Haberler

Kosovalı gençler Bursa´da

Font Boyutu

 10 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

KOSOVALI GENÇLER BURSA’DA

-          TÜRKİYE VE KOSOVA’DAKİ GENÇLER ARASINDA İLETİŞİM VE İŞBİRLİĞİ İMKANLARINI ARTIRMAK ÜZERE PLANLANAN VE İLKİ YAKLAŞIK 1 AY ÖNCE KOSOVA PRİZREN’DE DÜZENLENEN ‘TÜRKİYE KOSOVA GENÇ AKRABALAR DİYALOĞU PROJESİ’NİN İKİNCİ AYAĞI, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASININ ARDINDAN BURSA’DA BAŞLADI.

-          SOSYAL POLİTİKALAR MERKEZİ (SOMER) KOORDİNASYONUNDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA KENT KONSEYİ, KOSOVA FAHRİ KONSOLOSLUĞU, BALKAN ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (BAMER) VE TÜRKİYE MEZUNLAR DERNEĞİ (TÜMED) İŞBİRLİĞİYLE YÜRÜTÜLEN, BAŞBAKANLIK YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLAR BAŞKANLIĞI TARAFINDAN DESTEKLENEN ‘TÜRKİYE KOSOVA GENÇ AKRABALAR DİYALOĞU PROJESİ’NİN TANITIMI, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE AİT HEYKEL’DEKİ TARİHİ BAŞKANLIK BİNASINDA YAPILDI.

-          TÜRKİYE İLE KOSOVA’DAN YAKLAŞIK 40 GENCİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE ADINA AĞIRLAYAN VE PROJENİN DETAYLARINI KAMUOYUYLA PAYLAŞAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ ABDÜLKADİR KARLIK, HEDEFİN KOSOVA VE TÜRKİYE ARASINDA GENÇLERİN İLETİŞİMİNİ VE İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMAK OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA - Türkiye ve Kosova’daki gençler arasında iletişim ve işbirliği imkanlarını artırmak üzere planlanan ve ilki yaklaşık 1 ay önce Kosova Prizren’de düzenlenen ‘Türkiye Kosova Genç Akrabalar Diyaloğu Projesi’nin ikinci ayağı, Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan basın açıklamasının ardından Bursa’da başladı.

Sosyal Politikalar Merkezi (SOMER) koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Kosova Fahri Konsolosluğu, Balkan Araştırmalar Merkezi (BAMER) ve Türkiye Mezunlar Derneği (TÜMED) işbirliğiyle yürütülen, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen ‘Türkiye Kosova Genç Akrabalar Diyaloğu Projesi’nin tanıtımı, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Heykel’deki tarihi başkanlık binasında yapıldı.

Türkiye ile Kosova’dan yaklaşık 40 genci Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına ağırlayan ve projenin detaylarını kamuoyuyla paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, hedefin Kosova ve Türkiye arasında gençlerin iletişimini ve işbirliğini artırmak olduğunu söyledi. Proje kapsamında Türkiye ile Kosova’da gençlik alanında çalışan derneklerin işbirliğini geliştirmek, iki ülke gençleri arasında ortak tarih ve akrabalık ilişkilerini güçlendirmek üzerine atölye çalışmalarının gerçekleştirileceğini kaydeden Başkanvekili Karlık, 16-30 yaşları arasında 40 gencin bu nedenle Bursa’da 4 gün boyunca ağırlanacağını ifade etti. Başkanvekili Karlık, atölye çalışmalarının Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacağını belirtti.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ise, Türkiye ile Kosova’nın kardeş, ortak değerlere sahip iki ayrı millet olduğunu vurguladı. Bursa’nın Kosova’yla olan tarihi bağlarına değinen Çepni, “Bu proje de bir kültür buluşmasıdır. İnşallah nesillerin kucaklaşmasına vesile olacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

‘Türkiye Kosova Genç Akrabalar Diyaloğu Projesi’nin tanıtım toplantısına katılan Kosova’nın Bursa Fahri Konsolosu Fahrettin Gülener de, Türkiye ile Kosova’daki gençler arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesinin önemine değindi. Konsolos olarak Türkiye ile Kosova’nın menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğini, projenin de bu hedefe uygun bir içerik taşıdığını belirten Gülener, gençleri kendilerini iyi yetiştirmeleri konusunda uyardı.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, tanıtım toplantısının ardından konuk gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 10.05.2016 | Okunma sayısı:1425

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu