Haberler

MAKEDON AKADEMİSYENLER, İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN BURSA´DA

Font Boyutu

 11 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

MAKEDON AKADEMİSYENLER, İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN BURSA´DA
- ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ´YLE İMZALAYACAKLARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ NEDENİYLE BURSA´YA GELEN MAKEDONYA CUMHURİYETİ KALKANDELEN (TETOVA) DEVLET ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYEN HEYETİ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ´Nİ ZİYARET ETTİ.

BURSA - Uludağ Üniversitesi´yle imzalayacakları işbirliği protokolü nedeniyle Bursa´ya gelen Makedonya Cumhuriyeti Kalkandelen (Tetova) Devlet Üniversitesi akademisyen heyeti, Bursa Büyükşehir Belediyesi´ni ziyaret etti.

Heykel´deki tarihi başkanlık binasında gerçekleşen ziyarette Kalkandelen Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Vulnett Ameti, Rektör yardımcıları Prof.Dr. Fehari Ramadani ve Prof.Dr. Arber Çeliku, Felsefe Fakültesi Şarkiyat Bölümü Başkanı Dr. Adnan İsmaili, Şarkiyat Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Süleyman Baki ve Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nden Prof.Dr. Mefail Hızlı’yı Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç ağırladı.

Kalkandelen Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Vulnett Ameti, Bursa´da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Uludağ Üniversitesi´yle kardeşlik ve işbirliği protokolü imzalayacaklarını, hedeflerinin Bursa´yla olan ilişkileri geliştirmek ve Türk ile Arnavut halkları arasındaki bağı güçlendirmek olduğunu kaydetti. Üniversitesi hakkında Başkanvekili Atilla Ödünç´e bilgiler veren Ameti, 11 fakülte ve 35 bölümle çalışmalarını sürdürdüklerini, Felsefe Fakültesi Şarkiyat Bölümü´nde de Türkçe dil eğitimi verdiklerini ifade etti. Türkiye´den başta Sakarya ve Pamukkale üniversiteleri olmak üzere birçok üniversiteyle akademik ilişkiler içerisinde olduklarını belirten Ameti, özellikle tıp alanında Anadolu´dan destek aldıklarını vurgulayarak, "Ben inanıyorum ki sürdürdüğümüz bu faaliyetlerin gelişmesi, Türk ve Arnavut halkları arasındaki muhabbeti güçlendirecektir. Hedefimiz, iki milletin birlik ve beraberliğinin ilerleyen günlerde de devam etmesidir" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç ise Arnavut akademisyenlerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ile Makedonya arasında karşılıklı eğitim paslaşmasının her yönüyle faydalı olacağını savundu. Bursa´nın Balkan kökenli vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı kentlerin başında geldiğini kaydeden Başkanvekili Ödünç, "Uludağ Üniversitesi´yle yapılacak protokolün hem kentimiz hem de eğitim açısından önemli olduğu kanaatindeyim. Türkiye´yle olan ilişkiler ihmal edilmezse, artarsa, bu her iki toplum için de faydalı olur." diye konuştu.

Görüşme sonrasında Başkanvekili Ödünç, konuk heyet adına Rektör Ameti´ye çini işlemeli plaket ve Bursa kitabı hediye etti. Rektör Ameti ise Başkanvekili Ödünç´e Kalkandelen Alaca Camii´nin tablosunu ve üniversite logosunu takdim etti. Görüşme, çektirilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.01.2013 | Okunma sayısı:3611

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu