Haberler

KENTİ İYİ YÖNETMEK İÇİN DOĞRU STRATEJİ BELİRLENMELİ

Font Boyutu

Türkiye Belediyeler Birliği ile Marmara Belediyeler Birliği’nin işbirliğinde yapılan “Stratejik Kent Yönetimi” konulu sempozyum, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in katılımıyla gerçekleştirildi. Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, belediyecilikte kalkınmanın, her alanda vatandaşın kalkınması anlamına geldiğini belirtip, “Halka rağmen değil, halk için görevdeyiz” dedi.

 

Başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yürüttüğü Marmara Belediyeler Birliği’nin, Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle düzenlendiği “Stratejik kent yönetimi” konulu sempozyum, Beylikdüzü Tüyap Fuar alanında yapılan “Kent 2009 Fuarı” kapsamında gerçekleştirildi. Fuara Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen belediye başkanlarının yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de katıldı.

 

“Halka rağmen değil halk için görevdeyiz”

Başkan Recep Altepe, Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde yürüttükleri eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verip, tüm belediye başkanlarının bu eğitimlerden yararlanmasını istedi. Türkiye nüfusunun yüzde 80’inin belediye sınırları içinde yaşadığını hatırlatan Başkan Altepe, “Önemi giderek artan yerel yönetimlerin yetkilerinin daha da arttırılması gerekli. Avrupa bunu daha önceden gerçekleştirdi. Son katıldığım Afrika Belediyeleri Zirvesi’nde de yerel yönetimlerinin yetkilerinin arttırılmasına yönelik kararlar alındı” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği olarak siyasi parti ve görüş ayrımı yapmadan, her başkana ve her belediyeye eşit mesafede durduklarını dile getiren Başkan Altepe, “Birliğimizi, tüm belediye başkanlarımızla birlikte yönetmek istiyoruz. Hep birlikte çalışacağız ve belediyecilik alanında ülkemizin kalkınmasında rol oynamaya devam edeceğiz. Belediyecilikte kalkınma demek, her alanda halkımızın kalkınması demektir. Halka rağmen değil, halk için görevde olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyorum” diye konuştu.

 

“Önce strateji belirlenmeli”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de toplantıya katılan belediye başkanlarına “Stratejik kent yönetimi” konulu bir sunum yaptı. Çağdaş bir kentin nasıl yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Dinçer, “Öncelikle hem kenti yöneten belediye başkanının hem de o kentin bir stratejisi olmalı. Başkan, içinde bulunduğu çevreyi, sahip olduğu kaynak ve imkanları iyi analiz etmeli. Kentin tüm potansiyelini çok iyi değerlendirmeli” dedi.

Belediye başkanlarının tüm enerjilerini günlük sorunlara harcamaması gerektiğinin altını çizen Bakan Dinçer, “Kent yöneticisi, kentin 5 – 10 yıl sonrasını düşünerek hareket etmeli. Eğer kentin geleceğini düşünmeden, bütün zamanını günlük işlere ayırıyorsa aslında kentin geleceğine en büyük zararı kendisi veriyordur” diye konuştu.

 

“Yönetim zihniyetimizi köklü şekilde değiştirmeliyiz”

Belediyecilikte de girişimcilik ve yönetişimin büyük önem taşıdığını dile getiren Bakan Dinçer, “Bir kentin yönetilmesinde esas reform edilecek alan zihnimizde. Hala belediyeleri istihdam kapısı olarak görürsek, çöp toplayan, yolları temiz tutan, park bahçe yapan yer olarak algılarsak modern kent algılaması bizde yok demektir. Geleneksel yönetim anlayışının temel özelliklerin biri kapalı sistem yönetimdir. Karar vericiler herhangi bir konuda kendileri karar verirler ve astlarından bunu uygulamasını isterler. Bunun yapılabilir olup olmadığını, ne etkiler doğurup doğurmayacağını düşünmez. Bu nedenle bu anlayışı değiştirmeliyiz. Geleneksel yönetim düşüncesiyle modern yapılar ortaya çıkmaz” dedi.

 

“Doğru teşhis koymalıyız”

Sorunların çözümünde doğru teşhis konulmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Bakan Dinçer, tecrübelerin yöneticilere güven sağladığını ancak değişen çevre koşulları ve teknolojiyle, daha önce çözülen bir sorunun aynı tecrübe ve yöntemle daha sonra çözülemeyebileceğini vurguladı. Başka belediye veya ülkelerin ürettiği çözümleri almanın da yaygın olarak kullanıldığını dile getiren Dinçer, “Bir kentte başarı sağlayan yöntem, belki de insanların algılama farklılıkları yönünden sizin için iyi bir çözüm olmayabilir. Başka kentlerin çözümlerini örnek alın ama kesinlikle taklit etmeyin” diye konuştu.

Bakan Dinçer, ödül değil ceza yönelimli bir yönetim anlaşımının hakim olduğunu hatırlatıp, ödül yönelimli sistemin personelin girişimcilik ruhunu artıracağını ve daha başarılı projelerin ortaya çıkabileceğini kaydetti. Bakan Dinçer, kentlerin mutlaka stratejisi, misyonu, vizyonu olması gerektiğini asıl hedefin ise kentlerdeki yaşam kalitesinin yükseltilmesi olması gerektiğini kaydederek kentlerin kendi markalarını yaratması gerektiğini sözlerine ek?????????????????????????q?????????????????????? ?1       * ledi.

 

 

AB düzeyinde çalışmalar yapılıyor

Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı ve Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi de Türkiye’nin marka ülke olması yolunda Türkiye Belediyeler Birliği olarak Avrupa Birliği düzeyinde çalışmalara imza attıklarını belirtti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ise yerel yönetimlerin öneminin özellikle partileri döneminde çok iyi anlaşıldığını, gerek yetki gerekse kaynak aktarımı konusunda belediyelerin desteklendiğini belirtti.

Sempozyumun sonunda Başkan Altepe, Bakan Dinçer’e çini tabak hediye ederken; Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı Nihat Zelbekçi ise çiçek verdi. Daha sonra fuarı gezen Bakan Dinçer ve beraberindeki heyet, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Buski’nin stantlarını gezip, Başkan Altepe’den çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Tarih: 19.12.2009 | Okunma sayısı:4429

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir