Haberler

‘Kut-ül Amare’ Bursa Kent Müzesi’nde

Font Boyutu

29 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

‘Kut-ül Amare’ Bursa Kent Müzesi’nde
- Bursa Büyükşehir Belediyesi, 100. yılında Kut zaferini ‘Unutulmuş Bir Zafer’ adlı özel sergiyle anıyor.
- Necmettin Özçelik’in metin ve arşivinden derlenerek hazırlanan ‘Unutulmuş Bir Zafer’ adlı özel sergi, ‘Kut ül Amare ‘29 Nisan 1916’ başlığıyla Bursa Kent Müzesi’nde izlenime sunuldu.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, 100. yılında Kut zaferini ‘Unutulmuş Bir Zafer’ adlı özel sergiyle anıyor. Sergi, ‘Kut ül Amare ‘29 Nisan 1916’ başlığıyla Bursa Kent Müzesi’nde izlenime sunuldu.

Yüz yıl önce dünya tarihine bir kahramanlık destanı olarak yazılan Kut Zaferi’ni hatırlatan sergi, Necmettin Özçelik’in metin ve arşivinden yararlanarak hazırlandı. ‘Unutulmuş Bir Zafer’ adlı özel sergi, ‘Kut ül Amare ‘29 Nisan 1916’ başlığıyla Bursa Kent Müzesi’nde tarihi bir gerçeğe ışık tutacak.
Serginin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, ‘Kut-ül Amare’nin tarihini anlattı. 1. Dünya Savaşı’nın üzerinden 100 yıl geçtiğini söyleyen Karlık, “Bizler düne kadar Çanakkale Zaferi üzerinden tarih okumaları yapıyorduk. Ancak unuttuğumuz, daha doğrusu unutturulan bir zaferimiz daha vardı 100 yıl önce, Kut-ül Amare… Osmanlı ordusu o zamanlar hem Çanakkale ve Sarıkamış-Kafkas cephelerinde hem Irak Suriye Filistin Hicaz Yemen cephelerinde hem de Romanya, Makedonya ve Galiçya cephelerinde savaş verdi. İki büyük destansı zaferle çıkıldı bu savaşlardan. Biri Çanakkale diğeri de Kut zaferi” dedi.
Başkanvekili Karlık, Kut’un teslim alınmasıyla orduya tebrik mesajı yayınlayan Halil Paşa’nin o günün ‘Kut Bayramı’ olarak kutlanmasını istediğini de anlatarak, “Kut-ül Amare zaferi 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanıyordu ancak daha sonra kutlamalara son verildi. Bölge Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı’ya dahil oldu. 1914 yılında İngilizler Basra körfezinden başlayarak Irak’a müdahale edip Irak’ı ele geçirmeyi planladılar. Bunu başardıkları zaman bir çok gelişme İngilizlerin lehine olacaktı. 15 Aralık 1915 tarihinde Türk birlikleri kut kuşatmasını başlattı ve 4,5 aylık kuşatma zaferle sonuçlandı. Bizim için zafer olan Kut-Ül Amare, İngilizlerin 1. dünya savaşında yediği en büyük darbe olarak tarihe geçmiştir” diye konuştu.

Tarihi zafer
Karlık, 4,5 aylık çatışmalarda Türk birliklerinin 10000 civarında şehit, İngilizlerin de 40000’den fazla kayıp verdiğini de ifade ederek, ele geçirilen tutsaklardan general ve yüksek rütbelilerin Bursa’ya diğerlerinin ise Anadolu’nun farklı şehirlerine sevk edildiğini hatırlattı. İngiliz ordusundaki Hintli Müslüman erlerin halifelik makamına bağlılıklarını artırmak maksadıyla diğer esirlerden ayrılarak Bursa’ya getirilip ve burada özel muamele gördüklerini anlatan Karlık, açıklamasını, “Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’nde açılan Kut Ül Amare zaferi sergisi, tarihimizdeki bu önemli zaferi anlamaya atılan değerli bir adım olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.
Konuşmasının ardından Başkanvekili Karlık, açılışını yaptığı sergiyi gezerek, fotoğraflar hakkında detaylı bilgiler aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 29.04.2016 | Okunma sayısı:2487

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir