Haberler

Kosova’da ‘milli irade’ yürüyüşü

Font Boyutu

 27 TEMMUZ 2017

BASIN BÜLTENİ

KOSOVA’DA ‘MİLLİ İRADE’ YÜRÜYÜŞÜ
- KOSOVA’NIN MAMUŞA KENTİNDE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA DÜZENLENEN ‘ULUSLARARASI DOMATES FESTİVALİ’ KAPSAMINDA TÜRKİYE´DEKİ 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ DOLAYISIYLA ´MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜ´ YAPILDI.
- KOSOVA’NIN TEK TÜRK BELEDİYESİ OLAN MAMUŞA’DAKİ YÜRÜYÜŞ VE FESTİVALE KATILAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ ABDÜLKADİR KARLIK, BELEDİYE OLARAK NASIL BURSA’DAKİ HİZMET EDİYORLARSA, AYNI SORUMLULUKTA GÖNÜL COĞRAFYASINDA OLAN BALKANLARDA HİZMET ETTİKLERİNİ BELİRTTİ.

BURSA - Kosova’nın Mamuşa kentinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Uluslararası Domates Festivali’ kapsamında Türkiye´deki 15 Temmuz darbe girişimi dolayısıyla ´Milli İrade ve Demokrasi Yürüyüşü´ yapıldı. Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’daki yürüyüş ve festivale katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, belediye olarak nasıl Bursa’daki hizmet ediyorlarsa, aynı sorumlulukta gönül coğrafyasında olan balkanlarda hizmet ettiklerini belirtti.

Kosova´nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa´da, bu yıl 9´uncusu düzenlenen ´Uluslararası Domates Festivali´, Türkiye´deki 15 Temmuz darbe girişimi dolayısıyla ´Milli İrade ve Demokrasi Yürüyüşü´yle başladı. Mamuşa Belediye binasından başlayan ´Milli İrade ve Demokrasi Yürüyüşü´, Çanakkale ve Kosova Şehitler Anıtı´nda son buldu. ´Milli İrade ve Demokrasi Yürüyüşü´ne Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosova Diyalog Bakanı Edita Tahiri, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Topçu Kurmay Albay M. İhsan Tavazar, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Yunus Emre TKM Müdürü Mehmet Ülker de katıldı. Burada okunan dualar ardından, Anadolu İlköğretim Okulu´nda düzenlenen festival törenine geçildi. Saygı duruşu ve Türkiye ile Kosova marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç, Kosova´nın her zaman Türkiye Cumhuriyeti´nin yanında olduğunu vurguladı. Büyükelçi Kılıç da Kosova ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerin geçmişe dayandığını hatırlattı.

Birlik ve beraberliğimiz daim olsun
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık da Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’yı ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu ifade ederek, “Çünkü Kosova bizim kardeşimiz, Kosova bizim canımız. Bu yüzden Bursa olarak da Kosova’yı çok önemsiyoruz. Nasıl Bursa’ya hizmet ediyorsak tüm bu gönül coğrafyamıza da aynı sorumluluk içerisinde hizmet ediyoruz. Çünkü Bursa’mız bir payitaht. Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin Murat Hüdavendigar’ın şehri, bir balkan şehri. Tüm Bursalı hemşehrilerimizin Balkanlarla akrabalık bağları var. Bu dostlukların, kardeşliğin pekişmesi açından güzel köprüler atılıyor. Daha güçlü bir Kosova için Mamuşa halkının yaşam stantlarının yükselmesi için bizler de belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye ve Bursa olarak yatırımcılarımızı buraya gönderiyoruz. Türkiye’den gelen yatırımcı sayısı 400’ü geçmiş. Bu yatırımcılar Kosova’nın kalkınması için kardeşliğin gelişmesi için çalışıyoruz. Bu yatırımlar artarak devam edecek. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim etsin” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Rumeli Ekrem ve Yavuz Şanlı´nın konseri ardından havai fişek gösterisiyle sona erdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.07.2017 | Okunma sayısı:1355

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir