Haberler

“KENTSEL KORUMADA BURSA’YI BİR ATÖLYE HALİNE GETİRDİK”

Font Boyutu

28 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

“KENTSEL KORUMADA BURSA’YI BİR ATÖLYE HALİNE GETİRDİK”
- MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENTSEL KORUMA KONUSUNDA ÖZELLİKLE TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS AÇISINDAN BURSA’YI BİR ATÖLYE HALİNE GETİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.
- 2. AVRASYA YEREL YÖNETİMLER KONGRESİ ÇERÇEVESİNDE YAPILAN ‘KENTSEL KORUMA’ KONULU OTURUMDA BURSA’DAKİ UYGULAMALAR HAKKINDA BİLGİ VEREN BAŞKAN ALTEPE, SADECE BURSA’DA DEĞİL TÜM OSMANLI COĞRAFYASINDAKİ ESERLERİ AYAĞA KALDIRMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ KAYDETTİ.
- MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF.DR. SUPHİ SAATÇİ, BİR RESTORASYON HOCASI OLARAK BURSA’DAKİ UYGULAMALARLA GURUR DUYDUKLARINI VURGULADI.

İSTANBUL – Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin yıpranan dokularını dönüşüm projeleriyle modernize etme çalışmalarını sürdürürken, kentsel korumada özellikle tarihi ve kültürel miras açısından Bursa’yı bir atölye haline getirdiklerini söyledi.

Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, TİKA ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından bu yıl ikincisi yapılan Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi kapsamında düzenlenen ‘Kentsel Koruma’ konulu oturumda Türkiye, Makedonya, Lübnan, Azerbaycan ve Moğolistan’da uygulanan projelerden örnekler verildi. Haliç Kongre Merkezi Eyüp Salonu’nda düzenlenen ve Asya ile Avrupa ülkelerinden gelen belediye başkan ve yöneticilerinin katıldığı oturumda Bursa’daki kentsel koruma çalışmalarından örnekler veren Başkan Altepe, Osmanlı’nın ilk başkenti ve 6 padişaha ev sahipliği yapması nedeniyle Bursa’nın çok önemli eserlere sahip olduğunu vurguladı.

Bursa’yı atölyeye dönüştürdük”
Bursa’da yok olmaya yüz tutan tarihi eserlerin bir bir ayağa kaldırılması için Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde çalışmalara hızla başladıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Türkiye’deki üniversitelerle temasa geçtik. Bursa’da sivil toplum kuruluşları akademik odalar ve meslek odaları başta olmak üzere her kesimin katkısını alarak Bursa’yı tarihi kültürel mirasın korunması konusunda bir atölyeye dönüştürdük” dedi. Daha önce yanından geçerken Bursalıların bile farkında olmadığı Gökdere Medresesi, Ördekli Hamamı gibi bir çok eseri birer kültür merkezi olarak Bursa’ya kazandırdıklarının altını çizen Başkan Altepe, “ Osmanlı’nın ilk eserleri olan, han, hamam, medrese, imaret, şifahane ve çarşı gibi 135 projeyi geçtiğimiz 5 yıl içinde Bursa’ya kazandırdık. Bu dönemde 255 projenin startını verdik. Bu çalışmalarımız bittiğinde Bursa iki dönemde 400’e yakın eser kazanmış olacak” diye konuştu.
Başkan Altepe, tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma yönündeki çalışmalarını sadece Bursa’da değil, Balkanlar’da ve Türkiye’nin farklı kentlerinde de sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

“Kentler yürüyerek algılanır”
Oturum Başkanı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Suphi Saatçi ise, bir restorasyon hocası olarak Bursa’da yapılan restorasyon çalışmalarıyla gurur duyduklarını vurguladı. Kentlerin yürüyerek algılanabileceğini dile getiren Saatçi, “Bir otomobilde 180’le giderken o kenti algılayamazsınız. Bu nedenle kentlerin algılanabilir olması için yürüyerek dolaşılabilecek alanlar üretilmeli. İstiklal Caddesi İstanbul’un en pahalı yerlerinden biri. Çünkü alışveriş potansiyeli yüksek. Yürüyenler alışveriş yapar, arabayla geçenler alışveriş yapamaz. Bunun yanında medeniyetin birinci ayağının mimari olduğu unutulmamalı. Kentlerin mimari dokularını korumaya büyük özen gösterilmeli” dedi.
Toplantıda, İstanbul Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, Makedonya Gostivar Belediye Meclis Üyesi Fadıl Zendeli, Lübnan Trablus Belediye Başkanı Nader Ghazal, Azerbaycan Mahalli İdareler Genel Müdürü Mehdi Selimzade ve Moğolistan Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Tserendulam Shagdarsuren de kendi belediyelerinde uygulanan kentsel koruma projelerinden örnekler verdi.

Bursa modeline büyük ilgi
Bu arada ‘kentsel koruma’ konulu oturuma dinleyici olarak katılan yabancı Belediye Başkanları, toplantının ardından Bursa’da uygulanan projelerin detaylarını öğrenmek ve işbirliği yapmak için Başkan Altepe ile görüştü. Kongreye Dağıstan’dan gelen Khasavyurt Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Aliyev, toplantının ardından Başkan Altepe’nin yanına gelerek, Dağıstan’da uygulamak istedikleri projeler hakkında bilgiler verdi. Bursa’nın tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirten Aliyev, Başkan Altepe’den destek istedi.

Kentsel koruma örnekleri
Asya ve Avrupa ülkelerinden gelen çok sayıda belediye başkanının katıldığı ve iki gün süren kongrede yapılan 4 ayrı oturumda belediyelerdeki kentsel koruma projeleri ele alındı. Toplantıda, Başkan Altepe’nin yanı sıra, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile konuk belediye başkanları ‘Kentsel tasarım uygulamaları’ ve ‘Mekansal Planlama Süreci’ gibi konularda sunumlar yaptı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 28.11.2010 | Okunma sayısı:5745

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu