Haberler

'KUKLA VE GÖLGE OYUNLARI' COŞKUSU BAŞLADI

Font Boyutu

 Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 13.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’, Orhan Camii önünde ‘Karagöz Efsanesi’nin canlandırılması ile başladı.
Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi organizasyonuyla hayata geçirilen ‘13. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’, farklı kültürleri buluşturuyor. Karagöz ve Hacivat’ın demirci ve duvarcı ustası olarak çalıştıkları ve inşaatını aksattıkları gerekçesiyle de öldürüldükleri Orhan Cami önünde Karagöz efsanesinin canlandırılmasıyla başlayan festival, 6 gün boyunca Bursa’da eğlenceli anlara imzasını atacak.

Karagöz ‘Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirası’
Festivalin Tayyare Kültür Merkezi’nde yapılan açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına katılan Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, UNESCO tarafından Karagöz’ün ‘Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirası’ olarak kabul edilmesinin bu sanatın sahip çıkılması gereken bir değer olduğunu kanıtladığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası içerikli festivalleri durmaksızın hayata geçirilmesinde ciddi bir emeğin var olduğunu belirten Şenocak, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe, sanatçı ve tarih dostu. Büyükşehir Belediyesi Bursa’nın tarihini ve kültürel mirasını yaşatmaya devam edecektir. Sanatseverlerin bu organizasyonlara katılımı da bize motivasyon sağlıyor. Festivalimiz, gençlerimizin geleneksel mirasımızı tanımaları ve onu bugüne taşımaları noktasında önem taşıyor. Karagöz ve Hacivat’ın merkezi Bursa’dır” diye konuştu.

Ustalara envantere alındı
Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi Başkanı Mevlüt Özhan da festivalin 13. kez Bursa’da hayata geçirilmesinin mutluluğunu yaşadığını söyleyerek, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Uluslararası organizasyonların sanatçıları kaynaştırarak, hem mesleki anlamda bilgi alışverişine olanak tanındığını, hem de dünyaya dostluğun en güzel örneğini sunduğunu belirtti. Özhan, Karagöz’ün UNESCO tarafından ‘Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirası’ olarak kabul edilmesinin değerine dikkat çekerek, “Bu kapsamında yaşayan kültür hazineleri belirlendi ve usta sanatçılar Orhan Kurt, Metin Özlen ve Tacettin Diker envantere alındı. Bu çok önemli ve gurur verici bir durumdur” dedi.

Hayali Küçük Ali anısına sergi
Bursalı sanatçılar Şinasi Çelikkol, Tayfun Özeren ve Ufuk Durmaz’ın gösterileriyle renk kattığı törenin ardından, geçen yüz yılda yaşamış usta sanatçılardan Hayali Küçük Ali’nin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane Başkanlığı arşivinde bulunan tasvirleri sergisi, ölümünün 25. yıldönümünde Tayyare Kültür Merkezi Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi’nde beğeniye sunuldu. UNIMA Bursa Şubesi’nin eserlerinin yer aldığı sergi de Sami Güner Sanat Galerisi’nde izlenime açıldı. Sergiler, 12 Aralık Cumartesi gününe kadar gezilebilir.

Gösteriler ücretsiz
Yaylacık ve Demirtaşpaşa ilköğretim okulları öğrencileri ile Nilüfer Halk Eğitim Merkezi anne çocuk eğitimi kursiyerleri ve çocuklarının açılış törenine katıldığı festivalde gösteriler, Tayyare Kültür Merkezi, Bursa Kent Müzesi, Karagöz Müzesi, Barış Manço Kültür Merkezi, Yıldırım Belediyesi Adile Naşit Sahnesi, Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi ve çeşitli alışveriş merkezlerinde ücretsiz olarak sahnelenecek.

’13. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’ hakkında detaylı bilgiye www.golgeoyunlari.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tarih: 07.12.2009 | Okunma sayısı:14317

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir