Haberler

MARKA KENT BURSA AB MERCEĞİNDE

Font Boyutu

29 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

MARKA KENT BURSA AB MERCEĞİNDE
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE İLE TARİHİ BELEDİYE BİNASINDA GÖRÜŞEN AVRUPA BİRLİĞİ (AB) TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI BÜYÜKELÇİ MARC PIERINI VE AB HEYETİ, BAŞKAN ALTEPE’DEN BURSA’DA YAPILAN YATIRIMLARLA İLGİLİ BİLGİLER ALDI.

BURSA –
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini’ye, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Marka Kent Bursa’ hedefi doğrultusunda kentte yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini ve Danimarka, Bulgaristan, Avusturya, Finlandiya ve Belçika gibi ülkelerin temsilcileri, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldikleri Bursa’da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti.
Başkan Altepe ile tarihi belediye binasında görüşen Büyükelçi Marc Pierini ve AB heyeti, Bursa’da yapılan yatırımlarla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

“Bursa Batı şehri”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AB şartlarının en kısa zamanda Türkiye’de sağlanması için heyetin yapacağı değerlendirmelerin önemli olduğunu söyledi. Konuşmasında ülkelerarası diyaloğun gerekliliğine değinen Başkan Altepe, “Bursa, her yönüyle bir Batı şehri, Balkan şehri. Medeniyetin ilk kurulduğu şehir olan ve İstanbul’dan önce bu ülkeye başkentlik yapan Bursa, her yönüyle kalkınmanın ve gelişmenin yaşandığı bir şehir” dedi.

“En önemli sıkıntı hızlı büyüme”
Bursa’nın son 50 yılda 17 kat büyüdüğünü hatırlatan Başkan Altepe, “Bursa’da en önemli sıkıntı hızlı büyüme. Kent, hem İstanbul’a yakınlığı bakımından hem de coğrafi özelliklerinden doğal güzelliklerine kadar birçok değere sahip olduğundan pek çok sanayici burada yatırım yaptı. Bugüne kadar kentin değerlendirilmesinde çeşitli sorunlar yaşandı ancak bugün bizler, yaptığımız yatırımlarla Bursa’nın gelişmesi ve temiz ve yaşanılabilir bir kent olması noktasında çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

“En büyük yatırım ulaşım ve raylı sistemde”
Kentteki mevcut yıpranmış alanların kentsel dönüşüm projeleriyle yenilendiğini kaydeden Başkan Altepe, iç göç sorunuyla en sık karşılaşan Bursa’ya göçle gelen vatandaşların kente adaptasyonu noktasında yapılan faaliyetlerden de bahsetti. Başkan Altepe, Bursa’da yatırım payını en çok raylı sisteme ayırdıklarını kaydederek, 5 yıl sonunda toplamda 24,5 kilometre raylı sistem ağının ulaşıma dahil edileceğini bildirdi. İlk kez Bursa’da uygulanan yerli vagon üretimi çalışmalarını da anlatan Başkan Altepe, hem ülke sınırlarında hem de Balkanlar’da kardeş kentlere yatırımların yapıldığını da sözlerine ekledi.

Bursa’da gündem sanayi
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini de 6 aylık sürelerle kamu diplomasisi çalışmaları yaptıklarını ve bu kapsamda Bursa’ya geldiklerini ifade ederek, “Türkiye ile AB arasındaki ilişki karmaşık ama Bursa’da ele aldığımız temel konu sanayi. 15 yıldır AB ile Türkiye arasında gümrük birliği var ve bu oldukça faydalı. Sanayi entegrasyonu konusunda Bursa önemli bir yer. AB’nin önemli isimleri Bursa’ya yatırım yapmış durumdalar. AB Bilgi Merkezi olarak da işlev gören BTSO ile bu konuda görüşeceğiz, kentteki sivil toplum kuruluşlarıyla da sosyal konularla ilgili görüşeceğiz. Bu kapsamda iç göç kaynaklı sorunlarla ilgili yürütülen projeleri değerlendireceğiz. Esas amaç, bu alanlarla ilgili diyalog sağlamaktır” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Bursa ile ilgili soruları da yanıtladığı ziyaretin sonunda, Büyükelçi Marc Pierini’ye çini plaket takdim etti. Başkan Altepe, konuklarına meclis salonunu da gezdirerek tarihi yapı ile ilgili bilgiler verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 29.11.2010 | Okunma sayısı:5628

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu