Haberler

KIRIMLI İŞADAMLARI İŞBİRLİĞİ İÇİN BURSA’DA

Font Boyutu

 28 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

KIRIMLI İŞADAMLARI İŞBİRLİĞİ İÇİN BURSA’DA
- KIRIM ULUSLARARASI İŞADAMLARI BİRLİĞİ TURİZM VE OTELCİLİK KOMİTESİ, EKONOMİK VE KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ HEDEFİYLE GELDİKLERİ BURSA’DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ.

BURSA – Kırım Uluslararası İşadamları Birliği Turizm ve Otelcilik Komitesi, ekonomik ve kültürel işbirliği hedefiyle geldikleri Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Kültürel yatırımlar ve turizmde kalkınma politikalarında Türkiye’yi model olarak seçen Kırım Uluslararası İşadamları Birliği Turizm ve Otelcilik Komitesi, Safranbolu, Beypazarı ve Eskişehir’in ardından çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya geldi. Heyet ilk olarak Heykel’deki tarihi binada Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ’ı ziyaret etti. Heyetin Koordinatörü Vilor Osmanov, Türkiye’deki turizm bölgelerini gezip, bu bölgelerdeki uygulamaları Kırım’a aktarmak istediklerini söyledi. Kırım’ın da tarihi yönden birçok esere sahip olduğunu ancak Sovyetler Birliği döneminde birçok eserin kaybedildiğini ifade eden Osmanov, “Biz de Bursa gibi Osmanlı kültürünü yaşatmak istiyoruz. Böylelikle bu değerleri hem çocuklarımıza miras bırakacağız hem de kendimizi dünyaya daha iyi tanıtacağız. Bu açıdan Türkiye ve özellikle de Bursa bizin için güzel bir örnek olacak” dedi.

Kırım’a birkaç kez gittiğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin Kırım’da düzenlenen karakucak güreşlerini organize ettiğini dile getiren Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ da Bursa’nın bir tarih başkenti olmanın yanında aynı zamanda tarım, sanayi, termal ve turizm kenti olduğunu vurguladı. Bayrak renklerinin farklı olması ve sınırların ayrı olmasının kardeşliğe engel olmadığını ifade eden Karadağ, geçmiş dönemlerde Türkiye’de de tarihi eserlere fazla önem verilmediğini ve bu yapıların kaydırılarak yerlerine yeni binalar yapıldığını belirterek, “Son 10 yılda bu anlayış tamamen değişti. Ecdat yadigarı tüm eserler bir bir ayağa kaldırılıyor. Gerek tarihi gerekse kültürel etkinliklerde Kırım’dan gelecek yardım taleplerine açığız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından heyet koordinatörü Vilor Osmanov, Başkanvekili Karadağ’a Kırım kalpağı hediye etti. Başkanvekili Karadağ da konuklarına Bursa bıçağı ve Bursa’yı tanıtan kitap verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 28.01.2013 | Okunma sayısı:4347

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu