Haberler

Letonya Büyükelçisi Büyükşehir’de

Font Boyutu

24 KASIM 2017

 

BASIN BÜLTENİ

 

LETONYA BÜYÜKELÇİSİ BÜYÜKŞEHİR’DE

  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, LETONYA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ PETERİS KARLİS ELFERTS’LE BİR ARAYA GELDİ.
  • LETONYA CUMHURİYETİ FAHRİ KONSOLOSU YAVUZ İSKENDEROĞLU’NUN DA KATILDIĞI ZİYARETTE KONUŞAN BAŞKAN AKTAŞ, BURSA İLE LETONYA ARASINDAKİ EKONOMİK VE KÜLTÜREL İLİŞKİLERİN ARTIRILMASINDAN MEMNUNİYET DUYACAKLARINI İFADE ETTİ.

 

BURSA - Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Letonya’nın Ankara Büyükelçisi Peteris Karlis Elferts’le bir araya geldi. Letonya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Yavuz İskenderoğlu’nun da katıldığı ziyarette konuşan Başkan Aktaş, Bursa ile Letonya arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin artırılmasından memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

 

Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan görüşmede, Türkiye ile Letonya arasındaki ilişkiler ve Bursa’nın bu ülke ile olan ticareti gündeme geldi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Letonya ile var olan işbirliğini artırmaktan büyük mutluluk duyacaklarını ifade etti. Bursa’nın bir tarih şehri olduğunu, ekonomisi, ihracatı, dağı, denizi, termali, kebabı, köftesi ve diğer özellikleriyle Türkiye’nin gözbebeği konumunda bulunduğunu belirten Başkan Aktaş, “Eminim Letonya’nın da çok farklı, birbirinden özellikli şehirleri var. Bu ziyaret, inşallah iki ülke arasında, Bursa ile yeni sayfaların açılmasına sebep olacak” dedi. Başkan Aktaş, açıklamasında, Letonya’nın bağımsızlığını tekrar kazanmasının 100. yılını da kutladı.

 

Konuk Büyükelçi Peteris Karlis Elferts ise, büyükelçilik ve fahri konsolosluklar vasıtasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin kolaylaştığını ifade etti. Yaptığı açıklamada ülkesinin 100. yıl kutlamalarına da değinen Elferts, ”Herkese şunu söylüyorum. Biz her zaman için Türkiye’ye minnettarız. Rusya bizi ilhak etmeye çalışırken, koyduğu tavır nedeniyle” ifadelerini kullandı.

Letonya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Yavuz İskenderoğlu da, Letonya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde ilk onay veren ülke olduğunu hatırlattı. Bu nedenle Letonya’nın fahri konsolosluk görevini üstlendiğini vurgulayan İskenderoğlu, “Üstlendiğim bu görev, Türkiye’yi ilk kabul edişiyle başlayan o sevginin ifadesidir” açıklamasında bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Letonya Büyükelçisi Elferts’e üzerinde Bursa’nın değerlerinin işlendiği bir tablo hediye etti.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 24.11.2017 | Okunma sayısı:1903

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu