Haberler

Kosova basınının gündemi; Bursa

Font Boyutu

 14 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

KOSOVA BASINININ GÜNDEMİ; BURSA
KOSOVA’DA YAYIN YAPAN RADYO VE TELEVİZYONLARIN YÖNETİCİ İLE MUHABİRLERİNDEN OLUŞAN HEYET, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’Yİ ZİYARET ETTİ.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KOSOVA’NIN EKONOMİK ANLAMDA GELİŞİP, KALKINMASI İÇİN EN ÖNEMLİ PARTNERİNİN GEREK YAKINLIK GEREKSE AKRABALIK BAĞLARIYLA TÜRKİYE OLACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Kosova’da yayın yapan radyo ve televizyonların yönetici ile muhabirlerinden oluşan heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kosova’nın ekonomik anlamda gelişip, kalkınması için en önemli partnerinin gerek yakınlık gerekse akrabalık bağlarıyla Türkiye olacağını söyledi.

İlk olarak 10 yıl önce Murat Hüdavendigar’ı anma törenleriyle başlayıp, Mamuşa Belediyesi Hizmet Binası, sünnet şölenleri, Kaçanik Sinan Paşa Camii Restorasyonu, Prizren Köprüsü onarımı ve dere ıslahı ile devam eden Bursa - Kosova ilişkileri, Kosova basınının da ilk gündem maddeleri arasındaki yerine aldı. Kosova’ya gerek tarihi miras gerekse altyapı çalışmalarıyla destek veren Bursa’yı daha yakından tanımak amacıyla kente gelen Kosovalı radyo ve televizyonların yönetici ile muhabirlerinden oluşan heyet, Bursa temasları kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi de ziyaret etti.

Kalkınma Türkiye ile olur
Konuk gazetecilere Türkiye’de son 10 yılda yaşanan hızlı dönüşümü anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balkanlarda da mutluluğunun tem formülünün kendi kendine yeter hale gelmek olduğunu söyledi. Düne kadar ülke olarak ithal edilen raylı sistem araçlarının artık Bursa’da üretildiğini, tarım, sanayi, turizm, enerji alanında önemli bir mesafe kat edildiğini vurguladı. Kosova başta olmak üzere Balkanlarda kalkınmanın tek yolunun üretim olduğunu ve bunun da ancak 6 asırlık kardeşlik ve akrabalık bağları bulunan Türkiye ile sağlanabileceğine dikkat çeken Başkan Altepe, “Balkanlar herkesin üzerinde hesapları olan kritik bir bölge. Türkiye olarak bizim o bölgedeki tek hesabımız ise bölge halkının kendi ayakları üzerinde durup mutlu olması. Büyükşehir Belediyesi olarak bölgede yaptığımız yatırımların temelinde de bölge halkının mutluluğu yatıyor” dedi.

Bursa’nın gücünden yararlanmak istiyoruz
Kosova Devlet Televizyonu RTK2’nin yöneticisi Zarko Joksimoviç, Bursa’ya gelmelerindeki amaçlarının sadece bir geziden ibaret olmadığını, özellikle ekonomik ilişkilerin gelişmesine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bursa programı kapsamında çeşitli sanayi tesislerini görme imkanı bulduklarını dile getiren Joksimoviç, “Ülkemize döndüğümüzde Bursa’yı en iyi şekilde anlatmak istiyoruz. 20 milyar dolar ihracat yapan bir şehirden biz nasıl yararlanabiliriz bunu ülkemizdeki siyasilere de aktarmak istiyoruz. En yakın zamanda Bursalı sanayicilerin katılımıyla Priştine’de iktisadi bir forum yapılmasını hedefliyoruz. Bizi Bursa’da ağırladığınız için teşekkür ederiz” diye konuştu.
Başkan Altepe, ziyaretinin anısına ardından konuklarına birer plaket verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 14.10.2014 | Okunma sayısı:3157

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu