Haberler

“KIRKLAR MECLİSİ” ARTIK BURSA BELGELİĞİNDE

Font Boyutu

17 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

“KIRKLAR MECLİSİ” ARTIK BURSA BELGELİĞİNDE
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAYIMLANAN “BURSA’DA KIRKLAR MECLİSİ” ADLI KİTAP, BURSA BELGELİĞİNE KAZANDIRILDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan ve Prof. Dr. Mustafa Kara’nın kaleme aldığı “Bursa’da Kırklar Meclisi” adlı kitap, kent belgeliğine kazandırıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Haraççıoğlu Medresesi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, Bursa belgeliğine bir eser daha kazandırılmanın sevincini yaşadığını söyledi.
Bursa’nın değerlerinin öne çıkarılması noktasında titiz çalışmalar sergilediklerini anlatan Başkan Altepe, “Bursa ile ilgili eserlerin ortaya çıkarılarak Bursa belgeliğine kazandırılması noktasında adeta yayınevi gibi çalışıyoruz. Bursa araştırmaları merkezi ile kent dinamikleriyle, alanında uzman isimlerin ve vatandaşların desteğiyle kısa zamanda yeni bir yayının daha tanıtımını yapıyoruz. Türkiye çapında örnek bir çalışma yapıyoruz. Bu konuda Bursa büyük takdir görüyor” diye konuştu.

“Bursa, üstatların eserlerine konu olan önemli bir şehir”
Bursa’nın medeniyetlerin kesişme noktası olduğunu belirten Başkan Altepe, “Tarihi, ekonomik, kültürel ve edebi hayatıyla gözde olan Bursa, üstatların eserlerine konu olan önemli bir şehir. Doğası, yeşilliği, dağı, denizi, tarihi değerleri ve kültürel mirasıyla Bursa, şair ve edebiyatçılarımıza ilham kaynağı olmuştur. Bu eserlerin kaybolmadan tarihe geçmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması bakımından bu kitapların öne çıkarılmasını önemsiyoruz” dedi.
Bursa ile ilgili pek çok alanda kitaplar hazırlandığını hatırlatan Başkan Altepe, okullardan ve mezar taşlarından hazirelere kadar birçok konuda eserler yayınlandığını belirterek, yayınlanmak için bekleyen daha pek çok eserin mevcut olduğunu da sözlerine ekledi.
Başkan Altepe, “Bursa’da Kırklar Meclisi” kitabında Bursa’nın ilim ve hikmet insanlarından seçilen, Bursa’nın tarihine önemli yere sahip olan ve kente emek veren 40 kişinin yaşamlarından kesitler sunulduğunu vurguladı. Başkan Altepe, önemli eserde Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Süleyman Çelebi’ye, Abdülaziz Efendi’den Kâzım Baykal’a kadar pek çok önemli simanın yer aldığını ifade ederek, “Unutulmamak üzere bu şahısları gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlıyoruz. Bir vefa borcu olması adına da Bursa’ya dair bu eserlerin devamı gelecek” şeklinde konuştu.

Kara kitabını anlattı
Kitabı kaleme alan Prof. Dr. Mustafa Kara da “Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, yaptığım karalama basıma layık görülmüş. Emeği geçen, ipekböceği gibi kimseye görünmeden çalışan dostlarıma teşekkür ediyorum. Tasavvuf kültüründe Bursa’da Kırklar diye bir mefhun var. Oradan hareketle Bursa ile irtibatlı 40 kişiyi kaleme aldım. Bunlardan bir kısmı Bursalı, bir kısmı Bursa’ya seyahatler yapan, bir kısmı da Yakup Kadri, Hasan Ali Yücel gibi Bursa’ya çok özel eserler veren isimlerdir. Bursa’yı burada yaşayanlara daha çok sevdirmek, kentin daha çok farkına varmak adına bu kitabı hazırladım. Bu şehrin insanlarını, kültürünü, dokusunu, tarihini bu şekilde biraz daha sevebilir miyiz diye düşündüm” dedi.
Görsel malzemelerle de zenginleştirilen kitapta hem 3 ay önce hem de 30 yıl önce çekilmiş fotoğrafların bulunduğunu da anlatan Kara, “Kitabı meclis atmosferinde hazırladım ve 40 kişiye söz verdim, meclisin açılış konuşmasını Ahmet Hamdi Tanpınar, kapanış konuşmasını da Mustafa Armağan’a yaptırdım. Bu kitaptaki 39 kişi vefat etti. Tek yaşayan kişi olan Süleyman Uludağ’ı da kırklara karışan bir alim olarak kaleme aldım. Diliyorum ki bundan sonra da Bursa kültürü ile ilgili birçok kırklar kitabı yazılır. Bu kitaptaki kişiler Bursa için yalnızca çok önemli olanlar değil, ilk değerlendirilenlerdir. Bursa’ya emeği geçenleri ancak bu şekilde anabiliriz diye düşünüyorum. Kitabı da Safiyuddin Bey’e ithaf ettim” diye konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Süleyman Uludağ da Bursa’nın hem maddiyat hem de maneviyat sahibi, köklü tarihi geçmişi olan bir şehir olduğunu kaydederek, “Bu şehirde yetişmiş olan manevi insanların bir kısmının bir arada toplanması oldukça sevindiricidir. Bursa hızlı gelişen bir şehir olduğu kadar güzellikleriyle de şair, yazar, bilim ve ilim adamlarına ilham kaynağı olan bir şehirdir. Bursa’daki eserlerin bir kısmı harap oldu sahip çıkılamadı. Son zamanlarda bunlara sahip çıkılması çok memnun edici. Eski eserleri ihya etme faaliyetleriyle dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ediyorum. Başkan Altepe’nin bugüne kazandırdığı eserlerin yer aldığı kırk eserin tanıtıldığı bir kitabın da hazırlanmasını umuyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 17.05.2011 | Okunma sayısı:4897

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu