Haberler

Kosova basınının gündemi; Bursa

Font Boyutu

 01 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

KOSOVA BASINININ GÜNDEMİ; BURSA
- KOSOVA’DA YAYIN YAPAN RADYO, TELEVİZYON, GAZETE VE İNTERNET SİTESİ YÖNETİCİ VE MUHABİRLERİNDEN OLUŞAN HEYET, BURSA’DAKİ DEĞİŞİMİN ÖYKÜSÜNÜ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’DEN DİNLEDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KOSOVA’NIN EKONOMİK ANLAMDA GELİŞİP, KALKINMASI İÇİN EN ÖNEMLİ PARTNERİNİN GEREK YAKINLIK GEREKSE AKRABALIK BAĞLARIYLA TÜRKİYE OLACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Kosova’da yayın yapan radyo, televizyon, gazete ve internet sitesi yönetici ve muhabirlerinden oluşan heyet, Bursa’daki değişimin öyküsünü Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den dinledi. Başkan Altepe, Kosova’nın ekonomik anlamda gelişip, kalkınması için en önemli partnerinin gerek yakınlık gerekse akrabalık bağlarıyla Türkiye olacağını söyledi.

İlk olarak 10 yıl önce Murat Hüdavendigar’ı anma törenleriyle başlayıp, Mamuşa Belediyesi Hizmet Binası, sünnet şölenleri, Kaçanik Sinan Paşa Camii Restorasyonu, Prizren Köprüsü onarımı ve dere ıslahı ile devam eden Bursa - Kosova ilişkileri, Kosova basınının da ilk gündem maddeleri arasındaki yerine aldı. Kosova’ya gerek tarihi miras gerekse altyapı çalışmalarıyla destek veren Bursa’yı daha yakından tanımak amacıyla kente gelen Kosovalı radyo, televizyon, gazete ve internet sitesi yönetici ve muhabirlerinden oluşan heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti.

Gerek Bursa’nın bölgede yaptığı yatırımlar gerekse Türkiye – Kosova ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Altepe, Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde 10 yıl önce başlattıkları çalışmaların bugün iki ülke arasındaki ilişkilerin kuvvetlenmesine büyük katkı sağladığını söyledi. Türkiye ile Balkanlar arasındaki ilişkilerde uzun yıllar bir soğukluk yaşandığını ve bu soğukluğu ortadan kaldırmak amacıyla yoğun bir çaba içinde olduklarını dile getiren Başkan Altepe, “Balkanlar bizim açımızdan çok önemli. Çünkü o topraklar bize ecdat emaneti. Bunun yanında odalarda yaşayan halkın akrabalarının büyük bölümü bugün Bursa’da yaşıyor. Bu ilişkiler gerek yerel yönetimler gerekse sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları ve spor kulüplerinin işbirlikleriyle daha kolay yapılabiliyor. Bizim tek hedefimiz var. O da Kosova’nın ekonomik anlamda kendi ayakları üzerinde durması ve oradaki halkın refah seviyesinin yükselmesi. Bunun için Kosova’ya en iyi partner olacak ülke de gerek mesafe olarak yakınlık gerekse akrabalık bağları ile Türkiye’dir. Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerde köprü görevini de Bursa olarak biz üstlendik” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 01.03.2014 | Okunma sayısı:3761

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu