Haberler

Komutanların okulunda eğitim yeniden başladı

Font Boyutu

18 OCAK 2018

BASIN BÜLTENİ

KOMUTANLARIN OKULUNDA EĞİTİM YENİDEN BAŞLADI

  • SULTAN ABDÜLMECİD DÖNEMİNDE ‘MEKTEB-İ FÜNUN-U İDADİ’ ADIYLA AÇILAN, GÜNÜMÜZE KADAR 4 HARBİYE REİSİ İLE SERASKER, 5 GENELKURMAY BAŞKANI VE ÇOK SAYIDA KUVVET KOMUTANI YETİŞTİREN, 15 TEMMUZ KALKIŞMASININ ARDINDAN KAPATILAN 173 YILLIK IŞIKLAR ASKERİ HAVA LİSESİ,  JANDARMA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU OLARAK YENİDEN EĞİTİME AÇILDI.
  • BURSA VALİSİ İZZETTİN KÜÇÜK, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ VE BURSA İL JANDARMA KOMUTANI TUĞGENERAL AHMET HACIOĞLU, EĞİTİMLERİN BAŞLADIĞI TARİHİ OKULU ZİYARET EDİP, ASKERİ ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR DİLEDİ.

BURSA - Sultan Abdülmecid döneminde ‘Mekteb-i Fünun-u İdadi’ adıyla açılan, günümüze kadar 4 harbiye reisi ile serasker, 5 genelkurmay başkanı ve çok sayıda kuvvet komutanı yetiştiren, 15 Temmuz kalkışmasının ardından kapatılan 173 yıllık Işıklar Askeri Hava Lisesi,  Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak yeniden eğitime açıldı. Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, eğitimlerin başladığı tarihi okulu ziyaret edip, askeri öğrencilere başarılar diledi.

Bursa’da ‘Komutanların okulu’ olarak adlandırılan, Osmanlı döneminde 4 harbiye reisi ile serasker, Cumhuriyet döneminde de Hilmi Özkök ve Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun da aralarında bulunduğu 5 genelkurmay başkanı ile çok sayıda kuvvet komutanını mezun eden Işıklar Askeri Hava Lisesi, 15 Temmuz kalkışmasının ardından kapatılmıştı. Kapatıldığı 7 Ağustos 2016’dan bu yana sessizliğe bürünen tarihi askeri okul, bu kez Jandarma Genel Komutanlığı’nın astsubay ihtiyacını karşılamak üzere Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak yeniden eğitime açıldı. Tarihi okulun tadilatı da Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin katkılarıyla gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 1,5 milyon TL harcanarak yaptırılan bina mantolama, boya, ıslak zeminlerin yeniden yapılması kalorifer borularının yenilenmesi çalışmalarının büyük bir kısmı tamamlandı.

Kentin zirvesi tarihi okulda

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, eğitimlerin yeniden başladığı okulu ziyaret etti. Okul Komutanı Jandarma Albay Bülent Mercan tarafından ağırlanan protokol üyeleri sınıfları gezdi. Halen 1477’si erkek, 168’i bayan toplam 1645 öğrencinin bulunduğu okulda sınıfları gezen Vali Küçük ve Başkan Aktaş, askeri öğrencilere başarılar diledi. Protokol üyeleri, daha sonra öğle yemeğini de askeri öğrencilerle birlikte yedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 18.01.2018 | Okunma sayısı:4214

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu