Haberler

KILIÇ KALKAN İTALYA’DAN KUPAYLA DÖNDÜ

Font Boyutu

 11 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

KILIÇ KALKAN İTALYA’DAN KUPAYLA DÖNDÜ
- BURSA KILIÇ KALKAN HALK OYUNLARI DERNEĞİ (TAHTAKIRAN) İTALYA’DA KAZANDIKLARI ‘GORIZIA FOLKLOR OSCARI’NI BAŞKAN ALTEPE’YE ARMAĞAN ETTİ.
- ARTVİN VE BİRLİK VAKIFLARI İLE BOSNA HERSEK’TEN GELEN HEYET DE BAŞKAN ALTEPE’Yİ ZİYARET EDEREK, BURSA’DAKİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİLER ALDI.

BURSA – Bursa’nın simgelerinden kılıç kalkan oyununu dünyaya tanıtan Bursa Kılıç Kalkan Halk Oyunları Derneği (Tahtakıran), İtalya’nın Gorizia kentinde kazandıkları kupayı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye armağan etti.

Bursa Kılıç Kalkan Halk Oyunları Derneği (Tahtakıran) Başkanı Metin Dikerel ile Ümit Duran, Mehmet Yüşen ve Erdoğan Sirkeci, Başkan Altepe’yi tarihi belediye binasında ziyaret ederek, ekibin yurtiçi ve yurtdışında başarılı çalışmalara imza attığını anlattı.
Bu yıl Finlandiya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İspanya ve İtalya’da Bursa ve Türkiye’yi temsil ettiklerini söyleyen Dernek Başkanı Metin Dikerel, Başkan Altepe‘ye kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. İtalya Gorizia’da yapılan bir yarışmada ‘Folklor Oscarı’nı kazandıklarını ve büyük ilgi gördüklerini anlatan Dikerel, Başkan Altepe’ye birincilik kupası ile kılıç kalkan rozeti vererek, “Bursa’nın sembollerinden olan kılıç kalkan kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.
Başkan Altepe ise kılıç kalkanın gördüğü ilgiden dolayı mutlu olduğunu söyledi.

“Bosna’yı bir parçamız olarak görüyoruz”
Başkan Altepe, ayrıca Artvin Vakfı, Birlik Vakfı ve Bursa’daki çalışmaları incelemek üzerek kente gelen Bosna Hersek Federasyonu Mezarlıklar ve Şehitlikler Genel Müdürlüğü yetkilileri Nurudin Ciho, Fedina Ljubunicic ve Indira Causevic ile de görüştü. Bursa’yı çok beğendiklerini belirten Bosna heyeti, Başkan Altepe’ye yörelerine özgü armağanlar verdi. Nurudin Ciho, Türk halkına, Bosna’ya ve Sarajevo’ya savaş dönemi ve sonrasında gösterdikleri yakınlıktan dolayı teşekkür etti. Bosna’yı sık sık ziyaret ettiğini belirten Başkan Altepe, “Bosna’yı bir parçamız olarak görüyoruz. Sarajevo ile kardeşiz. Sarajevo, tam bir Osmanlı şehri. Özellikle Başçarşı Bursa’yı anımsatıyor. Bosna ile devamlı bağlantı halindeyiz” diye konuştu.
Başkan Altepe, ziyaretin ardından Ciho’ya çini tablo hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.11.2010 | Okunma sayısı:6992

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir