Haberler

KIZIK KÜLTÜRÜ ASIRLIK BİNADA YAŞATILACAK

Font Boyutu

31 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

KIZIK KÜLTÜRÜ ASIRLIK BİNADA YAŞATILACAK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLEREK AYAĞA KALDIRILAN FİDYEKIZIK KONAĞI, KIZIK KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILACAĞI SOSYAL VE KÜLTÜREL BİR MERKEZ HALİNE GELİYOR.
- RESTORASYON ÇALIŞMALARININ DEVAM ETTİĞİ KONAKTA İNCELEME YAPAN BAŞKAN ALTEPE, YAPILACAK MEYDAN DÜZENLEMESİYLE DE FİDYEKIZIK’IN ÖNEMLİ BİR DEĞER KAZANACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miras çalışmalarına yeni bir halka olarak eklediği Fidyekızık Konağı, Kızık kültürünün yaşatılacağı önemli bir sosyal ve kültürel merkez haline geliyor.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını merkezin yanı sıra tüm ilçelerde uyguladığı restorasyon projeleriyle sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Fidyekızık Mahallesi’nin meydanında bulunan yaklaşık 100 yıllık tarihi konağı da ayağa kaldırmak için çalışmalara hız verdi. Osmanlı’nın son dönem eserlerinden biri olan ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya iken Tarihi Bursa Kızıklar Derneği tarafından koruma altına alınan üç katlı tarihi yapı, bölgeye değer katacak önemli bir kültür merkezi haline getiriliyor.

“Kızık kültürünü yaşatacağız”
Tarihi binada devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ayağa kaldırılan tüm eserlere, orijinal kimlikleri doğrultusunda işlevsellik kazandırdıklarını söyledi. Fidyekızık’ın merkezinde bulunan tarihi konağın da tüm Kızık köylerine hitap edecek bir kültür merkezi olacağını dile getiren Başkan Altepe, “Gerek Tarihi Bursa Kızıklar Derneği gerekse Yıldırım Belediyemizle işbirliği halinde bu tarihi eseri de ayağa kaldırma yönündeki çalışmalarımız hızla sürüyor. Önümüzdeki 2 ay içinde çalışmalarımızı tamamlamış olacağız. Tarihi konağın müştemilatı ve yanındaki binaların cephe düzenlemelerini de yapacağız. Bunun yanında projelerini hazırladığımız meydan düzenleme çalışmalarıyla birlikte Fidyekızık önemli bir değer kazanacak. Aynı zamanda bu merkezde Kızık kültürü gelecek kuşaklara da aktarılacak” dedi.

İpek yolunun başlangıcı olacak
Yıkılmak üzere olan binayı koruma altına aldıklarını belirten Tarihi Bursa Kızıklar Derneği Başkanı Ertuğrul Sünel ise tarihi İpek Yolu’nun başlangıcını oluşturması nedeniyle bu binanın büyük önem taşıdığını söyledi. Binanın restorasyon çalışmaları sonucu mükemmel bir görünüm kazanacağını dile getiren Sünel, “Burası tüm Kızık köylerine hitap edecek bir merkez olacak. Restorasyon çalışmaları kısa zaman sonra bitecek. Bize bu binayı kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Beraberindeki Tarihi ve Kültürel Miras Projeleri Koordinatörü Aziz Elbas ve Fen İşleri Daire Başkanı Fehmi Ökten’den proje hakkında bilgiler alan Başkan Altepe, daha sonra Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ile birlikte mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 31.07.2011 | Okunma sayısı:5388

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir