Haberler

KÜÇÜK SANAYİ İTFAİYE BİNASI’NIN TEMELİ ATILDI

Font Boyutu

4 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

KÜÇÜK SANAYİ İTFAİYE BİNASI’NIN TEMELİ ATILDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 4 BİN 500 İŞYERİNDE YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLDİĞİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ VE ÇEVRESİNE HİZMET VERECEK OLAN KÜÇÜK SANAYİ İTFAİYE BİNASI’NIN TEMELİNİ DÜZENLENEN TÖRENLE ATTI.
- BAŞKAN ALTEPE, YILLARIN BİRİKİMİYLE OLUŞTURULAN TESİSLERİN BİRANDA KÜL OLMAMASI İÇİN BÖLGEYE HİZMET VERECEK İTFAİYE BİNASININ BÜYÜK ÖNEM TAŞIDIĞINI SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE: “BURSA GÖZ KAMAŞTIRICI BİR HIZLA GÜZELLEŞİYOR”

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 bin 500 işyerinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği küçük sanayi sitesi ve çevresine hizmet vermek üzere yaptırılan Küçük Sanayi İtfaiye Binası’nın temeli düzenlenen törenle atıldı. Başkan Altepe, törende yaptığı konuşmada Bursa’nın göz kamaştırıcı bir hızla güzelleştiğini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1970 yılında kurulan ve günümüzde 4 bin 500 işyerinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği Beşevler Küçük Sanayi Sitesi’nde yıllardır eksikliği hissedilen itfaiye binası için düğmeye bastı. Sanayi Sitesi’nin yanı sıra Çalı, Kayapa ve Hasanağa bölgelerine de hizmet verecek olan Küçük Sanayi İtfaiye Binası’nın temel atma törenine Başkan Altepe ile birlikte AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Abdullah Karadağ, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Vardar, Necmettin Şenocak ve Mustafa Altın ile çok sayıda davetli katıldı.

“Yılların birikimi bir anda kül olmasın”
Başkan Altepe, törende yaptığı konuşmada üretim şehri Bursa’nın en stratejik noktalarından birinin de Küçük Sanayi bölgesi olduğu söyledi. Binlerce işyeri ve konutun bulunduğu bölgede planlarda olmasına rağmen itfaiye binasının bugüne kadar yapılamadığını dile getiren Başkan Altepe, “Felaketler maalesef bir anda geliyor ve yılların birikimiyle yapılan tesisler yok olup gidiyor. Felaketler yaşanmadan önce önlemler alınmalı. Biz de sağlıklı, yaşanabilir bir şehirde olması gereken önemli bir tesisi bu bölgeye kazandırmış oluyoruz. Yılların birikimiyle kurulan tesisler bir anda yok olup gitmesin istiyoruz. Olası bir yangında birkaç dakika içinde olay yerine ulaşma hedefi doğrultusunda bu tesisi hayata geçiriyoruz” dedi.

“Şehir büyüyor risk azalıyor”
Yangınla mücadele konusunda gerekli ekip ve ekipman teminini sağlarken, bir taraftan da riskleri ortadan kaldırmak için vatandaşların da eğitimine yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan broşürlerle halkın afetlere karşı bilgilendirildiğini hatırlattı. Bursa’da 2008 yılında 4 bin 685 yangın olayı meydana geldiğini ve bu sayının 2009 yılında 4 bin 370’e gerilediğini ifade eden Başkan Altepe, “Bu rakamlar gösteriyor ki şehir büyürken, riskler azalıyor. Meydana gelen 740 bina yangınının 720’si tek odada bastırılmış ve ikinci bir odaya sıçramadan söndürülmüştür. Yine 254 işyeri yangınının 474’si 15-20 metrekare içinde söndürülmüş ve en büyük yangın 200 metrekare alanı geçmemiştir. Bu rakamlar Bursa itfaiyesinin yangılara ne kadar sürede müdahale ettiğinin göstergesidir” diye konuştu.

İtfaiye teşkilatı güçleniyor
Başkan Altepe, sadece yangın değil, arama kurtarma ve her türlü doğal afette görev alan itfaiye teşkilatının 22 arazöz, 3 otomatik merdiven, 10 merdivenli arazöz, 5 tanker, 8 binek araç, 4 kurtarma aracı, 1 ambulans, 1 köpük kulesi olmak üzere 54 araç ve 250 personelle hizmet verdiğini vurguladı. Küçükkumla, Demirtaş ve Hal Bölgesi itfaiye gruplarının daha önce faaliyete geçirildiğini hatırlatan Başkan Altepe, Mudanya grup binasının ihale sürecinde olduğunu, Kestel, Dobruca ve Akpınar grup binalarının arsalarının hazır olduğunu ve proje çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

“Bursa göz kamaştırıcı hızla güzelleşiyor”
Bursa’nın tarihi ve kültürel değerleri, Uludağ, göller, termal sular ve turistik özellikleriyle kimlikli bir kent olduğunun altını çizen Başkan Altepe, bu değerleri ön plana çıkararak Bursa’yı daha yaşanabilir hale getirmek için kentin her köşesinde çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Bu dönemin iyi bir hizmet dönemi olacağını kaydeden Başkan Altepe, “Kentin her köşesine imzamızı vuracağız. Özellikle turizmin gelişmesine yönelik attığımız adımlar sonuç vermeye başladı ve otel inşaatları hızla yükseliyor. Yeşil alan, oyun alanı, eğitim, sağlık, kültür ve spor alanı gibi sosyal donatı olanları tüm semtlerimizde olacak. Bursa göz kamaştırıcı bir hızla güzelleşiyor” dedi.
Törende söz alan Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Kınacıoğlu ise planlarda olmasına rağmen itfaiye binasının bugüne kadar bir türlü yapılamadığını, çıkan yangınlarda ise itfaiye gelene kadar işyerlerinin kül olduğunu söyledi. İtfaiye binasının Küçük Sanayi başta olmak üzere bölge için hayati önem taşıdığını dile getiren Kınacıoğlu, katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Başkan Altepe, konuşmasının ardından AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ile butona basarak Küçük Sanayi İtfaiye Binası’nın temelini attı.

Küçük sanayi itfaiye binası
Batı aktarma garajı güneyinde hizmet verecek olan bina 785 metrekare taban alanı üzerinde bodrum, zemin ve 1. kattan oluşuyor. Garaj bölümü çelikten yapılacak olan binanın bodrumu depo olarak kullanılacak. Zemin kat itfaiye araçlarının park yeri olacak, 376 metrekare kapalı garaj ve personele ait yatakhaneler bulunacak. Birinci katta ofis, eğitim salonu bulunken, 400 metrekare açık otopark olacak şekilde çevre düzenlemesi yapılacak. İnşaatın Ekim ayında tamamlanması planlanıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 04.06.2010 | Okunma sayısı:12194

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu