Haberler

Kültür Sanat Haftası’nda şehir medeniyeti üzerine sohbet

Font Boyutu

20 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

Kültür Sanat Haftası’nda şehir medeniyeti üzerine sohbet
- BKK Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Kültür Sanat Haftası programının üçüncü gününde çini sanatı üzerine atölye çalışmaları yapılırken, Safiyüddin Erhan ise bir şehrin insan için ne ifade ettiğini anlattı.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) tarafından düzenlenen ‘Kültür Sanat Haftası’’ kapsamında çini sanatına gönül vermiş olanlar tecrübelerini Bursalılara aktardı. Safiyüddin Erhan ise bir şehrin insan için ne ifade ettiği anlatarak Bursa’nın yakın geçmişi hakkında bilgi verdi.

BKK Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Kültür Sanat Haftası, kültürel miras olan el sanatlarının tekrar canlandırılmasına yardımcı oluyor. Ressam Şefik Bursalı-RŞB Sanat Galerisi’ndeki programın üçüncü gününde çini sanatı üzerine atölye çalışmaları yapıldı. Sanatseverlerin ilgiyle takip ettiği çalışmaların ardından Türk Sanat Müziği konseri verildi. ‘Ustalarla Söyleşi’ bölümünde ise Safiyüddin Erhan tarafından ‘Şahsiyet, şehir ve medeniyet’ konulu sunum yapıldı.
Erhan, insanoğlunun, geçmişten günümüze şehirleri bir kültür sahnesi olarak kullandığını söyledi. Geçmiş kavimlerin kanaatlerini, güçlerini, kabiliyetlerini mimari alanda kullanarak yüzyıllar sonrasına bile hitap etmeyi başardığını ifade eden Erhan, bin yıldır Anadolu’da bulunan Türklerin de bir kültür vücuda getirip, varlığımızı ispat edecek kıymetli eserler ortaya çıkardığını dile getirdi. Bir arşivi tahrip etmenin yanlış olduğu gibi tarihi şehirlerde de oynama yapılmaması gerektiğini anlatan Erhan, “Tarihi bir şehrin yıllarca biriktirdikleri vardır. Bu birikime hep birlikte saygılı olmalıyız. Gerekirse çıkarlarımızdan vazgeçmeliyiz. Bursa’da eski bir şehir ve payitahttır. Klasik Osmanlı devri mimarisinin en şahane eserleri Bursa’da bulunmaktadır. Yeşil Camii, dönem mimarisinin zirvesidir. Bursa, Osmanlı devrinin kozmik odasıdır” dedi.
Erhan, eski Bursa’ya uzaktan bakıldığında camilerin kubbeleri, minareleri, selviler ve büyük çınarların göründüğünü, biraz daha yaklaşıldığında külliyeleri birbirine bağlayan mahalleler, mütevazi hayatın göstergesi eski ahşap evler, dar sokaklar, bahçe duvarları, duvarlardan sarkan ağaçlar, çeşmelerden oluşan bir fotoğrafın ortaya çıktığını söyledi. Hayatın menfaatlere göre devam etmesinden ötürü bu tablonun bugün bulunmadığını kaydeden Erhan, “Bir kültürün yaşaması için evini, camini, medresesini, çeşmesini ve mimarisini kabul eden ve hala kullanmayı tercih eden insan topluluğu olmalıdır. İnsan topluluğu fikri, zevkini ve kullanım tarzını değiştirirse o kültürü yaşatmak hayal olur” diye konuştu.
“Kaybedeceğimiz son Bursa” konulu bir slayt sunumu da yapan Erhan, 90’lı yallarda fotoğraf makinesiyle bugünkü Ördekli Hamamı’nın kubbelerinin üstüne çıkarak panorama alıp, tarihi mahalleleri tek tek gezip kayıt altına aldıklarını ifade etti.

Programın sonunda BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin tarafından Safiyüddin Erhan’a verdiği katkılardan ötürü plaket takdim edildi.
Kültür Sanat Haftası’nın yarınki programı şöyle;
21 Şubat Cuma
Saat 13.00 Atölye çalışması (Dokuma ve Filografi)
Saat 18.00 Ustalarla söyleşi
Yard. Doç. Dr. Bedri Mermutlu (Konu: Bursa’da mezar kültürü ve mezar taşları)

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 20.02.2014 | Okunma sayısı:1951

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir