Haberler

Malik Aksel atölye çalışmalarıyla Bursa’da anılıyor

Font Boyutu

 16 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

MALİK AKSEL ATÖLYE ÇALIŞMALARIYLA BURSA’DA ANILIYOR
- GAZİ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ RESİM VE GRAFİK TASARIM BÖLÜMLERİNDEN 30 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNİN KATILIMIYLA YAPILAN ‘MALİK AKSEL ATÖLYELERİ’ PROGRAMI, MERİNOS TEKSTİL SANAYİ MÜZESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI.

BURSA – Cumhuriyet döneminin önemli sanatçılarından olan ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde uzun süre resim ve sanat tarihi öğretmenliği yapan Bursalı sanatçı Malik Aksel, üniversite öğrencilerinin katıldığı atölye çalışmalarıyla anılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü ile Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Cumhuriyet döneminin önemli sanatçılarından Malik Aksel’i atölye programıyla Bursa’da anıyor. Malik Aksel’in oğlu Murat Aksel’in destek verdiği atölye çalışmaları, 15-17 Nisan tarihleri arasında Merinos Tekstil Sanayi Müzesi ev sahipliğinde düzenleniyor. Gazi Üniversitesi resim ve grafik tasarım alanında eğitim gören 30 üniversite öğrencisi, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’ndeki ‘Malik Aksel Galeri Alanı’nda bulunan orijinal tablolardan hareketle özgün çalışmalar yapıyor. Merinos Parkı içerisinde çalışmalarını sürdüren öğrenciler, Bursalılar tarafından da meraklı gözlerle takip edildi. Sanatçının eserlerinin öğrencilerin ve akademisyenlerin daha yakından tanıması ve çalışmalar yapması amacıyla başlatılan proje sonunda, öğrenciler tarafından yapılan eserler Bursa’da sergilenecek.

Araştırma Görevlisi Ali Ertuğrul Küpeli, Bursa Büyükşehir Belediyesi Tekstil Sanayi Müzesi ortaklığında Malik Aksel Galeri Alanı’nda atölye çalışmaları başlattıklarını söyledi. Malik Aksel’in oğlu Murat Aksel’in programın düzenlenmesinde büyük emeği olduğunu belirten Küpeli, Malik Aksel’in Gazi Resim İş Enstitüsü’nün kuruluşunda müdürlük yaptığını ifade ederek, değerli sanatçının resim sanatında yeni nesil yol gösterici olduğunu dile getirdi. Gazi Üniversitesi olarak Malik Aksel’i hiçbir zaman unutmadıklarını göstermek amacıyla Murat Aksel’in de destekleriyle programın başlatıldığını anlatan Küpeli, “Atölye programı kapsamında grafik tasarım ve resim tasarım öğrencileri yer alıyor. Grafik çalıştayında öğrenciler, Malik Aksel konulu afişler düzenliyor. Resim öğrencileri ise serbest konulu resimler yapıyor. Gazi’nin en genç resim öğrencilerini, Bursa’da, Malik Aksel’in mekanında buluşturduk. Öğrencilerimiz, kendi duygu ve düşüncelerini tablolara yansıtıyor. Tablolar daha sonra sergilenecek. Bu projenin geleneksel hale getirilmesi de düşünülüyor” dedi.

“Malik Aksel”
Merinos Tekstil Sanayi Müzesi içerisinde özel bir galeriye sahip olan Malik Aksel, Atatürk´ün isteği üzerine Türkiye´ye çağırılan Amerikalı eğitim bilimci John Dewey´in hazırladığı rapor üzerine resim ve iş eğitimi alanında oluşan boşluğu doldurmak amacıyla "Öğretmen Okulu" mezunları arasında yapılan sınavı kazanarak Avrupa´ya gidecek olan ilk beş kişinin arasında yer almıştır. Yurt dışında aldığı eğitimin ardından 1932 yılında yurda döndüğünde Ankara´da yeni açılan ve daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü´ne dönüşecek olan Resim Öğretmen Okulu’nda Resim ve Sanat Tarihi öğretmeni olarak göreve başlamıştır. Yöneticilik ve sanat hayatı boyunca pek çok başarılı çalışmaya imza atan Aksel’in eserleri, Cumhuriyet dönemi sanat akımlarını da etkilenmiştir. Tabloları, oğlu Murat Aksel tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştır.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 16.04.2016 | Okunma sayısı:2771

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir