Haberler

Lozan mübadillerine yeni merkez

Font Boyutu

 20 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

LOZAN MÜBADİLLERİNE YENİ MERKEZ

-          BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA YAPILAN DEMİRTAŞ LOZAN MÜBADİLLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ’NİN YENİ BİNASI, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN DE KATILDIĞI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan Demirtaş Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yeni binası, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katıldığı törenle hizmete açıldı.

Demirtaş’ta yapılan açılış törenine; Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, AK Parti Bursa milletvekilleri Canan Candemir Çelik, Hakan Çavuşoğlu ve Mustafa Kemal Şerbetçioğlu ile STK’ların temsilcileri katıldı.

Birlik ve beraberliğe vurgu

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni yerine kavuşan Demirtaş Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin güzel faaliyetlere vesile olması dileğinde bulundu. Dernek binasının yapımında emeği olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) Başkanı Feridun Kahraman’a teşekkür eden Başkan Altepe, Bursa ile Balkanlar’da yaptıkları çalışmalara değindi. Bursa’da restore edilmedik tarihi eser bırakmadıklarını, gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Bursa’nın tarihi tüm bölgeleriyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdiğini hatırlatan Başkan Altepe, benzer faaliyetleri Balkanlar’da da sürdürdüklerini ifade etti. Yaptıkları çalışmaların özellikle Balkanlar’daki Müslüman halk arasında birlik ve beraberliğe neden olduğunu, onların inanç ve kültürlerini ayakta tutmaya yaradığını anlatan Başkan Altepe, Bursa’da yaşayan göçmenlerin de aralarındaki birlik ve beraberliği daha da ileriye taşımaları, kültür ve dayanışmayı artırmaları dileğinde bulundu. Yeni yerine kavuşan Demirtaş Lozan Mübadilleri Derneği’nin bu hedeflere hizmet edeceği yönündeki inancının tam olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bursa birçok konuda öncü, lider bir kent. Demirtaşlı Lozan mübadilleriyle, Bursa ve Türkiye’ye örnek yeni çalışmaları hep birlikte gerçekleştireceğiz. Onun için de bu dernek, yapacağımız çalışmaların bir parçası olacak” dedi.

“Eski sıkıntılar yaşanmasın”

Törende konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise, kendisinin de Yunanistan göçmeni bir ailenin ferdi olduğunu hatırlatarak, çoğunlukla Lozan mübadillerinin oturduğu Demirtaş’a ayrı bir sevgi duyduğunu ifade etti. Açılışı yapılan Demirtaş Lozan Mübadilleri Derneği’nin hayırlı olmasını dileyen Çavuşoğlu, geçmişte yaşanan sıkıntıların bir daha yaşanmaması için herkesin güçlü ve müreffeh Türkiye hedefi doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, belediye olarak Bursa’ya göç edenlerin gelenek ve göreneklerini devam ettirebilecekleri ortamlar hazırladıklarını, bu kapsamda çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Demirtaş Lozan Mübadilleri Derneği’ne de her türlü kolaylığı sağladıklarını belirten Dündar, “İnşallah bundan sonraki süreçte kültürlerimiz kaybolmayacak, Büyükşehir içerisinde farklı bölgelerin güzelliklerini hep birlikte görecek yanlışlarını da yine hep birlikte ayıracağız” diye konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür

Demirtaş Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Ali Kömürcü de, derneğin Rumeli’den göçmen olarak gelen insanlar arasındaki bağların kopmaması, gelenek ve göreneklerin devam etmesi, ekonomik ve kültürel yardımlaşmayı sağlamak için kurulduğunu hatırlattı. Kömürcü, dernek binasına kavuşmalarını sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve DOSAB Başkanı Feridun Pehlivan’a teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri, açılışı dualarla gerçekleştirerek binayı hizmete aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 20.09.2014 | Okunma sayısı:3509

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu