Haberler

Kırsal kalkınma hamlesi başlıyor

Font Boyutu

 07 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

KIRSAL KALKINMA HAMLESİ BAŞLIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KIRSAL KALKINMANIN SAĞLANMASI AMACIYLA KELES’TE KURDUĞU SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TESİSİ 9 KASIM CUMARTESİ GÜNÜ TÖRENLE HİZMETE AÇILACAK.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla Keles’te kurduğu Süt ve Süt Ürünleri Tesisi 9 Kasım Cumartesi günü törenle hizmete açılacak.

Bursa’nın her alanda daha yaşanabilir bir kent olması amacıyla şehri bir bütün olarak ele alan ve mücavir alan sınırı gözetmeksizin tüm ilçelerin kalkınmasına yönelik adımlar atan Büyükşehir Belediyesi’nin, Keles’te kırsal kalkınmanın önünü açacak Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası hizmete açılıyor. Kent merkezine en fazla göç veren dağ ilçelerinin ekonomik olarak güçlenmesi ve bölgede yeni istihdam alanlarının oluşturulmasının yanında hayvanlığın yeniden gelişmesi açısından hayati önem taşıyan tesis, 9 Kasım Cumartesi günü saat 12.00’da düzenlenecek törenle hizmete açılıyor.

Tek vardiyada 30 ton süt işleme kapasitesi
Keles, Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan’da kırsal kalkınmanın sağlanması konusunda öncü bir rol üstlenen BESAŞ tarafından kurulan Keles Süt ve Süt Ürünleri Tesisi, tek vardiyada 30 ton, 3 vardiyada 60-70 ton günlük süt işleme kapasitesine sahip. Bölgede hayvancılığın gelişmesi amacıyla köylerden toplanacak sütler, tesislerde, günlük pastörize süt, kaşar peyniri, ayran, kaymaklı- kaymaksız yoğurt, krema, kahvaltılık lor ve peynir olarak işlenecek. İşlenen ürünler, BESAŞ’ın tüm satış noktalarında birinci elden tüketiciyle buluşacak. İstihdam açısında da bölgeye hareket getirecek olan tesis, tam kapasiteye ulaştığında 30 kişi istihdam edilecek ve personel alımlarında bölge halkına öncelik verilecek.

Kırsal kalkınma başladı
Göreve geldikleri günden bu yana hizmetlerde hiçbir zaman sınır ayrımı yapmadıklarını ve özellikle de dağ bölgesinin sosyal açıdan gelişmesine yönelik adımları bir bir attıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, süt tesisinin ise kırsal kalkınma açısından atılan en somut adım olduğunu kaydetti. Tesis sayesinde bölgede tarım ve hayvancılığın yeniden ivme kazanacağını ifade eden Başkan Altepe, “Üreticimiz kazanacak ve bölgede refah seviyesi yükseldikçe göç sorunu ortadan kalkacak. Tesisin şimdiden bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 07.11.2013 | Okunma sayısı:4203

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir