Haberler

Kestel hattına enerji veriliyor

Font Boyutu

 20 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

KESTEL HATTINA ENERJİ VERİLİYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KESİNTİSİZ VE KONFORLU ULAŞIMI KENTİN DOĞUSU İLE BULUŞTURMAK AMACIYLA BU DÖNEM PROGRAMDA OLMAMASINA RAĞMEN HAYATA GEÇİRDİĞİ BURSARAY KESTEL HATTINDA ÇALIŞMALAR SON AŞAMAYA GELİRKEN, 26 ŞUBAT ÇARŞAMBA GÜNÜNDEN İTİBAREN HATTA ENERJİ VERİLİYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ARABAYAĞI İSTASYONUNDAN İTİBAREN İLK 4 İSTASYONDA YAPILACAK ENERJİ TESTLERİNİN ARDINDAN MART AYI İÇERİSİNDE YOLCULU TEST SÜRÜŞLERİNE BAŞLANACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kesintisiz ve konforlu ulaşımı kentin doğusu ile buluşturmak amacıyla bu dönem programda olmamasına rağmen hayata geçirdiği Bursaray Kestel hattında çalışmalar son aşamaya gelirken, 26 Şubat Çarşamba gününden itibaren hatta enerji veriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Arabayağı istasyonundan itibaren ilk 4 istasyonda yapılacak enerji testlerinin ardından Mart ayı içerisinde yolculu test sürüşlerine başlanacağını söyledi.

Bursa’nın demir ağlarla örülmesi hedefiyle 9 kilometrelik Bursaray Görükle ve Emek hatlarının ardından konforlu ulaşımın kentin doğu yakası ile buluşturulması amacıyla hayata geçirilen 7 duraklı 8 kilometrelik Kestel hattında çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Arabayatağı istasyonundan itibaren 8 bin100 metrelik geliş gidiş hattın ilk 4 istasyonunu oluşturan 5 bin 175 metrelik bölümüne 26 Şubat Çarşamba gününden itibaren iki adet yeni trafodan 1500 voltluk enerji verilecek. Tüm istasyonlarda yürüyen merdivenler ve engelli asansörleri hizmete hazır hale getirilirken, enerjili testlerin tamamlanmasının ardından Mart ayı içinde Arabayatağı istasyonundan itibaren ilk 4 istasyonda yolculu test sürüşlerine başlanacak. Hattın 5 ve 6 nolu istasyonların da eksiklerin tamamlanmasının ardından sisteme daha sonra dahil edilmesi planlanırken, son istasyonunda Haziran ayında tamamlanıp, yeni trafolarıyla birlikte hattın tamamının ulaşıma açılması bekleniyor.

Ankara yolunun çehresi değişti
Bursaray Kestel hattı, bir raylı sistem imalatının ötesinde yeni kavşak ve köprü imalatları, oto korkuluklar ve aydınlatmaları ile Ankara yolunun çehresini tamamen değiştirdi. Çalışmalar kapsamında yapılan Esenevler ve Kestel Kavşakları ulaşıma açılırken, bu noktalarda trafik ışıklarının kaldırılmasıyla karayolu ulaşımı da kesintisiz hale geldi. Yine güzergah üzerinde bulunan Hacıvat, Deliçay ve Balıklıdere Köprüleri de gidiş geliş 3’er şerit ve raylı sistem köprüsü olmak üzere yeniden yapıldı. Bursaray Kestel hattının bir dönem içinde ihale edilip, ulaşıma açılması açısında önemli bir proje olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dönem bitmeden ilk 4 istasyonda yolculu seferleri başlatacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini ve hatta enerji verilmesinin ardından artık yolculu seferlere sayılı günler kaldığını dile getiren Başkan Altepe, diğer istasyonların da tamamlandıkça etap etap sisteme entegre edileceğini belirterek, hattın şimdiden bölge halkına hayırlı olmasını diledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 20.02.2014 | Okunma sayısı:3517

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir