Haberler

Kuraklık acil eylem planı hazır

Font Boyutu

03 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

KURAKLIK ACİL EYLEM PLANI HAZIR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, KURAKLIK TEHDİDİNE KARŞI “İÇME SUYU ACİL EYLEM PLANI” HAZIRLADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, kuraklık tehdidine karşı ‘içme suyu acil eylem planı’ hazırladı.

Kesintisiz ve sağlıklı su temininde gerçekleştirdiği yatırımlarla hizmet kurumu olmanın seçkin örneklerini veren Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, kuraklık tehdidine karşı İçme Suyu Acil Eylem Planı hazırladı. Bu kapsamda, Çınarcık Barajı branşmanından alınacak hattın, Görükle’deki DC 4-6 deposuna getirilmesi ve paket arıtma ile Bursa’nın hizmetine sunulmasına hazır hale getirilmesi görüşüldü. Kuraklık tehdidi olasılığına karşı Bursa’da yaşanması muhtemel içme suyu sorununa çözüm getirmesi amaçlanan projenin detayları BUSKİ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda ayrıntılarıyla ele alındı.

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, BUSKİ Genel Müdür Yardımcıları Güngör Gülenç, Talat Özen, daire başkanları ve şube müdürlerinin katıldığı toplantıda, Devlet Su İşleri (DSİ) 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü Etüd Proje Şube Müdürü Alaattin Yağcı, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü İçme Suları ve Kanal Şube Müdürü Esat Gürbüz ile DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’nde görevli Planlama Başmühendisi Cemal Vatansever de hazır bulundu. Toplantıda 2022 yılında devreye alınacak olan Çınarcık Barajı’nın mevcut sisteme entegrasyonu konusunun da ele alındığını belirten BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, kuraklık tehdidine karşı hazırladıkları İçme Suyu Acil Eylem Planı’nı (C planı) DSİ 1. Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütecekleri koordinasyon neticesinde hayata geçireceklerini belirtti.

Çınarcık Barajı
Çınarcık Barajı’nın mevcut içme suyu sistemine entegrasyonu için yapılacak ana isale hattının aynı zamanda acil içme suyu eylem planında kullanılacak olup bu hattın projesinin BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından DSİ şartnamelerine uygun olarak ihale edileceğini, hattın inşaatının da gerekirse DSİ tarafından yapılacağını vurgulayan Çetinavcı, “BUSKİ olarak proje kriterleri çerçevesinde hazırlıklarımızı tamamlayıp ihale sürecini başlatacağız. Kamu kurumu olmanın bilinciyle, Bursalılara hizmetin en iyisini sunmanın gayreti içerisindeyiz. Bu, bizim hem görevimiz hem de gelecek nesillere karşı yüklendiğimiz vicdani sorumluluğun gereğidir” diye konuştu.
DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu da günlük yaşamın en temel ihtiyaçları arasında içme suyunun geldiğine işaret ederek, BUSKİ ile üstlendikleri ortak koordinasyon neticesinde yaşanabilecek kuraklık tehdidine karşı Bursa’ya içme suyu sıkıntısı yaşatmamanın kararlılığı içerisinde olduklarını vurguladı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 03.03.2014 | Okunma sayısı:2500

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir