeli değerlendirmek istedik. Bursa Valiliği’nin, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, üniversiteler, özel sektör, otelciler ve seyahat acenteleri ile işbirliği yaptığını gördük. Buradaki işleri formüle edeceklerdir. Biz de kendilerine yardımcı olmak için çaba göstereceğiz” diye konuştu.
Merinos AKKM Genel Koordinatörü Mehmet Semih Pala ise, büyüyen ve gelişen Bursa’nın dünyaya açılan yüzü olan Merinos AKKM’nin gelişmesi ve uluslararası kongrelerin kente çekilmesi için değişik çalışmaların yapıldığını belirtti. Buna paralel olarak toplantıda, Bursa’nın daha fazla turist çekmesi, kongre turizmi alanında gelişmesi için bir fikir birliği oluştuğunu kaydeden Pala, “Uluslararası kongrelerin Bursa’ya getirilebilmesi için çok farklı çalışmalar yapılması gerekiyor. Şehre turistlerin çekilmesi için başta Bursa Valiliği olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi ve tüm bileşenler çalışmalarına başladı. Bursa Valiliği tarafından yapılan çalışmalara Bursa Büyükşehir Belediyesi ve diğer tüm bileşenler her zaman destek vermektedir. Bu toplantıda da Bursa’da kongre ve ziyaretçi bürosu kurulması noktasında fikir birliğine varıldı” dedi.
Toplantıda, TUGEV İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Özen Dallı ile fikir alışverişinde bulunulduğunu anlatan Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ve yönetilen, bir yılda 500 bin kişi hareketinin oluştuğu Merinos AKKM’yi daha çok uluslar arası alana açabilmenin gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Pala, bu yönde yapılan tüm çalışmalara destek verdiklerini ifade etti.
Toplantıya katılan kurum temsilcilerine Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Merinos AKKM’nin tanıtıldığı broşürlerden oluşan set hediye edildi. Daha sonra ise Merinos AKKM Genel Koordinatörü Mehmet Semih Pala tarafından İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu İcra Kurulu Üyesi Dr. Özen Dallı ve diğer konuklara kongre merkezi gezdirildi. Böylesi devasa bir tesisi işleten Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkililerini tebrik eden Dallı, Merinos AKKM’nin Atatürk’ten bu yana nelerin yapıldığını, memleketin nasıl kalkındığını çok net gösterdiğini söyledi.

Merinos AKKM
Basın Merkezi

Tarih: 23.07.2011 | Okunma sayısı:6502

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir