Haberler

Kırgız başkonsolostan Büyükşehir´e ziyaret

Font Boyutu

 21 TEMMUZ 2017

BASIN BÜLTENİ

KIRGIZ BAŞKONSOLOSTAN BÜYÜKŞEHİR’E ZİYARET

-          BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ ABDÜLKADİR KARLIK, KIRGIZİSTAN’IN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU RUSLAN MOLDAKUNOV’U AĞIRLADI.

-          TARİHİ BAŞKANLIK BİNASINDA YAPILAN GÖRÜŞMEDE, TÜRKİYE VE KIRGIZİSTAN ARASINDAKİ İKİLİ İLİŞKİLER İLE BURSA’DA YAŞAYAN KIRGIZLARIN DURUMU GÜNDEME GELDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosu Ruslan Moldakunov’u ağırladı. Tarihi başkanlık binasında yapılan görüşmede, Türkiye ve Kırgızistan arasındaki ikili ilişkiler ile Bursa’da yaşayan Kırgızların durumu gündeme geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Bursa’da yaşayan Kırgızların ‘diğer göçmenlerde olduğu gibi’ her türlü sıkıntısıyla yakından ilgilendiklerini söyledi. Bursa’nın yüksek oranda göçmen nüfusa sahip olduğunu ifade eden Karlık, Büyükşehir Belediyesi’nin yapıcı hizmetleri sayesinde göç nüfusunun birbiriyle uyumlu olarak kardeşlik sınırları içerisinde yaşamaya devam ettiğini vurguladı.

Başkanvekili Karlık, Kırgız konuğuna Bursa ile ilgili bilgiler de verdi. Bursa’nın Osmanlı’nın ilk başkenti olduğunu ve şehrin baştan aşağıya Osmanlı, Bizans ve milattan önceki medeniyetlerin eserleriyle bezendiğini kaydeden Başkanvekili Karlık, otomotiv ve tekstil, mobilya üretimi odaklı kentin belli başlı sanayi alanlarında dünyada ün saldığını ifade etti. Başkanvekili Karlık, kardeş Kırgızistan devletiyle her türlü alanda ikili ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını bildirdi.

Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosu Ruslan Moldakunav ise ilk kez Bursa’ya geldiğini söyledi. Türkiye’ye atanır atanmaz İznik’e gittiğini ve buradaki Kırgız Türbesi’ni ziyaret ettiğini dile getiren Moldakunov, kapsamlı bir ziyaret ve Bursa’daki Kırgızlarla görüşmek için kente geldiğini anlattı. Moldakunov, gösterdiği yakın ilgi nedeniyle Başkanvekili Karlık’a teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, günün anısına konuğuna çiniden el yapımı Yeşil Türbe maketi hediye etti. Moldakunov ise Başkanvekili Karlık’a Kırgız kalpağı ile kamçı takdim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 21.07.2017 | Okunma sayısı:1341

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir