Haberler

KUŞBAKIŞI BURSA ZİRVESİ

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Şahabettin Harput ile birlikte Uludağ başta olmak üzere merkezi ve yerel yönetimlerin Bursa için gerçekleştirmeyi planladıkları yatırımların yerlerini helikopterle gezerek, geleceğe yönelik projeleri değerlendirdiler.

Vali Harput ile Başkan Altepe, Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait helikopterle Bursa’yı tüm dağ bölgeleri de dahil olmak üzere İnegöl’den Mustafakemalpaşa’ya kadar helikopterle proje alanlarını gezdiler. Başkan Altepe, inceleme gezisinde Bursa’nın güzelliklerini bir kez daha görmenin hazzını yaşadıklarını söyledi. Bursa’nın doğal güzelliklerinin çokluğuna değinen Altepe, “Bugün kentimizin tüm ilçelerini helikopterle gezdik. Kentin yüzde 50’ye yakınının ormanlarla kaplı olduğunu görmek, tarihinde ‘Yeşil Bursa’ olarak ün yapan kentimiz adına bizi çok sevindirdi” dedi. Bursa’da şehir içindeki bölgelerin de daha yeşil olması için planlarını devam ettireceklerini kaydeden Başkan Altepe, gezide halen devam eden proje bölgelerini de incelediklerini belirtti.

“Bursa’nın potansiyelini gördük”
Başkan Altepe, hem merkezi, hem de yerel yönetimlerde bizim gerçekleştireceğimiz yatırımlarla Bursa’ya yıldızının parlayacağı bir dönem yaşatmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu gezi ile Bursa’mızın doğal güzelliklerinin yanı sıra kaynaklarını da görmüş olduk. Özellikler Çınarcık Barajı ve Sadağı Kanyonu ilgimizi çekti. Oldukça büyük bir baraj ve Bursa için büyük bir kaynak. Aynı zamanda Uluabat Gölü ve Demirtaş Barajı ile çim kayağı ve su kayağı tesisleri de Bursa’ya ivme katacak çok güzel alanlar” dedi. İnegöl’den Kemalpaşa’ya kadar tüm dağ bölgelerinin dolaşıldığını ifade eden Başkan Altepe, “Bu gezi Bursa’nın potansiyelini görmemiz açısından çok yararlı oldu” dedi.

Tarihi mekanların zenginliği geleceğe taşınacak
Vali Şahabettin Harput da Bursa’nın özellikle Uludağ civarındaki mekanların görüldüğü gezi ile geleceğe dönük projelerle ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti. Bursa’nın suyundan yeşiline kadar pek çok zenginliğe sahip olduğunu vurgulayan Harput, “Özellikle Tophane Bölgesi’nde, Hanlar Bölgesi’ndeki Ulucami ve diğer tarihi bölgelerin muhteşem zenginliğini bu geziyle bir kez daha fark ettik. Uludağ gibi birçok doğal güzelliği yakından inceledik. Gelecekte bu mekanların değerlendirilmesi noktasında daha önemli ve ciddi adımlar atılabileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.
Geziye, Orman Bölge Müdürü Ali Girgin, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Adnan Gencer, İl Çevre ve Orman Müdürü Müfit Aydın ve Bursa Orman İşletme Müdürü Fuat Şanal da katıldı.

Tarih: 27.09.2009 | Okunma sayısı:9928

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir