Haberler

KURTULUŞ COŞKUSU BURSA'YI SARDI

Font Boyutu

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıldönümü Heykel Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Valiliği tarafından düzenlenen kurtuluş törenleri, sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Çelenk sunma töreninden sonra Vali Şahabettin Harput, valilik binasında kutlamaları kabul etti ve ardından Orduevi'nde de kutlama ziyaretleri düzenlendi. Daha sonra Vali Şahabettin Harput, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Baykurt ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Atatürk Caddesi'nde tören arabasıyla halkı selamlayarak, bayramlarını kutladı. Kente temsili olarak Türk askerinin girmesinin canlandırıldığı törenlerde, Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri valilik binası önünde toplanarak göndere Türk bayrağı çekti. Valilik binasından çıkarılan 'özgürlük kızı', askerlerle birlikte elindeki Türk Bayrağını Vali Şahabettin Harput'a takdim etti. Bayrağı öperek alan Vali Harput, askerlere teşekkür etti.

 

“Türk milleti tarihinden ders çıkarır”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada bugün Bursa’nın 2 yıl 2 ay 2 gün süren bir işgalden kurtuluşunun kutlandığını hatırlattı. Ecdadımızın 87 yıl önce bugün Bursa’nın ufkunu kaplayan kara bulutları dağıttığını ve yerini özgürlüğe, hürriyete bıraktığını kaydeden Başkan Altepe, “Şimdi baktığımızda daha iyi görüyoruz ki düşmanın Bursa’yı işgali tüm yurdu yasa boğmuş, Ankara’da Meclis’e kara bayrak asılmıştır. Kurtuluşu ise tüm Türkiye için sevinç olmuş, ‘Bursa sancağına kavuşmuştur’ diye telgraflar çekilmiş. Bazıları için tarih bir masaldan ibarettir. Bizler tarihten millet olarak ders çıkarırız. 90 yıl önce başlayan milli mücadele ruhu, ülkemizi geleceğe taşımakta bize güç vermektedir” dedi.

 

“Tarihten gelen değerlerimizden vazgeçmeden, Bursa’yı geleceğe taşıyacağız”

Bursa’nın hiçbir dönemde ihmal edilemeyen bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Altepe, “Tarihten gelen değerlerimizden vazgeçmeden, geleceğe taşıyacağımız Bursa, marka bir kent olacaktır. Bizim amacımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi ile barışık bu müstesna kenti dünya şehri haline getirmektir. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu kurtuluşa can veren şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize hürmetlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törenlerde, kurtuluş şiirlerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları ekibi, mehter takımı ve kılıç kalkan gösterileriyle coşkuyu doruğa çıkarırken, askeri birliklerin geçiş töreni ise gurur ve heyecanı artırdı.

Atatürk Anıtı’nın önündeki kutlamaların ardından Tophane şehitliğinde gerçekleştirilen törende ise şehitliğe çelenkler sunulup saygı atışı yapıldı.

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıldönümü kutlamalarında Bursa Milletvekilleri Mehmet Ocakden, Canan Candemir Çelik, Ali Koyuncu, Kemal Demirel, Abdullah Özer, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey , AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ve çok sayıda siyasetçi, idareci, askeri ve mülki erkan hazır bulundu.

Kutlamalar, 1922 yılında Bursa’nın Yunanlılardan alınması sırasında şehre ilk giren süvari Bölük Komutanı Yüzbaşı Rüştü Dinçer Bey’in Doburca’daki kabrini ziyaretiyle sona erdi.

Tarih: 11.09.2009 | Okunma sayısı:5927

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir