Haberler

Makedon basını Bursa’yı mercek altına aldı

Font Boyutu

 06 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

MAKEDON BASINI BURSA’YI MERCEK ALTINA ALDI
MAKEDONYA’DA YAYIN YAPAN RADYO, TELEVİZYON, GAZETE VE İNTERNET SİTESİ YÖNETİCİ VE MUHABİRLERİNDEN OLUŞAN HEYET, ULAŞIMDAN SPORA, ÇEVREDEN EKONOMİYE KADAR HER ALANDA BURSA’DAKİ DEĞİŞİMİN HİKAYESİNİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’DEN DİNLEDİ.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA OLARAK TÜRKİYE İLE BALKANLAR ARASINDA ÖNEMLİ BİR KÖPRÜ GÖREVİ GÖRDÜKLERİNİ BELİRTEREK, İLİŞKİLERİN BUNDAN SONRA DA ARTARAK DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Makedonya’da yayın yapan radyo, televizyon, gazete ve internet sitesi yönetici ve muhabirlerinden oluşan heyet, ulaşımdan spora, çevreden ekonomiye kadar her alanda Bursa’daki değişimin hikayesini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den dinledi. Başkan Altepe, Bursa olarak Türkiye ile Balkanlar arasında önemli bir köprü görevi gördüklerini belirterek, ilişkilerin bundan sonra da artarak devam edeceğini söyledi.

Makedonya’ya gerek tarihi miras gerekse altyapı çalışmalarıyla destek veren Bursa’yı daha yakından tanımak amacıyla kente gelen Makedonyalı radyo, televizyon, gazete ve internet sitesi yönetici ve muhabirlerinden oluşan heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. İlk olarak 10 yıl önce Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde Murat Hüdavendigar’ı anma törenleriyle Kosova’da başlattıkları Balkanlar’la ilişkileri bugün Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan ve Yunanistan gibi geniş bir coğrafyaya yaydıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kendileri için Makedonya’nın da önemli bir çalışma alanı olduğunu vurguladı. Gerek Bursa’nın bölgede yaptığı yatırımlar gerekse Türkiye – Makedonya ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Altepe, Türkiye ile Balkanlar arasındaki ilişkilerde uzun yıllar bir soğukluk yaşandığını ve bu soğukluğu ortadan kaldırmak amacıyla yoğun bir çaba içinde olduklarını kaydetti. Başkan Altepe, “Balkanlar bizim açımızdan çok önemli. Çünkü o topraklar bize ecdat emaneti. Bunun yanında odalarda yaşayan halkın akrabalarının büyük bölümü bugün Bursa’da yaşıyor. Bu ilişkiler gerek yerel yönetimler gerekse sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları ve spor kulüplerinin işbirlikleriyle daha kolay yapılabiliyor. Bizim tek hedefimiz var. Oda Makedonya başta olmak üzere tüm balkan ülkelerinin ekonomik anlamda kendi ayakları üzerinde durması ve oradaki halkın refah seviyesinin yükselmesi. Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerde köprü görevini de Bursa olarak biz üstlendik. Tarihi eser restorasyonları başta olmak üzere bölge halkının kendi kültürlerini en iyi şekilde yaşaması için sosyal ve kültürel etkinliklerimiz bundan sonra da artarak devam edecek” diye konuştu.
Makedonya devlet televizyonunda Türkçe program yapan Sedat Azizoğlu da “Balkanlar da tarih yazdınız. Yaptığınız çalışmaların karşılığı olarak Çayır Belediyesi’nde Türkçe’nin resmi dil olması orada yaşayan biz Türkler için gurur verici bir olay. Yaptığınız tüm çalışmalar için Makedonya’da yaşayan Türkler adına teşekkür ediyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 06.03.2014 | Okunma sayısı:3398

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu