Haberler

MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ NALAS'A EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığını yürüttüğü Marmara Belediyeler Birliği, üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı’nın (NALAS) 5. Genel Kurul toplantısına ev sahipliği yapıyor.

İstanbul'da 11 Aralık Perşembe günü (Yarın) 12 ülkenin belediye birliklerinin katılımıyla Taksim Elit World Otel’de gerçekleştirilecek toplantıda “AB Entegrasyonu: Güney-Doğu Avrupa'da Yerel Yönetimlerin Rolü” ele alınacak. Arnavutluk, Bosna-Hersek Federasyonu, Sırp Cumhuriyeti, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Slovenya'dan yerel yönetim birliklerinin oluşturduğu NALAS 5. Genel Kurul’nda Devlet Bakanı Faruk Çelik de hükümeti temsilen bir konuşma yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığını yaptığı Marmara Belediyeler Birliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıya birliğe üye ülkelerin yerel yöneticileri, milletvekilleri ve üst düzey bürokratları katılacak.

“NALAS’ın dönem başkanı seçilecek”

Önümüzdeki dönem NALAS’ın başkanlığını yürütecek belediye başkanının seçiminin de yapılacağı toplantının ana teması, "AB Entegrasyonu: Güney-Doğu Avrupa'da Yerel Yönetimlerin Rolü" olarak belirlendi. Genel kurul öncesinde yapılacak ‘yuvarlak masa’ toplantısında da AB uyum sürecinde yerel yönetimlerin üstlendiği roller, AB fonlarının kullanımındaki tecrübeler ve fırsatlar ile sınır ötesi işbirliği alanında yürütülen çalışmalar gözden geçirilecek.

Basına açık olarak gerçekleşecek toplantının tartışma konuları arasında “AB üyesi ülkelerin, tecrübelerinden çıkarılacak dersler, AB’ye üyeliğin yerel yönetimlere etkisi, uyum sürecinde yerel yönetimler, birlikler ve merkezi idare arasında ilişkiler, yerel yönetimlere yönelik bilgilendirme araçları, Güney-Doğu Avrupa'da sınır ötesi işbirliği ve IPA Fonları ile Güney-Doğu Avrupa Programı yer alıyor.

Başbakan’dan teşekkür mesajı

Marmara Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek NALAS Genel Kurulu’na katılması beklenen, fakat yurtdışı temasları dolayısıyla katılamayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise NALAS Genel Başkanı Tarzan Miloseviç ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe’ye gerçekleştirilen önemli çalışmalardan ötürü mesajla teşekkür etti. Başbakan Erdoğan, telgrafında, “AB yolunda aday ülkeler için birbirinden önemli çalışmalar yapan NALAS yönetimine ve Başkan Tarzan Miloseviç’e teşekkür ederken, böyle önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapan Marmara Belediyeler Birliği yönetimini ve Birlik Başkanı olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tebrik ediyorum” dedi.

Tarih: 10.12.2009 | Okunma sayısı:5658

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir