Haberler

MEHMET SEMİH PALA ‘LEZZETLİ HAYATLAR’A KONUK OLDU

Font Boyutu

 27 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

MEHMET SEMİH PALA ‘LEZZETLİ HAYATLAR’A KONUK OLDU
- BURSA KENT KONSEYİ TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ OLMAYAN İŞLER YAPIYOR.
- OLAY TV EKRANLARINDA CANSU SARSILMAZ DAĞALTI’NIN SUNDUĞU ‘LEZZETLİ HAYATLAR’ ADLI PROGRAMIN KONUĞU OLAN BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI MEHMET SEMİH PALA, BURSA KENT KONSEYİ’NİN YAPISI VE YAPTIĞI ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ.

BURSA - Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Kadın, Çocuk, Engelli ve Gençlik Meclisi’nin yanında 33 ayrı çalışma grubuyla Türkiye’yi ilgilendiren çalışmalar yürüttüklerini, ideolojik yaklaşımlardan öte insanlık açısından önemli konuları kendilerine hedef belirlediklerini dile getirdi.

Olay TV ekranlarında Cansu Sarsılmaz Dağaltı’nın sunduğu ‘Lezzetli Hayatlar’ adlı programın konuğu olan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Kent Konseyi’nin yapısı ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Türkiye’yi ilgilendiren çalışmalar yapıyoruz”
Son yıllarda Türkiye’nin gündemine giren kent konseylerinin Türkiye idari sisteminde yeni bir yapılanma olduğunu söyleyen Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Türkiye’nin birçok yerinde henüz yeni tanınmaya başladığını belirtti. Yerel Gündem 21 diye bilinen geleneğin geliştirilerek ve iktidar tarafından yasalaştırıldığını, somut görevlerin tanımlandığını ifade eden Başkan Pala, Bursa’nın zaman kaybetmeden bu çalışmalara da başladığını dile getirdi. İki yıl önce seçimle göreve geldiklerini ve örnek çalışmalar yaptıklarını anlatan Başkan Pala, “Bursa bir dünya kentidir. Bursa tarihi, doğası, kültürüyle, dört mevsimi içerisinde barındıran çok önemli kenttir. Bursa Kent Konseyi olarak bizler de Bursalılar adına güzel işler yapmak zorundayız. Bursa Kent Konseyi olarak Türkiye’yi ilgilendiren ve örnek çalışmalar yapıyoruz. 4 meclisimiz ve 33 ayrı çalışma grubuyla örnek etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Klasik ideolojik yaklaşımlardan öte insanlık açısından önemli konuları kendimize hedef belirliyoruz” dedi.

“Çocuk Meclisi huzurevini ziyaret etti, ‘Mavi Tur’a katıldı”
Bunun için öncelikle insanların iyi yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Pala, gençlerin kendilerini geliştirmesinin bu yüzden önemli olduğunu kaydetti. Bursa Kent Konseyi’nin bu bilinç ve şuurla önemli adımlar attığını söyleyen Başkan Pala, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin destek ve katkılarıyla çok güçlü bir konuma geldik. Son bir haftada Kadın, Çocuk, Engelli ve Gençlik meclisimiz çok önemli etkinlikler gerçekleştirdi. Çocuk Meclisimizin üyeleri, yaz aylarında Bursa Kent Konseyi ofislerine gelerek tiyatro çalışmaları yapıyor. Bunun yanında çocuk üyelerimizin, anne, baba, yaşlılık kavramını daha iyi kavrayabilmesi için Huzurevini ziyareti düzenledik. Ayrıca yıl boyunca okullarda eğitim gören çocuk üyelerimiz, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Körfez Turu’na katılarak yılın yorgunluğunu attılar. Son olarakta çocuklarımız Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kültür Turu’na katıldı. Sadece bu çalışmalar bile Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi işbirliğini göstermektedir. Her belediye olan yerde kent konseylerinin kurulması gerekmektedir. Ama maalesef bu tam olarak yerine getirilemiyor. Bizler Bursa’daki uyumla Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz” diye konuştu.

“Kadın Meclisi kadına uygulanan şiddete dikkat çekti”
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi’nin uyum içerisinde çalışması sonucunda ülkeye daha rahat hizmet edilebildiğini ifade eden Başkan Pala, Kadın Meclisi’nin yürüttüğü çalışmalara değindi. Kadınların artık ‘saldırıdan nasıl korunur, kurtarılır’ diye konuşulduğunu, bunun da üzüntü verici olduğunu belirten Başkan Pala, “Artık her gün medyaya kadına yapılan şiddeti ile ilgili haberleri görmek istemiyoruz. Bu durum bizim insanımıza da yakışmıyor. Kadın Meclisimiz, geçen hafta kadın dernekleri tarafından yapılan ‘Kadına yönelik şiddet sergisi’ne destek verdi. Kadınlarımız, toplumda bu yönde bir bilinç oluşturmak istedi. Yine kadın ve şiddet noktasında bir panel gerçekleştirildi. Kadın yazarlarımız, avukatlarımız konuşmacı olarak konu hakkında fikirlerini söylediler. Bizlerde bu toplantılarda konuşulanları kitapçık haline getirerek halkımızla paylaşıyoruz. Ayrıca ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği’ başlığı altında derneklerle yaptığımız bir projemiz var. Bu konuda bir sergi çalışmamız olacak. Bu çalışmada Bursa’da bir ilk olacaktır” şeklinde konuştu.

“Kapak Toplama Kampanyası sürüyor”
Engelliler Meclisi’nin yürüttüğü faaliyetleri de anlatan Başkan Mehmet Semih Pala, engellilerin toplumda çok önemli bir yer teşkil ettiğine dikkat çekti. Bu kapsamda Bursa Büyükşehir Belediyesi kapsamında Engelliler Şube Müdürlüğü’nün kurulduğunu da hatırlatan Başkan Pala, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin de çok aktif ve dinamik üyelerden oluştuğunu kaydetti. Yapılan çalışmaları sonuna kadar desteklediklerini söyleyen Başkan Pala, şöyle konuştu:
“Geçtiğimiz aylarda asker uğurlama töreni düzenlendi. Bunun yanında kapak toplama kampanyası yürütülüyor. Bu çok güzel sosyal yardımlaşma çalışmasıdır. Çalışmaları tamamen resmi statüde gerçekleştiriyoruz. Çeşitli toplama noktalarında kapakları alıyoruz veya telefon edilmesi durumunda adrese gidilerek kapaklar alınıyor. Kampanyanın sonunda hedefimiz 100 akülü engelli aracı almaktır. Şu ana kadar 7 ton civarında kapak toplanmış. Kampanyamıza okullar, fabrikalar, çeşitli meslek kuruluşları başta olmak üzere her kesimden destek geliyor. Vatandaşlarımız, Bursa Kent Konseyi’nin 0224 270 82 70 nolu telefonlarını arayarak, veya bursa@bursakentkonseyi.org.tr adresine mail atarak kapakları ulaştırmak istediklerini söyleyebilir. Görevli arkadaşlarımızda adrese gelerek kapakları teslim alabilir. Bilinçli bir şekilde kampanyayı yürütüyoruz”.

“Engelsiz Alan çalışması”
Engelliler Meclisi tarafından yürütülen ‘Engelsiz Alan’ çalışmasına da değinen Başkan Pala, “Bununla ilgili seminer ve paneller düzenlendi. Türkiye’de ilk kez yapılan çalışma kapsamında binalar, alışveriş merkezleri, kamu binaları engellilerin rahat girip çıkabilmesine uygun olup olmadığı denetlendi. Engelli Meclisi’nden görevlendirilen arkadaşlarımız, bu yerlere giderek çeşitli kriterlere göre denetleme yaptılar. Bursa Valiliği ile yapılan çok güzel işbirliği sonucunda 230 kurum binasına gidildi. 11 başlık altında 110 soruya cevap arandı. Sonuçta yüzde 34 olumlu görüntü, yüzde 66 olumsuz bir görüntü ortaya çıktı. 23 tane kamu kurum ve kuruluş binası ‘Engelsiz Alan’ bayrağı almaya hak kazandı. Elbette bu eksiklikler konuşularak zamanla giderilecektir. Bursa Kent Konseyi olarak kentimizin her yerinin engelsiz olmasını istiyoruz” dedi.

“Gençlik Meclisi’nden örnek çalışmalar”
Gençlik Meclisi’nin de çok aktif ve Türkiye’nin en iyi gençlik meclisi statüsünü kazanmış olduğundan bahseden Başkan Pala, çok değişik ve farklı konuların ele alındığını belirtti. Gençlere her toplantıda, düşünce ve isteklerini medenice söylemeleri gerektiğini hatırlattığını anlatan Başkan Pala, gençleri ancak o zaman herkesin dinleyeceğini söyledi. Kavga ve gürültü ile hiçbir neticenin alınamayacağını kaydeden Başkan Pala, şunları söyledi:
“Bursa Kent Konseyi’ne gelen her genç mikrofonu alarak düşüncelerini özgürce dile getirebilir. Herkesi tenkit edebilir. Ancak oraya çıkan tenkiti usulüne göre yapmak zorunda olduğunu bilir. Gençlik Meclisimiz de diğer meclisler gibi örnek alınacak çalışmalar yürütmektedir. Uludağ Üniversitesi’ndeki öğrenci topluluklarıyla toplantı yaptık. Farklı düşünce yapısına sahip öğrenciler, medeni bir şekilde konuştu. Türkiye’de ilk defa lise temsilcileriyle toplantı yaptık. Bursa Kent Konseyi güvenilir bir kurumdur. Bursa Kent Konseyi çatısı altında yüzlerce kurum, sendika, dernek, parti bulunmaktadır. Bursa Valiliği’nden, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gerekli izinleri alarak organize ettik. Liseliler de mikrofona çıkarak kantinden, kılık kıyafete kadar her konuda özgürce konuştular. Bu gençler ileride siyasi hayatta, bürokrasi hayatında önemli görevlere gelecektir. Bunları yetiştirmek bizlerin görevidir. Bu çalışmaların yanında Gençlik Meclisimiz ilçelerde de gençlik meclisinin kurulmasına ve farklı aktivitelerin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. En son Harmancık ilçesinde tüm gençlik meclislerinin üyeleri bir araya geldi. Fikir alışverişinde bulundular”.

“Toplumun kitap okumaya ihtiyacı var”
Gençlik Meclisi tarafından en son yapılan çalışmalardan birisinin de ‘Kitap Okuma Kampanyası’ olduğunu ifade eden Başkan Pala, gençlerin yaz günü dahi boş durmayarak ‘Topluma nasıl faydalı olabiliriz?’ diye düşünerek proje ürettiğine dikkat çekti. Bursa Kent Konseyi’nin de sonuna kadar desteklediğini anlatan Başkan Pala, meydanlarda sadece miting yapılmadığını, gençlerimizin düzenlediği kampanya sayesinde yüzlerce insanın bir araya gelerek 2 saat boyunca kitap okuduğunu dile getirdi. Kendisinin de o gün Yenişehir-İznik yöresindeki tarihi yerlerle ilgili bir kitap okuduğunu belirten Başkan Pala, “Gençlerimiz, toplumda kitap okuma ihtiyacını görerek bu kampanyayı düzenlemiş. Toplumumuzun okumaya ihtiyacı var. Bursa Büyükşehir Belediyesi de bu noktada önemli kültürel çalışmalar yapmaktadır. Bursa’nın tarihiyle ilgili kitapları bastırarak hizmet ediyor. Setbaşı’ndaki şehir kütüphanesi çok güzel işletiliyor. 50 bin kitap kapasitesi var, 2 bin üyesi var. Yılda 400 bir kişi girip çıkıyor. Şehbenderler Konağı Kütüphanesi açıldı. Lala Şahin Paşa Medresesi de çocuk kütüphanesine dönüştürülecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerde de kütüphaneler yapma projesi var. Kitap, bir kültürdür. O ülkenin gelişmişlik düzeyini gösterir. Ülkemizde her yüz kişiden sadece 4-5 tanesi kitap okuyor diye genel bir araştırma var. Bu iç açıcı bir ramak değildir. Okuyanlar da yılda 7 kitap okuyor. Bu rakamsal değerlerin artırılması gerekir. Herkesin bu yönde bir çalışma yapması gerekir. Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, diğer ilçelerle birlikte eş zamanlı olarak kitap okuma kampanyası düzenledi. Bursa için Bursa Kent Konseyi olarak bu tip çalışmaların her zaman yanında olacağız” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.07.2011 | Okunma sayısı:6040

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu