Haberler

'KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ATAĞA KALKIYORUZ'

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’daki Türkiye’ye örnek olacak kentsel dönüşüm projelerinin devam edeceğini belirtti.

Olay TV’de yayınlanan ‘Parantez’ programına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hasan Boztürk’ün kentsel dönüşüm projeleri ve Uludağ’daki düzenlemelerle ilgili sorularını cevapladı.

 

“Dönüşüm projeleriyle kente yeniden ayağa kaldırıyoruz”

Bursa’nın marka bir dünya kenti olması yolunda hızla ilerlediğini belirterek, bu çerçevede kent içinde gölgede kalmış tarihi ve kültürel yapıları gün yüzüne çıkarırken, şehrin çöküntü bölgelerinin de kentsel dönüşüm uygulamalarıyla cazibe merkezi haline getirildiğini söyledi. Şehrin yıpranmış, çöküntü bölgelerini kaldırıp, buraların çağdaş yapılarla donatılmasına yönelik kentsel dönüşüm projelerine ekonomik kriz sebebiyle bir süre ara verdiklerini dile getiren Başkan Altepe, 7 – 8 Ocak tarihlerinde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ile birlikte düzenlenecek ‘Gelişen Kentler Zirvesi’yle kentsel dönüşümde yeniden atağa kalktıklarını belirtti.

 

“Bursa’nın yatırım potansiyeli ortaya konacak”

Sektörün önemli temsilcilerini zirve nedeniyle Bursa’ya davet ettiklerini, bu organizasyonla Bursa’nın yatırım potansiyelinin ortaya konacağını ifade eden Başkan Altepe, “Sıcaksu bölgesinde 200 bin metrekare alan boş duruyor. İntam Bölgesi’nde projeler hazır, Zafer Parkı’nın yanındaki 250 bin metrekarelik alan, Kent Meydanı’nın ikinci etabı, Yalova Yolu gündemimizdeki yerler arasında. Bu bölgelerle ilgili çalışmalara şimdi hız veriyoruz. Ulusal ve uluslararası gayrimenkul firmalarının yöneticilerine bu bölgeleri gezdireceğiz. Amacımız hedeflediğimiz noktalara yatırımcı çekmek. Böylece yine Türkiye’ye örnek olacak kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmiş olacağız” dedi.

Uludağ’daki değişim ve yenilenme sürecinde de söz eden Başkan Altepe, Uludağ’la ilgili uygulama imar planlarının Şubat ayı sonunda çıkmasını beklediklerini, bundan sonra üst yapı yetkisinin de Büyükşehir Belediyesi’ne geçeceğini söyledi. Başkan Altepe, ilk hedef olan katlı otopark ile tüm telesiyejlerde kullanılabilecek tek kart sisteminin Uludağ’a çağ atlatacağını belirtti.

 

“Teleferik inşaata hazır”

Teleferikle ilgili dolu dolu bir 9 ay geçirdiklerini ve projelerin bittiğini dile getiren Başkan Altepe, inşaata ilk kazmanın vurulması için müteahhit firmayla görüşmelerinin de sürdüğünü belirtti. Dünyaca ünlü kayak merkezlerinde ulaşımın teleferik ve dişli trenlerle sağlandığını hatırlatan Başkan Altepe, “Özellikle yaz aylarında Uludağ’a teleferikle gitmek isteyen vatandaşlarımız, 35 – 40 kişi kapasiteli kabinlerin gelmesini bekleyen 100’lerce kişiyi sırada görünce gitmekten vazgeçiyordu. Yeni proje ile günlük taşıma kapasitesini saatlik kapasiteye indiriyoruz. Saatte 2 bin kişi 8’er kişilik kabinlerde hiç durmadan, 8-10 dakikalık beklemeyle Uludağ’a çıkabilecek” dedi.

 

“Uludağ’a çağ atlatmış oluruz”

Başkan Altepe, Uludağ’a ulaşımda karayolu kullanımını en aza indirmeyi planladıklarını hatırlatıp, dişli tren projesinin de bu amaçla geliştirildiğini belirtti. Etüt ve fizibilite çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Başkan Altepe, Teferrüç – Çobankaya-Sarıalan arasında kurulacak dişli tren sistemiyle kar, kış, fırtına demeden vatandaşların rahatlıkla Uludağ’a çıkabileceğini kaydetti. Oteller Bölgesi girişine yapılacak katlı otoparkla bölgeye araç girişinin engelleneceğini, otellerde kalan konukların paletli servis araçlarıyla pistlere taşınacağını ifade eden Başkan Altepe, “Telesiyejin tek elden yürütülmesine de büyük önem veriyoruz. İsviçre’de, Avustralya’da, İtalya’da nasıl kayakçılar tek kart kullanıyorsa bizde de o sistem olmalı. Otopark yapılması ve telesiyejlerde tek kart sistemine geçmek Uludağ’a çağ atlatır. Tatilcilere de büyük konfor sağlar” diye konuştu.

 

“Uludağ, kar ve kayaktan ibaret değil”

Bursa’nın bugüne kadar Uludağ’dan yeteri kadar istifade edemediğinin altını çizen Başkan Altepe, zirvede sadece kar ve kayak değil, yılın 12 ayı faaliyet yapılacak bölgeler bulunduğunu vurguladı. Dağın tamamının kullanılmasına yönelik projeler hazırlandığını ifade eden Başkan Altepe, “Kayak alanları yeniden düzenlenirken, günübirlikçiler için tesisler ve spor alanlarını yapılacak. Öncelikle gelenleri orada mutlu etmeliyiz ki kalmak istesinler. Futbol ve basketbol sahalarıyla takımların yaz aylarında bölgede kamp yapmalarını sağlayabiliriz. Sarıalan, Çobankaya, Kadıyayla, Dolubaba, Alaçam, Soğukpınar gibi birçok bölgede traking yapılacak uygun bölgeler var. Atla gezilecek kulvarlar var. Tüm bunları sil baştan ele ????????????????????????’?’???????????????????????? ?alıp, Uludağ’ı yıl boyunca aktif olarak kullanmayı amaçlıyoruz” dedi.

Başkan Altepe, bu tür aktivitelerle Uludağ’a yılın her ayı büyük ilgi olacağını, bölgede kalacak yer bulamayan tatilcilerin ise kent merkezinde konaklamasıyla, merkezdeki esnafa da ekonomik girdi sağlanacağını vurguladı.

Tarih: 04.01.2010 | Okunma sayısı:5663

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir