Haberler

Kongre turizmi için çıta yükseliyor

Font Boyutu

26 ARALIK 2017

BASIN BÜLTENİ

KONGRE TURİZMİ İÇİN ÇITA YÜKSELİYOR

  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, TÜRKİYE GENELİNDEKİ 7 KONGRE MERKEZİNDEN BİRİNİN DE BURSA’DAKİ ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ (MERİNOS AKKM) OLDUĞUNU HATIRLATARAK, ULUSLARARASI KONGRELERİN BURSA’YA GETİRİLMESİ KONUSUNUN SADECE BÜYÜKŞEHİR’İN VEYA MERİNOS AKKM YÖNETİMİNİN DEĞİL, TÜM BURSA’NIN SORUNU OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
  • BURSA’NIN KONGRE TURİZMİNDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALABİLMESİ AMACIYLA MERİNOS AKKM’DE ÇITAYI DAHA DA YÜKSELTMEYİ AMAÇLADIKLARINI DİLE GETİREN BAŞKAN AKTAŞ, BURSA VE MERİNOS AKKM’Yİ HEM TÜRKİYE’YE HEM DE DÜNYAYA TANITMAK ZORUNDA OLDUKLARINI VURGULADI.
  • HİÇBİR ÖNYARGILARININ BULUNMADIĞINI VE KONUNUN UZMANI PROFESYONELLERLE İŞBİRLİĞİNE HAZIR OLDUKLARININ ALTINI ÇİZEN BAŞKAN AKTAŞ, TÜRKİYE’DE YILDA 400’DEN FAZLA FUAR YAPILIRKEN, BURSA’DA 2017 YILINDA SADECE 13 FUAR DÜZENLENDİĞİNİ HATIRLATARAK, 2018 YILI İÇİNDE MERİNOS AKKM’DE 11 FUAR ORGANİZASYONU PLANLADIKLARINI KAYDETTİ.

BURSA - Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye genelindeki 7 kongre merkezinden birinin de Bursa’daki Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) olduğunu hatırlatarak, uluslararası kongrelerin Bursa’ya getirilmesi konusunun sadece Büyükşehir’in veya Merinos AKKM yönetiminin değil, tüm Bursa’nın sorunu olduğunu söyledi. Bursa’nın kongre turizminden hak ettiği payı alabilmesi amacıyla Merinos AKKM’de çıtayı daha da yükseltmeyi amaçladıklarını dile getiren Başkan Aktaş, Bursa ve Merinos AKKM’yi hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtmak zorunda olduklarını vurguladı. Hiçbir önyargılarının bulunmadığını ve konunun uzmanı profesyonellerle işbirliğine hazır olduklarının altını çizen Başkan Aktaş, Türkiye’de yılda 400’den fazla fuar yapılırken, Bursa’da 2017 yılında sadece 13 fuar düzenlendiğini hatırlatarak, 2018 yılı içinde Merinos AKKM’de 11 fuar organizasyonu planladıklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Merinos AKKM’nin 2018 projeksiyonunu düzenlendiği basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı. Merinos AKKM Muradiye Salonu’nda düzenlenen toplantıda Merinos AKKM Genel Koordinatörü Hasan Çepni de hazır bulundu. Başkan Aktaş, bu mekânı Bursa’ya kazandıran eski başkanlardan merhum Hikmet Şahin ile sevk ve idare noktasında önemli çalışmalara imza atan Semih Pala’yı rahmetle anıp, kongre merkezinin her yıl artan ziyaretçi trafiğiyle bu günlere gelmesini sağlayan eski Başkan Recep Altepe’ye de teşekkür ederek söze başladı.

Herkesin sorumlulukları var

Kongre merkezinin hizmete açıldığı 6 Haziran 2010 tarihinden bu yana yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yaptığını ve binlerce insanın buradaki etkinliklerden yararlandığını vurgulayan Başkan Aktaş, bu etkinliklerin aynı zamanda kent ekonomisine de ciddi katkılar yaptığını kaydetti. İstanbul’da 3, İzmir’de 2, Ankara ve Bursa’da 1’er olmak üzere Türkiye’de 7 tane kongre merkezi olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, “Uluslararası kongrelerin Bursa’ya getirilebilmesi konusu sadece Büyükşehir veya kongre merkezi yönetiminin meselesi değil, tüm Bursa’nın sorunudur. Kongreler kongre merkezlerine değil, kente gelir. Bursa’ya uluslararası kongre getirilebilmesi için, kentin kongre turizmine yönelik yapılanmasının tüm yönleriyle tamamlanmış olması gerekiyor. Bu uzun soluklu bir süreçtir. Burada 150 milyon dolarlık çok ciddi bir yatırım var. Bence doğru bir proje. Sebep olanlardan Allah razı olsun. Böyle bir kazanımın daha rantabl kullanımıyla alakalı 2018 yılı ve sonrası için bazı hedefler koyduk. Turizmin tüm dinamiklerine önemli görevler düşüyor. Bizim Bursa’yı ve kongre merkezini her alanda tanıtma ve pazarlama zorunluluğumuz var. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşenleri yapacağız, tüm imkânları seferber edeceğiz” diye konuştu.

Şehir dışı ve yurtdışı organizasyonlar

Bugüne kadar 4 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan Merinos AKKM’nin artık daha çok şehir dışı ve yurtdışı organizasyonlara yönelmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Aktaş, 2018’den itibaren derneklerin yiyecek ve içecek sergiledikleri organizasyonların Merinos AKKM’de yapılmayacağını vurguladı. Bir kültür mozaiği olan Bursa’da bu tür organizasyonların da yapılması gerektiğini ve bu organizasyonların yapılabileceği mekanlara ihtiyaç olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, bu konuyla ilgili çalışmalarının olduğunu da hatırlattı. Hemen hemen bütün sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerini Merinos AKKM’de Orhangazi ve Osmangazi salonlarında yapma talebinde olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Büyükşehir Belediyemizin tek salonları bunlar değil. Tayyare Kültür Merkezi var, İncirli, Emir Buhari, Hançerli Medresesi, Beyazıt Paşa Medresesi gibi farklı büyüklüklerde alanlarımız var. Yine ilçe belediyelerimizin farklı büyüklüklerde mekânları var. Burada kongre merkezinin formatına uygun şekilde öncelikleri belirlemeliyiz” dedi.

Hiçbir siyasi parti veya kuruma ayrıcalık yapmalarının söz konusu olmadığının da altını çizen Başkan Aktaş, CHP il kongresinin de Merinos AKKM’de yapılacağını hatırlattı.

2018’de 11 fuar

Merinos AKKM yönetiminin ulusal ve uluslararası ilişkileri geliştirmek için önemli adımlar attığını açıklayan Başkan Aktaş, Merinos AKKM’nin Uluslararası Kongre Merkezleri Birliği’ne (AIPC - International Association of Congress Centers)  ve Uluslararası Kongre ve Toplantı Derneği’ne üye olduğunu hatırlattı. Ayrıca IMEX, IBTM, ACE of MICE gibi kongre sektöründe dünyanın önde gelen fuarlarında stant açarak yeni bir kongre destinasyonu olarak Bursa’nın tanıtıldığını vurgulayan Başkan Aktaş, “Kente değer katan kaliteli etkinliklerin ağırlanacağı 2018 yılında ayrıca gerçekleştireceğimiz 11 fuar ile Bursa’nın fuar sektöründen hak ettiği payı alabilmesi yolunda katkı sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye’de yılda 400’den fazla fuar yapılıyor. 2017 yılında İstanbul’da 218, İzmir’de 42, Ankara’da 34 ve Antalya’da 27 fuar düzenlenirken, Bursa’da bu sayı 13’te kaldı. Türkiye’nin ikinci büyük sanayi ve ticaret şehri, nüfus olarak dördüncü büyük şehri olan Bursa için bu rakamı daha üst seviyelere çıkarmak istiyoruz. Bu hedeflerle TOBB tarafından da onaylanan 11 fuarı 2018’de Bursa’mızda gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Merinos AKKM, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2018’de de konser, tiyatro,  festival, sergi, yarışma, müsabaka, konferans ve panel gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinlik ile sanatın ve kültürün kalbinin attığı bir merkez olmaya devam edecek.

Planlanan fuarlar

BUCOS / Kozmetik ve Güzellik Fuarı / 8-11 Şubat 2018

SUÇEV / Su ve Çevre Fuarı / 22-25 Mart 2018

FOODEX / Gıda ve Sağlıklı Beslenme Fuarı / 5-8 Nisan 2018

İN-HEX / İnanç ve Helal Gıda Fuarı / 24-27 Mayıs 2018

DERİX / Deri Ürünleri Fuarı / 28 Haziran - 1 Temmuz 2018

BUBEX / Anne, Bebek, Çocuk ve Oyuncak Fuarı / 5-8 Temmuz 2018

BUREX / Eğitim, Okul Öncesi Hazırlık, Kırtasiye ve Çanta Fuarı / 6-9 Eylül 2018

BİLTEK / Bilim ve Teknoloji Fuarı / 11- 14 Ekim 2018

BUTUR / Turizm Fuarı / 25-28 Ekim 2018

BUSAS / Sağlıklı Yaşam ve Spor / 8-11 Kasım 2018

HUREX / Kariyer ve İnsan Kaynakları Fuarı / 22-25 Kasım 2018

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 

Tarih: 26.12.2017 | Okunma sayısı:1881

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu