Haberler

KONGRE MERKEZİ BİRİNCİ YILA REKORLARLA GİRİYOR

Font Boyutu

1 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

KONGRE MERKEZİ BİRİNCİ YILA REKORLARLA GİRİYOR
- BİRİNCİ YIL KUTLAMA PROGRAMINA EMEL SAYIN GELİYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN İŞLETİLEN VE YÖNETİLEN MERİNOS AKKM, HİZMETE GİRİŞİNİN BİRİNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ ÜNLÜ SANATÇI EMEL SAYIN’IN DA SAHNE ALACAĞI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE KUTLAYACAK.
- MERİNOS AKKM TÜRKİYE’YE ÖRNEK ÇALIŞMALAR YAPIYOR
- BAŞARILI BİR ŞEKİLDE PROFOSYONELCE İŞLETİLEN VE YÖNETİLEN MERİNOS AKKM VASITASIYLA KENT EKONOMİSİNE ÇOK ÖNEMLİ KATKILAR VE GİRDİLER SAĞLANMAYA BAŞLANDI
- MERİNOS AKKM’YE BİR YILDA 500 BİN KİŞİ GELDİ

BURSA – Türkiye’nin en önemli kongre kültür merkezlerinden biri olan Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Kongre Merkezi’nin hizmete girişinin birinci yıl dönümünü ünlü sanatçı Emel Sayın’ın da sahne alacağı görkemli bir törenle kutlayacak. Program kapsamındaki gösterilerle yaklaşık 250 kişi sahne alacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Haziran 2010’da resmi açılışı yapılan Merinos AKKM Kongre Merkezi birinci yılını kutlamaya hazırlanıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ve yönetilen Merinos AKKM’nin 6 Haziran’da yapılacak olan kutlama programında, yaklaşık 250 sanatçı sahne alacak. Bursa Mehter Takımı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun folklor kostüm defilesi eşliğinde yapacağı ortak konser ile başlayacak olan program, Bursa Büyükşehir Belediyesi Çalgıcı Mektebi Roman Orkestrası’nın halk oyunları eşliğindeki özel konseriyle devam edecek. Ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği korosunun vereceği özel konserin ardından halk dansları özel gösterisi sergilenecek.

Programın son bölümünde ise ünlü sanatçı Emel Sayın sahneye çıkarak sevenleriyle buluşacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği İcra Heyeti’nin vereceği özel konserde, ünlü sanatçı Emel Sayın sevilen eserlerini Bursalılar için seslendirecek.

Merinos AKKM Genel Koordinatörü Mehmet Semih Pala birinci yıl dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sayın Başbakan tarafından Haziran 2010 da resmi olarak işletmeye açılan “Atatürk Kongre Kültür Merkezi” (Merinos AKKM) Türkiye’de ilk ve tek örnek olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Binted tarafından işletilmekte ve yönetilmektedir.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM), Recep Altepe Başkanlığındaki Bursa Büyükşehir Belediyesinin yönetim anlayışı sonucunda atılan cesaretli adımlarla, belediye iştiraki olan şirket tarafından Türkiye’ye örnek bir “BURSA MODELİ” olarak işletiliyor ve yönetiliyor. Merinos AKKM de oluşturulan işletmecilik sonucunda bir yıl içinde yaklaşık 500 bin kişi hareketi oluşmuş, 283 günde 657 etkinlik yapılmıştır. Sadece belirli kesimlere değil, herkese ve her kesime açık tutulan işletme anlayışı ile yerel, ulusal ve uluslararası yüzlerce etkinlik yapılabilmiştir. “Atatürk Kongre Kültür Merkezi”nde yapılan yüzlerce ulusal ve uluslararası etkinlik neticesinde kent ekonomisine çok önemli katkılar ve girdiler sağlanmaya başlanmıştır.

Merinos AKKM yönetimi “Uluslararası Kongre Merkezleri Birliği” ne (AIPC - International Associction of Congress Centers) üye olma sürecini başlatmış ve bu süreç tamamlanarak AIPC üyeliği gerçekleştirilmiştir.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde sempozyum, kongre, seminer, panel, konferans, sergi, fuar, bale, opera, tiyatro, konser, yemek, kokteyl, ziyafet, gibi çok farklı ve çeşitli etkinliklere başarıyla ev sahipliği yapılmıştır. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 220 trilyonluk bir harcama ile Merinos Parkında yapılmış olan “Atatürk Kongre Kültür Merkezi”, belediye şirketi tarafından Türkiye’ye örnek bir şekilde başarılı olarak işletilmekte ve yönetilmektedir.
Uluslararası kongrelerin Bursa’ya getirilebilmesi konusu sadece Merinos AKKM’nin meselesi olmayıp, tüm Bursa’nın sorunudur. Bursa’ya uluslararası kongre getirilebilmesi için, hızlı ulaşım, kaliteli konaklama, gezi, eğlence vs gibi imkanlar ve hizmetlerin sağlanabilmesinin yanında müthiş bir rekabet ortamının içinde bulunan kongre sektörü aktörlerinin ve taraflarının ikna edilmesi, dünyadaki ve ülkemizdeki rakip kongre merkezlerine karşı üstün gelinmesi gerekiyor. İşte bu görev başta turizm sektöründe bulunanların ve tüm Bursa’nındır. Turizm sektörünün öncüleri olan otelciler, organizatörler, operatörlere gerçekten önemli görevler düşüyor.

Merinos AKKM Etkinlik Sayıları ( Son bir yıl )
Kullanan Kurum Sayısı – 253
Kullanılan Gün Sayısı – 283
Yapılan Etkinlik Sayısı – 657
Katılımcı Kişi Sayısı - 500 bin

Merinos AKKM Etkinlik Çeşitlerinden Bazı Örnekler

Bursa Su Sempozyumu
İş Kadınları Zirvesi
Teknoloji Tasarım Sergisi
Türkiye Kent Konseyleri Bursa Buluşması
Kent Konseyleri Sempozyumu
Türkçe Olimpiyatları
İMKB Kongresi
UTEG – Ulusal Temiz Enerji Kongresi
The Fiber Society / Lifli Materyaller Kongresi
Uluslararası Diş Hekimleri Kongresi
Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu
Uluslararası Hocazade Sempozyumu
Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği
UİB – Uluslararası Arge Proje Pazarı
Balkan Ülkeleri Medya Forumu
Türk İslam Şehirleri Sempzyumu
Cumhuriyet Resepsiyonu
Anadolu Ateşi
Pinokyo - Alice
Barbaros Bale - Harem Bale - Otello
Lüküs Hayat - Komedi Dükkanı
Senfoni Konserleri
TSM Konserleri
THM konserleri
Tasavvuf Konserleri
Fotoğraf ve Obje Sergileri
Eğitim Seminerleri
Mezuniyet Toplantıları
Busmek Sergileri
Milli Eğitim Proje Şenlikleri ve Sergileri
Konserler – Konferanslar – Seminerler - Paneller
Sempozyumlar – Fuarlar - Sergiler - Tiyatrolar
Satranç Turnuvaları - Banka Toplantıları - Sanayici Toplantıları
Sektörel Toplantılar - Büyük Davetler - Ödül Geceleri
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 01.06.2011 | Okunma sayısı:4665

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir