Haberler

KONFORLU ULAŞIM KENTİN DOĞUSUYLA BULUŞUYOR

Font Boyutu

30 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

KONFORLU ULAŞIM KENTİN DOĞUSUYLA BULUŞUYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BU DÖNEM PROGRAMDA OLMAMASINA RAĞMEN KONFORLU ULAŞIMI KENTİN DOĞUSUYLA BULUŞTURMAK AMACIYLA PROJELENDİRDİĞİ BURSARAY KESTEL HATTININ TEMELİ TÖRENLE ATILDI.
- BURSA’DA YERLİ KAYNAKLARLA VE YERLİ MÜTEAHHİTLE YAPILAN İLK METRO HATTININ TEMELİNİ ATTIKLARINI BELİRTEN BAŞKAN ALTEPE, BU HATTIN AYNI ZAMANDA BİR DÖNEMDE PROJELENDİRİLİP, BİTİRİLEN İLK HAT OLACAĞINI VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu dönem programda olmamasına rağmen konforlu ulaşımı bir an önce kentin doğusuyla buluşturmak amacıyla projelendirdiği Bursaray Kestel hattının temeli törenle atıldı. Bu hattın tamamen yerli kaynaklarla ve yerli müteahhit firma tarafından hayata geçirileceğini belirten Başkan Altepe, aynı zamanda bir dönemde ihale edilip, bitirilen ilk hattın da Kestel etabı olacağını vurguladı.

Bursa’yı demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda Görükle hattını önümüzdeki ay içinde, emek hattını ise bu yıl içinde yolculu seferlere açmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Kestel hattı ile raylı sistem çıtasını bir kat daha yükseltti. Bu dönem programda olmamasına rağmen, kentin batısı ile doğusu arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak amacıyla projelendirilen Bursaray Kestel Hattı’nın temeli Kestel ilçe girişinde düzenlenen törenle atıldı. Toplam 8 kilometre ve 7 duraklı hattın son durağı olan noktada yapılan törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Vali Şahabettin Harput, Bursa Milletvekilleri Mustafa Öztürk, İsmet Su ve Bedrettin Yıldırım, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker ile çok sayıda davetli katıldı.

Ulaşım yatırımlarında Bursa farkı
Kişi başına raylı sitem yatırımlarında Bursa’nın ilk sırada geldiğini dile getiren Başkan Altepe, İstanbul, Ankara ve İzmir’de raylı sistem yatırımlarının Ulaştırma Bakanlığı’na devredildiğini, Bursa’nın bu alanda da farkını göstererek kendi yatırımlarını kendi yaptığını kaydetti. Mevcut 22 kilometrelik kullanılan raylı sistem hattına bu dönem şehir içi hatlarla birlikte 26 kilometre daha ilave yapmayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Raylı sistemle ilgili ilk proje yatırımlarını rahmetli Teoman Özalp başkanımız başlatmıştı. İlk ihale de Erdem Saker Başkanımız döneminde gerçekleşti. Erdoğan Bilenser başkanımızın döneminde 17 kilometrelik hat ile servis hatları yapıldı. Geçtiğimiz dönem rahmetli Hikmet Şahin döneminde de yaklaşık 5 kilometrelik Yıldırım etabı bitirildi. Seçim dönemi ihalesi yapılan Görükle hattının ihalesini biz göreve geldiğimizde yeniden ele aldık ve 6,5 kilometrelik hattı, Emek hattını da ilave ederek 9 kilometreye çıkardık. İnşallah üniversite hattını önümüzdeki ay içinde tamamlıyoruz. Üniversiteli gençlerimiz yeni döneme Bursaray’la başlayacak. Emek hattımızı da yılsonuna kadar tamamlıyoruz. Kestel hattı bu dönem programımızda yoktu. Ancak doğu batı arasındaki farklı ortadan kaldırmak ve konforlu ulaşımı kentin doğusuyla buluşturmak için çalışmalarımızı hızla tamamladık ve bugün temel atıyoruz. Bugüne kadar aktif olarak 22 kilometrelik hat çalışıyordu. Biz bu dönemde 9 kilometrelik üniversite ve emek hattına ilave olarak, 8 kilometrelik Kestel hattı, Cumhuriyet Caddesi hattı ve 6,5 kilometrelik şehir içi ring hattı ile toplam 26 kilometrelik yeni hattı Bursa’ya kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Tamamen yerli üretim
Göreve geldikleri ilk günden beri kaynak kullanımı konusunda çok titiz davrandıklarını dile getiren Başkan Altepe, Kestel hattının İller Bankası’ndan sağlanan kredi ile yerli kaynak kullanılarak yapıldığın vurguladı. Hattın batı etabında kilometre maliyetinin 33 milyon TL’ye gerçekleştiğini belirten Başkan Altepe, yerli kaynak ve yerli üretimle doğu etabında kilometre maliyetinin 11 milyon TL’ye kadar düştüğünü vurguladı. Müteahhit firma olan Öztimurlar’ın da yerli hatta Bursalı bir firma olmasının da önemli bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu hat aynı zamanda bir dönem içinde ihalesi yapılıp, bitirilen ilk hat olacak. İşin süresi 2 yıl ancak biz bunu 1,5 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi. Başkan Altepe, 88 milyon TL olan işin ilave yatırımlarla 130 milyon TL’yi bulacağını da belirterek, kentin doğusunda bu ölçekte yapılan yatırımın da büyük önem taşıdığını kaydetti.

Kentin doğusu değer kazanıyor
Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen bu proje ile kentin doğusu ve batısının raylarla birbirine bağlanacağını dile getiren Kestel Belediye Başkanı Yener Acar ise gerek Büyükşehir Belediyesi gerekse merkezi hükümetin yatırımlarıyla kentin doğusunun her geçen gün değer kazandığını söyledi. Nüfus itibariyle Kestel’in en küçük ilçelerden biri olduğunu belirten Acar, “Ancak yüzölçümüne baktığımızda Kestel Nilüfer ilçesinden sonra en büyük ilçe. Faaliyet gösteren 300’e yakın sanayi tesisi, temeli atılan Büyük Sanayi Sitesi, Teknik Üniversite ve bu raylı sistemle ilçemiz hızlı bir gelişme içine girdi. Bu büyük yatırım nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

“Medeniyetler doğudan yükseliyor”
Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü ise, her ne kadar şehirler batıya doğru gelişse de medeniyetlerin doğudan yükseldiğini belirterek, son dönemde kentin doğusuna yapılan yatırımların temelinde önemli bir işbirliğinin yattığını söyledi. Kentin doğusundaki gelişmeye paralel olarak raylı sistem yatırımının da kaçınılmaz hale geldiğini dile getiren Özcü, “Bu dönem en büyük şansımız, kentin doğusunun sorunlarını anlayan, çok iyi algılayan ve önemseyen bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var” diye konuştu.

2023 vizyonunda Bursa marka şehir
Törene katılan AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım da Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde Bursa’nın da bir marka şehir olarak öngörüldüğünü belirterek, bu hedef doğrusunda gerek yerel yönetimlerin gerekse merkezi hükümetin Bursa’ya önemli yatırımlar yaptığını vurgulardı.
Gelişmiş tüm kentlerin toplu ulaşımda büyük mesafe aldığını dile getiren Milletvekili Sedat Öztürk de Bursa’da hayata geçirilen toplu taşıma yatırımlarının vatandaşlar tarafından da yoğun olarak kullanılması gerektiğini, ulaşım sorununun ancak bu şekilde çözülebileceğine dikkat çekti.
Milletvekili İsmet Su ise, sön dönemde yapılan yatırımlarla Bursa’nın Büyükşehir adına yakışır hale geldiğini belirterek, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe olmak üzere bu hizmetlerde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bursa´daki gelişim takdirle izleniyor
Bursa Valisi Şahabettin Harput da sön dönemde Bursa’da yaşanan gelişimin gerek Türkiye genelinde gerekse yurt dışından takdirle izlendiğini belirtti. Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kestel hattının da kentin doğusundaki ulaşım sorunun ortadan kaldırılması açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Vali Harput, “Bursa’ya yapılacak her yatırım için kentin Valisi olarak devletin tüm imkanlarıyla destek vermeye her zaman hazırız” dedi.
Konuşmaların ardından konforlu ulaşımı kentin doğusu ile buluşturacak olan Kestel hattının temeli Başkan Altepe ve protokol üyeleri tarafından törenle atıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 30.07.2011 | Okunma sayısı:7466

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu