Haberler

KILIÇ KALKAN EFSANESİ BELGESEL OLDU

Font Boyutu

 13 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

KILIÇ KALKAN EFSANESİ BELGESEL OLDU
- BURSA’NIN SİMGESİ VE OSMANLI DÖNEMİNİ YANSITAN EN ÖNEMLİ HALK DANSLARINDAN BİRİ OLAN KILIÇ KALKAN OYUNUNUN GEÇMİŞTEN BUGÜNE YANSIYAN HİKAYESİ, BELGESELDE ÖLÜMSÜZLEŞTİ.
- “EFSANEVİ MİRAS KILIÇ KALKAN” ADLI BELGESELİN TANITIMI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE İLE BURSA’NIN KILIÇ KALKAN DUAYENLERİNİN BİR ARAYA GELDİĞİ ÖZEL GÖSTERİMLE YAPILDI.
- BAŞKAN ALTEPE’DEN KILIÇ KALKAN ŞOVU

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin soyut tarihi mirasını koruyarak, gelecek nesillere aktaracak projelerine bir yenisini daha ekledi. Bursa’nın simgesi ve en önemli halk danslarından biri olan kılıç kalkan oyunu “Efsanevi Miras Kılıç Kalkan” adıyla belgesele dönüştürülerek ölümsüzleştirildi.
Kılıç kalkanın doğuşundan, bugününe ve efsanevi bir şekilde tüm dünyada yayılmasına kadar her konunun uzmanların açıklamalarıyla gözler önüne serildiği belgeselde, kılıç kalkan üstatlarının arşivlerinden oyunun yurtdışındaki gösterimlerine de yer veriliyor.

“Bursa’nın değerlerini sonsuza dek yaşatacağız”
Kılıç kalkan belgeseli ‘Efsanevi Miras’ın tanıtımı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katıldığı törenle Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda yapıldı.
Bursa’nın birçok güzelliği içinde barındıran özel bir kent olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kılıç kalkanın da Bursa’nın dünyaca ünlenmiş özelliklerinden biri olduğunu kaydetti. Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın tarihi ve kültürel eserlerini ayağa kaldırarak koruma projelerini hızla sürdürürken, kentin soyut tarihi mirasının da göz ardı edilmediğine dikkati çekti. Kılıç kalkanın da bu soyut tarihi miraslardan biri olduğuna işaret eden Başkan Altepe “Nasıl tarihi eserleri onarıp gün ışığına çıkarıyorsak, Bursa’nın adıyla özdeşleşmiş ve simgesi haline gelmiş en önemli halk danslarından biri olan kılıç kalkanı da öyle koruyoruz. Kılıç kalkan, şanlı tarihimizi gelecek nesillere aktarmada önemli bir yapıtaşıdır. Bu nedenle her fırsatta bu soyut tarihi mirasımızı gelecek kuşakların da tanımasını ve sürdürmesini sağlamak adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu belgeseli, kentin tüm değerlerinde olduğu gibi kılıç kalkanı da sonsuza kadar yaşatacağına inandığımız için hazırladık” diye konuştu.

Başkan Altepe’den kılıç kalkan gösterisi
Konuşmaların ardından, ‘Efsanevi Miras Kılıç Kalkan’ belgeselinin özel gösterimi davetliler tarafından izlendi. Kendisinin de gençlik dönemlerinde kılıç kalkan ekibinde olduğunu hatırlatarak kısa bir gösteri yapan Başkan Altepe, dünyaya ün salmış kılıç kalkan oyununun bugünlere taşınmasında ve belgeselleştirilmesinde emeği geçen herkese tek tek teşekkür ederek plaket takdim etti. Törende ayrıca, misafirlere belgeselin birer örneği ile kılıç kalkanın tarihi gelişimini anlatan bir kitapçık hediye edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 13.10.2010 | Okunma sayısı:11985

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu