Haberler

KESTEL’DE FESTİVAL COŞKUSU

Font Boyutu

26 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

KESTEL’DE FESTİVAL COŞKUSU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KESTEL’İN FARKLI KÜLTÜRLERİN BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELDİĞİNİ SÖYLEYEREK, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN HİZMETLERİYLE KESTEL’İN YANINDA OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
- 11. KESTEL KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ’, RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI.
- ‘BEYAZ KOZA YAZ KONSERLERİ´ KAPSAMINDA ÜNLÜ SANATÇI EMRE ALTUĞ, KESTEL’DE FESTİVALİN 4. GÜNÜNDE KONSER VERECEK.

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kestel’in farklı kültürleri buluşturan kozmopolit bir ilçe olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleriyle Kestel’in de yüzünün güldüğünü söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu yıl 11.’si düzenlenen ‘Kestel Kültür ve Sanat Festivali’nde ilçenin kozmopolit yapısına dikkat çekti. Kestel’in yurtiçinden, Kafkaslardan ve Balkanlardan yoğun göç aldığını kaydeden Başkan Altepe, “Kestel, herkesin yaşamak istediği bir ilçe oldu. Yurdumuzun her yerinden göç alan ve kültürlerin buluşma noktası haline gelen Kestel, bu yıl 11.’si düzenlenen kültür ve sanat festivali ile de farklı geleneklerin can bulduğu kültürleri aynı ortamda bir araya getiriyor. Bu kültürlerin kentlilik bilinciyle bir arada olmaları Bursa’ya değer ve zenginlik katıyor” dedi.
Bursa’ya nereden gelinirse gelinsin kültürlerin en güzel şekliyle yaşatılması gerektiğine işarete den Başkan Altepe, Bursa’nın her köşesinde olduğu gibi Kestel’in de yaşanabilir bir ilçe haline getirilmesi için çalışmaların yoğunlukla sürdürüldüğünü söyledi. Kestel’in çok özel doğal güzelliklerinin bulunduğunu vurgulayan Başkan Altepe, Kestel’deki yöre derneklerinin, yöresel tatlarıyla ve halk oyunlarından oluşan kendilerine özgü kültürlerini festival boyunca tanıtarak kültürlerarası kaynaşmaya sebep olacaklarını dile getirdi.

Hemşehri dernekleri kültürlerini yansıtıyor
Kestel Belediyesi tarafından düzenlenen ve coşkulu görüntülerle başlayan ‘Kestel Kültür ve Sanat Festivali’nde, 100 çocuk erkekliğe ilk adımı attı, 20 çift de dünya evine girdi. AK Parti Bursa milletvekilleri İsmet Su ve İsmail Aydın da festivalin açılışına katıldı. Bursa Mehter Takımı´nın marşlarıyla coşturduğu Kestel’de, hemşehri dernekleri çadırlar kurarak, kendi yörelerinin kültürlerini tanıttı.
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar da konuşmasında, "Yıllardır aldığı göçlerle büyüyen ilçemizin kültürel zenginliği de gelişti. Her sene yaptığımız festivallerle hem Kestel´de yaşayan farklı kültürleri buluşturuyor, hem de dar gelirli ailelerin çocuklarının sünnet ettirirken, bir yandan da gençleri evlendiriyoruz. 6 gün sürecek olan festivalimizin son iki günü ilçemizin kurucusu olan Vani Mehmet Efendi´yi anacak ve halkımıza pilav ikram edeceğiz. Ayrıca tarihi caminin açılışı yapılacak" şeklinde festivalle ilgili bilgiler verdi.
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Beyaz Koza Yaz Konserleri’ kapsamında, Kestel Kültür ve Sanat Festivali’nin 4. günü, ünlü sanatçı Emre Altuğ Kestel Meydanı’nda muhteşem bir konser verecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 26.07.2011 | Okunma sayısı:7607

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu