Haberler

MAHKEME HAMAMI MART AYINDA AÇILIYOR

Font Boyutu

20 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

MAHKEME HAMAMI MART AYINDA AÇILIYOR
- RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLA SÜREN MAHKEME HAMAMI’NIN MART AYINDA KULLANIMA AÇILMASI PLANLANIYOR.
- ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARİHİ YAPININ BİR BÖLÜMÜNÜN ASLINA UYGUN OLARAK HAMAM İŞLEVİ GÖREVİNİ, DİĞER KISIMLARININ İSE SOSYAL KÜLTÜREL AKTİVİTE MERKEZİ OLACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin harabe halindeki kent ziynetlerini ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında restorasyonunu sürdürdüğü Mahkeme Hamamı’nın Mart ayında hizmete açılması planlanıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Altepe, tarihi yapının aslına uygun olarak hamam ve sosyal kültürel etkinliklerin yapılabileceği bir merkez olarak hizmet vereceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel mirası koruma çalışmaları arasında yer alan ve 1421 yılında Çandarlı İbrahim Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından yaptırılan Mahkeme Hamamı’nda restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Takas yoluyla Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan alınan tarihi yapıdaki çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Altepe, hamamın içini de gezerek, yüklenici firmanın yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ve Projeler Koordinatörü Aziz Elbas ve Fen İşleri Daire Başkanı Fehmi Ökten’in de hazır bulunduğu incelemede gelinen noktayı değerlendiren Başkan Altepe, restorasyon çalışmaları bittiğinde bölgenin kimlikli bir semt haline geleceğini kaydetti.

“Aktivite merkezi olacak”
Ayağa kaldırılan tarihi yapılara farklı fonksiyonlar vererek buraları yaşayan mekanlar haline getirdiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Hamamın bir bölümü tamamen harabe halindeydi. Biz projeyi bir bütün olarak ele aldık. Çalışmaların Mart ayı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Tarihi yapının bir bölümü yine hamam olarak kullanılacak, diğer bölümü ise sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabileceği bir aktivite merkezi haline getirilecek” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 20.10.2010 | Okunma sayısı:11670

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu