Haberler

KENTİN ZİRVESİNDE GÜNDEM ÇEVRE VE KAÇAK YAPI

Font Boyutu

27 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

KENTİN ZİRVESİNDE GÜNDEM ÇEVRE VE KAÇAK YAPI
- BURSA VALİSİ ŞAHABETTİN HARPUT VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE İLE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI VE İLGİLİ BİRİM AMİRLERİNİN KATILDIĞI TOPLANTIDA ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE KAÇAK YAPIYLA MÜCADELE KONUSUNDA ALINACAK RADİKAL KARARLAR MASAYA YATIRILDI.
- BAŞKAN ALTEPE, KAÇAK YAPILAŞMA VE ÇEVRE KİRLİLİĞİ KONUSUNDA TÜM KURUMLARIN SORUMLULUK SAHİBİ OLDUĞUNU HATIRLATARAK, “ARTIK YAPIYOR GİBİ GÖRÜNMEK YERİNE HERKES ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMELİ” DEDİ.
- BURSA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNUN KAÇAK YAPILAŞMA VE ÇEVRE KİRLİLİĞİ OLDUĞUNU DİL GETİREN VALİ HARPUT, “ARTIK KESİN VE UYGULANABİLİR RADİKAL KARARLARA İHTİYAÇ DUYULDUĞU ORTAYA ÇIKTI” DİYE KONUŞTU.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi ile kaçak yapılaşmayla mücadele konusunda Bursa’da koordinasyon görevini yürüten Bursa Valisi Şahabettin Harput, Başkan Recep Altepe ve ilgili kurum amirlerinin de katıldığı toplantıda konuyu bir kez daha masaya yatırdı. Bursa’nın en önemli sorunun kaçak yapılaşma ve çevre kirliliği olduğunu dil getiren Vali Harput, “Artık kesin ve uygulanabilir radikal kararlara ihtiyaç duyulduğu ortaya çıktı” diye konuştu.

Kaçak yapılaşma ve doğal kaynakları kirleten sanayi kuruluşlarının Bursa’nın kangren olmuş bir sorunu olduğunu belirten Vali Şahabettin Harput, alınacak kararların belirlenmesi amacıyla Çarşamba Valilik Binası’nda toplantı düzenledi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ile ilgili kurum amirleri katıldı.

“Hepimiz sorumluluk sahibiyiz”
Toplantıda konuşan Başkan Altepe, her iki konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli çalışmaları titizlikle yaptıklarının altını çizdi. Kaçak yapılaşma ile mücadele konusunda ilçe belediyelerine gerekli desteği sağlayabilmek için yapı kontrol şube müdürlüğünü ekip ve ekipmanla donattıklarını ve sahada denetim çalışmalarının aralıksız sürdüğünü dile getiren Başkan Altepe, “Bu konuda sadece belediyeler değil, tüm kamu kurumları olarak sorumluluk sahibiyiz. Artık mücadele ediyormuş gibi görünmek yerine herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Gerek sanayide gerekse konut alanında insanların çoğu disiplin altında. Kurallara uymayan kişi sayısı az. Bu nedenle daha etkin bir mücadele yapabiliriz. Bu duruma göz yummak kentin kirliliğinin yanında ekonomik anlamda haksız rekabete de yol açıyor. Arıtması bulunmayan işletmeler hem çevreyi kirletiyor hem de daha az maliyetli üretim yapıyor. Bu aynı zamanda kurallara uyan işletmelerin de cezalandırılması anlamına geliyor. Tüm kurumlar işbirliği içinde çalışırsak bu sorunu kökünden çözeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“Artık radikal kararların zamanı geldi”
Bursa’da kaçak yapılaşma ve sanayi atıklarıyla doğal kaynakların kirletilmesinin kangren olmuş bir sorun haline geldiğini dile getiren Vali Şahabettin Harput ise, her iki konuyla ilgili son bir değerlendirme yapmayı amaçladıklarını söyledi. Bursa’yı ‘Avrupa kenti’ olarak dünya vitrinine çıkarmaya çalıştıklarını hatırlatan Vali Harput, “Plansız kentleşme ve sanayi atıkları nedeniyle pis kokan dereleri Bursa hak etmiyor. Artık bu tabloya neden olan insanları hoş görmemiz mümkün değil. Bugüne kadar gerek sanayi kuruluşlarına gerekse kaçak yapıya ilgili bakanlıklar çeşitli defalar izinler verildi. Ekonomik kriz dendi, süreler uzatıldı. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanımızla yaptığımız değerlendirmelerde de artık kesin, uygulanabilir radikal kararlara ihtiyaç olduğunu görmüş bulunuyoruz” dedi.

Uydu takip sistemi devrede
Büyükşehir Belediyesi tarafından kaçak yapılaşma ile mücadele konusunda yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ise, sergilenen kararlı tutumun yavaş yavaş olumlu sonuçlar vermeye başladığını vurguladı. Uydu takip sistemi ile kaçak yapıların anında tespit edildiğini dile getiren Vardar, inşaatların temel maddesinin beton olduğunu ve kaçak inşaatlara beton veren firmaların da sorumluluk altında bulunduğunu ifade etti. Bu konuda beton firmalarının temsilcileri ile de toplantılar yaptıklarını ve kaçak inşaatlara beton verilmemesi konusunda uyarılarda bulunduklarını kaydeden Vardar, 6 beton firması hakkında Cumhuriyet Savcılığına 23 suç duyurusunda bulunduklarını bunlardan biri hakkında dava açıldığını, diğerleriyle ilgili hukuki sürecin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 27.10.2010 | Okunma sayısı:6079

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu